Olkusz

1 sierpnia minęło 78 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. W Olkuszu rocznicowa uroczystość odbyła się tradycyjnie na Starym Cmentarzu pod pamiątkowym obeliskiem.

– 78 lat po rozpoczęciu powstańczego zrywu w Warszawie spotykamy się pod harcerskim pomnikiem Powstania Warszawskiego na Starym Cmentarzu w Olkuszu, aby w skupieniu i zadumie upamiętnić tysiące ofiar naszych rodaków, którzy walkę o wolność przypłacili życiem – przywitał zebranych Konrad Kulig, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Olkusz.

Uroczystość odbyła się w wojskowej asyście honorowej 6. Batalionu Logistycznego 6. Brygady Powietrznodesantowej im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego z Krakowa. Po odśpiewaniu hymnu państwowego zawyły syreny.

– Powstanie Warszawskie jest dla każdego Polaka historycznym symbolem walki o Ojczyznę. Na każdym kroku Polakom towarzyszyła śmierć. Dziś wydawałoby się, że żyjemy w spokojnych czasach, jednak wojna w Ukrainie uświadomiła nam, że pokój i wolność nie są nam dane raz na zawsze. To są wartości, o które powinniśmy dbać codziennie. W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego składamy hołd tym, którzy w tak nieludzkich warunkach mieli w sobie tyle siły, by walczyć i ginąć za swój kraj. Pamiętamy, że dziś to my wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za wolną i niepodległą Polskę. Cześć i chwała bohaterom! – mówił olkuski burmistrz Roman Piaśnik.

Ważnym akcentem rocznicowych obchodów było uhonorowanie druha Ryszarda Kowala, znanego społecznika, opiekuna Starego Cmentarza, legendy Armii Krajowej. Burmistrz Roman Piaśnik wręczył druhowi Kowalowi medal „Wierni AK – owskiej przysiędze”, nadany przez prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Po wysłuchaniu Apelu Pamięci przedstawiciele władz samorządowych; organizacji kombatanckich, społecznych i politycznych; szkół i mieszkańców złożyli kwiaty pod powstańczym obeliskiem.

Organizatorami uroczystości byli: Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej koło Olkusz, Hufiec Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej w Olkuszu przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu.

1 sierpnia minęło 78 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. W Olkuszu rocznicowa uroczystość odbyła się tradycyjnie na Starym Cmentarzu pod pamiątkowym obeliskiem.
« 1 z 4 »
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze