Kobiety i mężczyźni w wieku od 18 do 29 lat są adresatami tegorocznej kampanii społecznej organizowanej w ramach Światowego Dnia AIDS. Tradycyjnie jego obchody przypadają 1. grudnia. Wybór adresata kampanii nie jest przypadkowy. To właśnie w grupie osób między 18 a 29 rokiem życia występuje aż 85 procent wszystkich zakażeń. W sumie na świecie żyje około 40 milionów osób zakażonych wirusem HIV, w Polsce jest ich około 30 tysięcy. – Te dane są wystarczającym powodem do stwierdzenia, że działania na polu profilaktyki są bardzo ważne- mówi Agata Knapik, dyrektorka Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Olkuszu.

Niestety większość osób, żyjących z HIV nie wie o swoim zakażeniu. Nie przypuszcza, że ryzyko może dotyczyć także ich. HIV przez wiele lat nie daje żadnych objawów, co łagodzi czujność chorych. Często trafiają oni do specjalisty, gdy jest już za późno na rozpoczęcie leczenia antyretrowirusowego. A przecież HIV jest już teraz możliwy do kontrolowania i leczenia. Nie daje się go wprawdzie wyeliminować z organizmu, ale można zapobiegać niszczeniu przez wirusa układu immunologicznego i wystąpieniu AIDS.Z wirusem HIV można żyć przez wiele lat. Warunkiem jest rozpoczęcie leczenia we właściwym momencie.
Szczegółowe badania epidemiologiczne wykazały trzy możliwości przenoszenia wirusa: drogą płciową, pozajelitową i wertykalną. Nie ma dowodów, że HIV przenosi się drogą oddechową, jelitową lub przez przypadkowe kontakty międzyludzkie. Nie stwierdzono też, by wirus przenoszony był przez owady, żywność, wodę, pot czy łzy. Nic nie wskazuje na to, by zakażenie mogło nastąpić w skutek korzystania ze wspólnej ubikacji, wspólnych sztućców, szklanek lub innych przedmiotów, na przykład z telefonu. O ryzyku AIDS powinni pomyśleć wszyscy, którzy choć raz w swoim życiu zmienili partnera seksualnego. Miejscem, gdzie można bezpłatnie i anonimowo wykonać test na obecność wirusa HIV, jest Punkt Konsultacyjno- Diagnostyczny przy Lekarskiej Przychodni Specjalistycznej TRR, ul. Bronowicka 73,30-091 Kraków. Tel. (0-12) 638 34 34.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze