0sala doswiadczania swiata 1

– Z naszych kilkuletnich doświadczeń wynika, że systematyczna terapia, stymulująca poszczególne zmysły w Sali Doświadczania Świata, jest ważnym źródłem rozwoju niepełnosprawnego dziecka – mówi Anna Skręt, koordynatorka projektów dla dzieci niepełnosprawnych w Stowarzyszeniu Dobroczynnym „Res Sacra Miser”. Członkowie stowarzyszenia chcą, by z takiej formy rehabilitacji skorzystało jeszcze więcej potrzebujących dzieci. Zajęcia prowadzone są nieodpłatnie.

Prawie sześć lat temu Stowarzyszenie uruchomiło Salę Doświadczania Świata. Dzięki różnego rodzaju specjalistycznym urządzeniom dzieci poznają otoczenie poprzez zmysły. Terapeuci podkreślają, że dostarczanie najmłodszym nowych bodźców zwiększa aktywność i ciekawość dzieci, a także wpływa na ich wszechstronny rozwój. – Sala, którą dysponujemy, jest ciągle rozbudowywana i modernizowana, aby sprostać najnowszym metodom terapeutycznym. Mamy m. in. suchy basen do relaksacji i dostarczania bodźców dotykowych, stymulujących czucie całego ciała; łóżko wodne, na którym lekkie kołysanie0sala doswiadczania swiata odpręża, rozluźnia stawy i mięśnie, stymuluje równowagę; tor świetlno – dźwiękowy z tablicą kurantów doskonalący koncentrację i sprawność manualną; ścieżkę fakturową, która umożliwia odbiór wrażeń dotykowych, skupia uwagę, usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową, rozwija równowagę; emiter zapachów dostarczający bodźców zapachowych; światłowody dające silne wrażenia wzrokowe i zwiększające koncentrację; kolumny wodne, które również oddziałują na wzrok i słuch – wymienia Anna Skręt. Poza zajęciami na Sali Doświadczania Świata, Stowarzyszenie realizuje szereg programów we współpracy z Przedszkolem Integracyjnym nr 9 w Zespole Szkolno-Przedszkolno-Integracyjnym nr 1 w Olkuszu.

Stowarzyszenie postanowiło poszerzyć krąg dzieci, które mogą skorzystać z usług terapeutycznych. Stworzono program, do którego mogą zgłaszać się rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w wieku od 3 do 12 lat. – To odpowiedź na potrzeby, które pojawiają się w naszym otoczeniu. Chcemy przez to zwiększyć ilość podopiecznych, którym pomagamy i rozwijać swoją działalność w zakresie wspierania dzieci niepełnosprawnych – wyjaśnia Anna Skręt. Stowarzyszenie przygotowało regulamin kwalifikacji do programu, który określa kryteria naboru. Najważniejszym jest posiadanie przez dziecko stwierdzonej niepełnosprawności. Pod uwagę brane będą także dodatkowe trudności, np. matka samotnie wychowująca dziecko, bezrobocie, wielodzietność czy więcej niż jedno dziecko niepełnosprawne w rodzinie. Osoby uczestniczące w terapii będą miały możliwość indywidualnego wyboru poszczególnych form aktywności, które są dla dziecka najprzyjemniejsze i na których chce się skoncentrować.

Regulamin programu terapeutycznego oraz niezbędne wnioski i dokumenty można znaleźć na stronie stowarzyszenia: www.rsm.olkusz.pl/terapia

Fot. RSM

rsm.ogloszenie

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze