sołtys t

W 26 sołectwach gminy Wolbrom zakończyły się, rozpoczęte 28 kwietnia wybory sołtysów i rad sołeckich kadencji 2019-2024. Wśród przedstawicieli lokalnych społeczności pojawiło się 10 nowych osób, które zastąpią kilku długoletnich sołtysów, nie wyrażających chęci kandydowania i kontynuacji pracy w ramach tej funkcji.

Wybory w Brzozówce wygrał Jacek Kiełtyka (wybrany spośród dwóch kandydatów), który zastąpi Agnieszkę Domagałę. W Budzyniu Zofia Baranek , jako jedyna chętna, została wybrana w miejsce wieloletniej sołtyski Elżbiety Kwietniak, a bodaj najdłużej pracujący na stanowisku sołtysa w gminie Wolbrom Marian Barczyk z Dłużca „przekaże pałeczkę” jednemu z dwóch chętnych do sprawowania tej funkcji kandydatów – Adamowi Taborowi. W Gołaczewach miejsce po ustępującym sołtysie Andrzeju Bocianowskim przejmie jedna z trzech zainteresowanych, zgłoszonych do wyborów osób – Marianna Bijak, a w Kalisiu spośród dwóch kandydatów w miejsce Piotra Żuchowicza wybrano Grzegorza Pacię. Sołtys Zofię Duch w Kąpielach Wielkich zastąpi jedyny kandydat – Zbigniew Pacia. Do wyborów na nową kadencję nie przystąpiła też dotychczasowa sołtyska Podlesic II Jadwiga Dudek, którą zastąpi jedyny zgłoszony kandydat Adam Krzepek. W Porębie Dzierżnej również startował jeden kandydat i zastępując Waldemara Struzika, sołtysem został sprawujący równocześnie mandat radnego Ireneusz Mudyń. W Zarzeczu wybory wygrał  Robert Pobudkiewicz, który został sołtysem w miejsce Jana Pielki pokonując dwójkę współkandydatów.  Dotychczasowego sołtysa Zasępca Zbigniewa Papaja zastąpi Weronika Januszek.

Kolejną kadencję sołtysa sprawować będą w Bożej Woli – Tadeusz Dziubdziela, w Chełmie – Kazimierz Golda, w Chrząstowicach – Adam Gamrat, w Domaniewicach – Janina Sypek, w Jeżówce – Iwona Żelazny, w Kąpiołkach – Michał Piwowarczyk, w Lgocie Wielkiej – Tomasz Jankowski, w Lgocie Wolbromskiej – Teresa Pasich, w Łobzowie – Leokadia Maślisz, w Miechówce – Kazimierz Pandel, w Porębie Górnej – Wiesław Pacia, w Strzegowie – Czesław Gbyliczek, w Sulisławicach – Edyta Nędza, w Wierzchowisku – Krzysztof Konieczny, w Zabagniu – Marian Imiołek, a w Załężu – Tomasz Smętek.

Sołtys jako przedstawiciel społeczności wiejskiej reprezentuje sołectwo na zewnątrz, przewodniczy radzie sołeckiej, zwołuje zebranie wiejskie i przewodniczy jego obradom. Może także w imieniu mieszkańców swojej wsi występować na sesjach rady miejskiej. Wspólnie z radą sołecką realizuje uchwały zebrania wiejskiego, działając na rzecz społeczności lokalnej i współdziałając z władzami samorządowymi gminy.

Podczas wiejskich zebrań wyborczych wyłoniono także składy rad sołeckich, wspierających w pracy sołtysów.

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
  Subskrybuj  
Powiadom o