Miniony tydzień upłynął pod znakiem totalnej walki z koronawirusem. Wiele wskazuje na to, że temat ten towarzyszyć będzie nam jeszcze przez wiele dni. Sytuacja jest dynamiczna i praktycznie co chwilę spływają do nas nowe komunikaty i informacje dotyczące działań mających na celu zwalczanie zagrożenia epidemicznego. Poniżej przedstawiamy Państwu telegraficzny skrót wydarzeń z rejonu powiatu olkuskiego.

W piątek, 13 marca, premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego, związanego z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Decyzja ta wpływa również na sytuację mieszkańców powiatu olkuskiego. Niesie ona m.in. zakaz wjazdu cudzoziemców do naszego kraju, 14-dniową kwarantannę dla Polaków wracających z zagranicy, ograniczenie zgromadzeń powyżej 50 osób (w tym zarówno religijnych, jak i prywatnych), zamknięcie galerii handlowych (poza sklepami spożywczymi, aptekami i drogeriami) oraz zawieszenie działalności kawiarni, pubów, kasyn i restauracji. W przypadku tych ostatnich możliwe jest zamawianie jedzenia na wynos lub na dowóz.

Ograniczony dostęp do urzędów

Jeśli planowaliśmy załatwić w najbliższym czasie jakieś formalności, to lepiej je odłożyć. Olkuskie Starostwo, podległe mu jednostki organizacyjne oraz urzędy w: Bolesławiu, Bukownie, Kluczach, Olkusz, Trzyciążu i Wolbromiu przestawiają się na specjalny tryb pracy. Placówki są zamknięte dla bezpośredniej obsługi klienta. Bieżące zadania realizowane są poprzez wykorzystanie komunikacji elektronicznej, telefonicznej i korespondencji tradycyjnej (poczta, kurier). Wszelkie dokumenty i wnioski można składać na dzienniku podawczym w godzinach 9.00 – 12.00 wrzucając kopertę z dokumentami do specjalnego pojemnika. Wyjątkiem jest rejestracja bieżąca zgonów oraz sporządzania aktów zgonów.

Bezpośrednią obsługę klientów ograniczają: Olkuska Spółdzielnia Mieszkaniowa i Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nowa” na osiedlu Słowiki, które zachęcają do kontaktu telefonicznego i dokonywania czynności płatniczych z domu, poprzez bankowość elektroniczną. Podobnie jest w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Olkuszu. Zarząd Spółki podjął decyzję o zamknięciu dla bezpośredniej obsługi od dnia 16.03.2020 r. do 31.03.2020 r. Biura Obsługi Klienta przy ul. Kluczewskiej 4 w Olkuszu oraz Laboratorium Badania Wody przy ulicy Wspólnej 2C w Olkuszu. Przedstawiciele firmy zachęcają do kontaktu telefonicznego, mailowego i poprzez e-BOK. Specjalne środki bezpieczeństwa obowiązują  w placówkach ZUS. Pojawiły się tam skrzynki, w których można zostawić dokumenty i wnioski, by nie narażać się na bliski kontakt z innymi osobami.

Władze Krajowej Administracji Skarbowej zdecydowały o czasowym ograniczeniu dostępu do Urzędu Skarbowego w Olkuszu. Ograniczenie dostępu potrwa od 13 do 27 marca 2020 r. KAS zachęca do kontaktu poprzez infolinie oraz platformę E-PUAP. Aplikacje Twój e-PIT i e-Deklaracje dostępne na stronie podatki.gov.pl pozwalają na rozliczanie się bez wizyty w urzędzie. Jeżeli zaś ktoś koniecznie chce to zrobić w formie papierowej, może wrzucić swoją deklarację pismo lub inny dokument do urny wystawionej przy wejściu. W takim przypadku nie będzie jednak możliwe otrzymanie potwierdzenia wpływu.

Dofinansowanie dla szpitala

Do małopolskich szpitali, w których funkcjonują oddziały zakaźne, trafi prawie 7,5 mln zł z rezerwy celowej budżetu państwa. Środki te zostaną wykorzystane do działań związanych z zapobieganiem i zwalczaniem koronawirusa. Dofinansowanie otrzymało 10 placówek. Zostanie ono przeznaczone na zakup m.in. środków do intensywnej terapii, środków do ochrony osobistej, oraz do dezynfekcji. Nowemu Szpitalowi w Olkuszu przypadnie z tej puli ponad 335 tys. zł.

Zimniejsze ilości kursujących minibusów

Kryzys związany z koronawirusem wpłynął również na transport zbiorowy pomiędzy powiatem olkuskim, a aglomeracjami: śląską i krakowską. Od 16 do 29 marca przewoźnicy zmieniają rozkłady jazdy busów na trasie Olkusz-Kraków. Busy z „żółtą tablicą”, kursujące przez osiedle Młodych i Aleje, są zawieszone. Busy z „białą tablicą” jeżdżą średnio co 20 minut. Rzadziej kursują także busy na trasie Olkusz – Katowice i Bukowno Katowice. Również mieszkańcy Wolbromia i Trzyciąża muszą liczyć się z ograniczeniami w komunikacji z Olkuszem i Krakowem. Sytuacja jest dynamiczna, dlatego jeśli już koniecznie musimy gdzieś pojechać, lepiej najpierw sprawdzić w Internecie, czy dany kurs ma się odbyć.

Dyspensa od Mszy Świętych

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki wydał w piątek specjalny komunikat w związku z wprowadzeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. W komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Episkopatu zwrócił się do biskupów o wydanie decyzji, aby podczas każdej mszy świętej i nabożeństw wewnątrz kościoła mogło przebywać maksymalnie 50 osób.

W związku z tą sytuacją cześć okolicznych parafii zmieniła harmonogram niedzielnych nabożeństw. Wierni nie mają jednak obowiązku uczestniczyć w liturgii. Biskup diecezjalny sosnowiecki Grzegorz Kaszak wydał dekret o udzieleniu osobom w podeszłym wieku, osobom z objawami infekcji, młodzieży szkolnej i ich opiekunom oraz osobom, które czują obawę przed zarażeniem, dyspensy na terenie naszej diecezji od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do 29 marca.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze