Projekt pod nazwą „Porządkowanie gospodarki ściekowej w zlewni Białej Przemszy na terenach gmin: Olkusz, Bukowno, Bolesław, Klucze-etap I” ma szanse na realizację. Znalazł się na 22. miejscu rezerwowym listy rankingowej ogłoszonej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Niestety, pewne dofinansowanie ma tylko dziewięć pierwszych projektów.
Program został oceniony jako najlepszy spośród zgłoszonych z Małopolski, wyprzedzając podobne inwestycje z Andrychowa i Dąbrowy Tarnowskiej.

Teraz czeka na ocenę merytoryczną drugiego stopnia. Koszt przedsięwzięcia to ponad 197 mln złotych. Jeśli projekt przejdzie dalej, dofinansowanie z Funduszu Spójności wyniesie 123 mln złotych. Ta inwestycja Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Olkuszu pozwoli na uporządkowanie gospodarki ściekowej na części terenów czterech
gmin, a tym samym poprawę stanu środowiska naturalnego.
Jednym z elementów programu jest kompleksowa modernizacja oczyszczalni ścieków. Ta inwestycja musi zostać wykonana niezależnie od przyznania dofinansowania z Funduszu Spójności. Za niedostosowanie jej do unijnych wymogów grożą wysokie kary finansowe, co niewątpliwie odbiłoby się na taryfach oraz budżetach gmin. Kierownictwo olkuskiego PWiK-u podkreśla, że inwestycja ta pozwoli na lepsze wykorzystanie biogazów do produkcji „zielonej” energii. Lwią część kosztów tej inwestycji pochłonie wybudowanie suszarni osadów. Ma to być przeszklona hala, gdzie osady będą suszone słońcem i docieplone biogazami. Wówczas osady „wrócą” do energetyki jako materiał do spalania.
Realizacja inwestycji planowanych przez PWiK przyczyni się także do ochrony wody, przez neutralizowanie oddziaływania ścieków. Według statystyk rocznie sprzedaje się 2 tys. 800 m3 wody, natomiast ścieków jest 1 mln 700 tys.m3. Gdyby w sposób mało kosztowny można było ścieki odbierać, wówczas spadłaby ich cena. – Cały system stopniowo będzie przyczyniał się do obniżenia kosztów. Chcemy, aby woda była u nas tańsza. Gdyby było większe jej zużycie, wówczas stawki byłyby niższe – uważa prezes zarządu olkuskiego PWiK-u, Alfred Szylko.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
janko muzykant
janko muzykant
14 lat temu

[quote name=”olek”]a ja jestem przeciwny budowie kanalizacji i nigdy się do niej nie podłącze ponieważ podłączenie kosztuje a Wodociągi nie są skłonne do sfinansowania podłączenia c…chytry dwa razy traci :lol:[/quote]
no Olek ma rację – przy złodziejskich stawkach za odprowadzenie ścieków stosowanych przez monopolistę PWIK nikt rozsądny nie zechce się podłączyć 0 GDZIE JEST GOSPODARKA RYNKOWA obalić monopol PWIK!

olek
olek
14 lat temu

a ja jestem przeciwny budowie kanalizacji i nigdy się do niej nie podłącze ponieważ podłączenie kosztuje a Wodociągi nie są skłonne do sfinansowania podłączenia mimo iż to by im się zwróciło bo przez lata bym płacił za odprowadzanie ścieków…ale jeśli nie chcą to trudno…mnie mniej kosztuje najęcie beczkowozu raz na pół roku niż płacenie za odpływ ścieków 100zł na miesiąc…chytry dwa razy traci 😆

pobudka
pobudka
14 lat temu

„Lwią część kosztów tej inwestycji pochłonie wybudowanie suszarni osadów. Ma to być przeszklona hala, gdzie biogazy będą suszone słońcem i ocieplone biogazami.”

Czyli osady będą suszone biogazami czy biogazy ocieplone biogazami? 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

Dziękujemy za wskazanie błędu w artykule i przepraszamy za pomyłkę. Już poprawione.
Admin