Miniony tydzień upłynął pod znakiem totalnej walki z koronawirusem. Wiele wskazuje na to, że temat ten towarzyszyć będzie nam jeszcze przez wiele dni. Sytuacja jest dynamiczna i praktycznie co chwilę spływają do nas nowe komunikaty i informacje dotyczące działań mających na celu zwalczanie zagrożenia epidemicznego. Poniżej przedstawiamy Państwu telegraficzny skrót wydarzeń z rejonu powiatu olkuskiego.

W piątek, 13 marca, premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego, związanego z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Decyzja ta wpływa również na sytuację mieszkańców powiatu olkuskiego. Niesie ona m.in. zakaz wjazdu cudzoziemców do naszego kraju, 14-dniową kwarantannę dla Polaków wracających z zagranicy, ograniczenie zgromadzeń powyżej 50 osób (w tym zarówno religijnych, jak i prywatnych), zamknięcie galerii handlowych (poza sklepami spożywczymi, aptekami i drogeriami) oraz zawieszenie działalności kawiarni, pubów, kasyn i restauracji. W przypadku tych ostatnich możliwe jest zamawianie jedzenia na wynos lub na dowóz.

Ograniczony dostęp do urzędów

Jeśli planowaliśmy załatwić w najbliższym czasie jakieś formalności, to lepiej je odłożyć. Olkuskie Starostwo, podległe mu jednostki organizacyjne oraz urzędy w: Bolesławiu, Bukownie, Kluczach, Olkusz, Trzyciążu i Wolbromiu przestawiają się na specjalny tryb pracy. Placówki są zamknięte dla bezpośredniej obsługi klienta. Bieżące zadania realizowane są poprzez wykorzystanie komunikacji elektronicznej, telefonicznej i korespondencji tradycyjnej (poczta, kurier). Wszelkie dokumenty i wnioski można składać na dzienniku podawczym w godzinach 9.00 – 12.00 wrzucając kopertę z dokumentami do specjalnego pojemnika. Wyjątkiem jest rejestracja bieżąca zgonów oraz sporządzania aktów zgonów.

Bezpośrednią obsługę klientów ograniczają: Olkuska Spółdzielnia Mieszkaniowa i Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nowa” na osiedlu Słowiki, które zachęcają do kontaktu telefonicznego i dokonywania czynności płatniczych z domu, poprzez bankowość elektroniczną. Podobnie jest w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Olkuszu. Zarząd Spółki podjął decyzję o zamknięciu dla bezpośredniej obsługi od dnia 16.03.2020 r. do 31.03.2020 r. Biura Obsługi Klienta przy ul. Kluczewskiej 4 w Olkuszu oraz Laboratorium Badania Wody przy ulicy Wspólnej 2C w Olkuszu. Przedstawiciele firmy zachęcają do kontaktu telefonicznego, mailowego i poprzez e-BOK. Specjalne środki bezpieczeństwa obowiązują  w placówkach ZUS. Pojawiły się tam skrzynki, w których można zostawić dokumenty i wnioski, by nie narażać się na bliski kontakt z innymi osobami.

Władze Krajowej Administracji Skarbowej zdecydowały o czasowym ograniczeniu dostępu do Urzędu Skarbowego w Olkuszu. Ograniczenie dostępu potrwa od 13 do 27 marca 2020 r. KAS zachęca do kontaktu poprzez infolinie oraz platformę E-PUAP. Aplikacje Twój e-PIT i e-Deklaracje dostępne na stronie podatki.gov.pl pozwalają na rozliczanie się bez wizyty w urzędzie. Jeżeli zaś ktoś koniecznie chce to zrobić w formie papierowej, może wrzucić swoją deklarację pismo lub inny dokument do urny wystawionej przy wejściu. W takim przypadku nie będzie jednak możliwe otrzymanie potwierdzenia wpływu.

Dofinansowanie dla szpitala

Do małopolskich szpitali, w których funkcjonują oddziały zakaźne, trafi prawie 7,5 mln zł z rezerwy celowej budżetu państwa. Środki te zostaną wykorzystane do działań związanych z zapobieganiem i zwalczaniem koronawirusa. Dofinansowanie otrzymało 10 placówek. Zostanie ono przeznaczone na zakup m.in. środków do intensywnej terapii, środków do ochrony osobistej, oraz do dezynfekcji. Nowemu Szpitalowi w Olkuszu przypadnie z tej puli ponad 335 tys. zł.

Zimniejsze ilości kursujących minibusów

Kryzys związany z koronawirusem wpłynął również na transport zbiorowy pomiędzy powiatem olkuskim, a aglomeracjami: śląską i krakowską. Od 16 do 29 marca przewoźnicy zmieniają rozkłady jazdy busów na trasie Olkusz-Kraków. Busy z „żółtą tablicą”, kursujące przez osiedle Młodych i Aleje, są zawieszone. Busy z „białą tablicą” jeżdżą średnio co 20 minut. Rzadziej kursują także busy na trasie Olkusz – Katowice i Bukowno Katowice. Również mieszkańcy Wolbromia i Trzyciąża muszą liczyć się z ograniczeniami w komunikacji z Olkuszem i Krakowem. Sytuacja jest dynamiczna, dlatego jeśli już koniecznie musimy gdzieś pojechać, lepiej najpierw sprawdzić w Internecie, czy dany kurs ma się odbyć.

Dyspensa od Mszy Świętych

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki wydał w piątek specjalny komunikat w związku z wprowadzeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. W komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Episkopatu zwrócił się do biskupów o wydanie decyzji, aby podczas każdej mszy świętej i nabożeństw wewnątrz kościoła mogło przebywać maksymalnie 50 osób.

W związku z tą sytuacją cześć okolicznych parafii zmieniła harmonogram niedzielnych nabożeństw. Wierni nie mają jednak obowiązku uczestniczyć w liturgii. Biskup diecezjalny sosnowiecki Grzegorz Kaszak wydał dekret o udzieleniu osobom w podeszłym wieku, osobom z objawami infekcji, młodzieży szkolnej i ich opiekunom oraz osobom, które czują obawę przed zarażeniem, dyspensy na terenie naszej diecezji od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do 29 marca.

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o