Bolesław
Gmina Bolesław aktywnie przeciwdziała zanieczyszczaniu powietrza. W grudniu ubiegłego roku, w związku ze zgłoszeniami mieszkańców dotyczącymi podejrzenia spalania odpadów w instalacjach grzewczych budynków mieszkalnych, na terenie gminy przeprowadzono pomiary jakości powietrza z wykorzystaniem bezzałogowego statku powietrznego, czyli drona.
Jak informują władze gminy, próbki dymu zasysane z kominów budynków mieszkalnych były poddawane analizie pod kątem zawartości związków chemicznych, lotnych związków organicznych, i pyłów PM2,5, PM10 i PM1. Analiza miała na celu na wskazanie miejsc, w których dochodzi do spalania odpadów zabronionych, takich jak np.: butelki PET, materiały PCV, lakierowane deski, elementy tapicerki meblowej czy mokre drewno.
– W ramach grudniowej akcji skontrolowano za pomocą drona 260 budynków. W związku ze wskazaniem, z których kominów wydobywał się dym ze szkodliwymi dla zdrowia związkami chemicznymi, przeprowadzono kontrole interwencyjne oraz pobrano próbki popiołów. Poddano je analizie w certyfikowanym laboratorium pod kątem podejrzenia spalania odpadów. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że przekroczenia dotyczące szkodliwych związków chemicznych pojawiły się w m.in. w okolicy przedszkoli oraz szkół, co niestety, nie pozostaje bez wpływu na stan zdrowia dzieci i młodzieży — podkreśla Krzysztof Dudziński, Wójt Gminy Bolesław.
Sesja pomiarowa przy pomocy drona była przeprowadzana przez firmę DRONPOL Sp. z o.o. z Gliwic, natomiast kontrola kotłowni wraz z pobraniem próbek popiołów była prowadzona przez upoważnionych pracowników Urzędu Gminy w Bolesławiu. Analizy pobranych próbek popiołu wykonane przez Centrum Badań Środowiskowych SORBCHEM Sp. z o.o. nie wykazały, że doszło do termicznego przekształcania materiałów bądź substancji niedozwolonych. W związku z tym nie nałożono mandatów karnych, jednak w kilku przypadkach udzielono pouczeń…
Wykonanie usługi monitorowania zanieczyszczeń powietrza na terenie Gminy Bolesław za pomocą bezzałogowego statku powietrznego wyposażonego w system sensorów pomiarowych było realizowane w ramach projektu LIFE pn.: „Wdrażanie programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”.
Jak zapewniają przedstawiciele samorządu, patrole antysmogowe będą realizowane na terenie gminy Bolesław także w bieżącym roku kalendarzowym. Ponadto prowadzony jest stały monitoring jakości powietrza poprzez czujniki jakości powietrza “Airly” oraz są realizowane kontrole interwencyjne dotyczące podejrzenia spalania odpadów, mułów, flotów i miałów węglowych, wilgotnego drewna wraz z pobieraniem próbek popiołów do badań laboratoryjnych.
fot. UG Bolesław
Co za bzdura. Dalej śmierdzi. Stoję dziś na przystanku Podlipie Remiza i NIE DA SIĘ ODDYCHAĆ. CZarne dymy, ale dobrze, nie dociera, to może koniec świata dotrze. Po szczepach połowa ludzkości do piachu (jesteście traktowani jak odpady).
Przypominam że zbliżanie się na taką odległość do zabudowań dronem jest naruszeniem prawa, a dowód zdobyty nielegalnie nie ma mocy prawnej.