Bolesław

Gmina Bolesław aktywnie przeciwdziała zanieczyszczaniu powietrza. W grudniu ubiegłego roku, w związku ze zgłoszeniami mieszkańców dotyczącymi podejrzenia spalania odpadów w instalacjach grzewczych budynków mieszkalnych, na terenie gminy przeprowadzono pomiary jakości powietrza z wykorzystaniem bezzałogowego statku powietrznego, czyli drona.

Jak informują władze gminy, próbki dymu zasysane z kominów budynków mieszkalnych były poddawane analizie pod kątem zawartości związków chemicznych, lotnych związków organicznych, i pyłów PM2,5, PM10 i PM1. Analiza miała na celu na wskazanie miejsc, w których dochodzi do spalania odpadów zabronionych, takich jak np.: butelki PET, materiały PCV, lakierowane deski, elementy tapicerki meblowej czy mokre drewno.

– W ramach grudniowej akcji skontrolowano za pomocą drona 260 budynków. W związku ze wskazaniem, z których kominów wydobywał się dym ze szkodliwymi dla zdrowia związkami chemicznymi, przeprowadzono kontrole interwencyjne oraz pobrano próbki popiołów. Poddano je analizie w certyfikowanym laboratorium pod kątem podejrzenia spalania odpadów. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że przekroczenia dotyczące szkodliwych związków chemicznych pojawiły się w m.in. w okolicy przedszkoli oraz szkół, co niestety, nie pozostaje bez wpływu na stan zdrowia dzieci i młodzieży — podkreśla Krzysztof Dudziński, Wójt Gminy Bolesław.

Sesja pomiarowa przy pomocy drona była przeprowadzana przez firmę DRONPOL Sp. z o.o. z Gliwic, natomiast kontrola kotłowni wraz z pobraniem próbek popiołów była prowadzona przez upoważnionych pracowników Urzędu Gminy w Bolesławiu. Analizy pobranych próbek popiołu wykonane przez Centrum Badań Środowiskowych SORBCHEM Sp. z o.o. nie wykazały, że doszło do termicznego przekształcania materiałów bądź substancji niedozwolonych. W związku z tym nie nałożono mandatów karnych, jednak w kilku przypadkach udzielono pouczeń…  

Wykonanie usługi monitorowania zanieczyszczeń powietrza na terenie Gminy Bolesław za pomocą bezzałogowego statku powietrznego wyposażonego w system sensorów pomiarowych było realizowane w ramach projektu LIFE pn.: „Wdrażanie programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”.

Jak zapewniają przedstawiciele samorządu, patrole antysmogowe będą realizowane na terenie gminy Bolesław także w bieżącym roku kalendarzowym. Ponadto prowadzony jest stały monitoring jakości powietrza poprzez czujniki jakości powietrza “Airly” oraz są realizowane kontrole interwencyjne dotyczące podejrzenia spalania odpadów, mułów, flotów i miałów węglowych, wilgotnego drewna wraz z pobieraniem próbek popiołów do badań laboratoryjnych.

fot. UG Bolesław

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
komin
komin
2 lat temu

Co za bzdura. Dalej śmierdzi. Stoję dziś na przystanku Podlipie Remiza i NIE DA SIĘ ODDYCHAĆ. CZarne dymy, ale dobrze, nie dociera, to może koniec świata dotrze. Po szczepach połowa ludzkości do piachu (jesteście traktowani jak odpady).

konkret
konkret
2 lat temu

Przypominam że zbliżanie się na taką odległość do zabudowań dronem jest naruszeniem prawa, a dowód zdobyty nielegalnie nie ma mocy prawnej.