autobus 1 1 Kopiowanie

 Na wolbromskim rynku przez całą środę, 9 lipca, stał „autobus energetyczny” – mobilne centrum informacyjno-edukacyjne, w którym eksperci udzielali porad i informacji w zakresie oszczędzania energii. Na stosunkowo małej powierzchni wnętrza pojazdu zaprezentowane zostały liczne modele nowoczesnych rozwiązań technicznych i technologicznych, a fachowcy dzielili się wiedzą na temat możliwości oszczędzania wody i energii w gospodarstwach domowych.

O kolektorach słonecznych i ogniwach fotowoltaicznych zapewne słyszał każdy. Pozwalają wykorzystać energię słoneczną do wytwarzania ciepła i elektryczności. Podobnie jest z urządzeniami do pozyskiwania energii wiatrowej, a także nowoczesnymi systemami wodno-ściekowymi. Coraz powszechniejsze w nowoczesnych domach jest stosowanie rekuperatorów – urządzeń stosowanych w systemach wentylacyjnych, które umożliwiają odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego z budynku lub instalacji przemysłowej. Przeciwprądowe wymienniki ciepła to systemy, dzięki którym możliwe jest odzyskanie 90-98% ciepła, pochodzącego z obsługiwanych przez system pomieszczeń. Nowoczesne systemy grzewcze wykorzystują biomasy, oszczędzając środowisko przed emisja szkodliwych substancji. Coraz częściej słyszymy też o upowszechnianiu inteligentnego sterowania energią elektryczną i zużyciem gazu. Barierą do ich powszechnego stosowania jest jednak wciąż przede wszystkim ich wysoka cena.

Są jednak łatwo dostępne i niedrogie rozwiązania, które każdy z nas może zastosować we własnym domu, uzyskując konkretne oszczędności finansowe, przy okazji wpływając korzystnie na środowisko. Przykładem może być zwykła wodooszczędna końcówka na kran, nazywana perlatorem, której zastosowanie jest najprostszą formą oszczędzania wody. Zamocowana na końcu wylewki siatka o drobnych oczkach napowietrza wodę i dzięki temu ogranicza jej zużycie nawet o kilkadziesiąt procent. Zastąpienie zwykłej żarówki oświetleniem ledowym spowoduje zmniejszenie zużycia energii elektrycznej aż dwudziestokrotnie!

O takich rozwiązaniach, w połączeniu z systemami automatyki, pozwalających na znaczne ograniczenie kosztów eksploatacji budynków i zapewniających optymalne parametry zużycia energii można było dowiedzieć się w energetycznym autobusie, który za sprawą Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A. jeździ po Polsce, popularyzując wiedzę na temat wdrażania najlepszych światowych standardów w zakresie efektywności energetycznej.

Więcej o autobusie energetycznym można znaleźć na http://autobusenergetyczny.pl/

autobus rynek Kopiowanie

autobus 2 Kopiowanie

autobus 3 Kopiowanie

autobus 5 Kopiowanie

autobus 7 Kopiowanie

 

 

1
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
1 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
pavv Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
pavv
pavv

Każde oszczędzanie energii powoduje wzrost jej ceny. Producenci czy dystrybutorzy prądu są nastawieni na zysk i nie lubią gdy ten zysk im z roku na rok spada. Co wtedy robią? Odpowiednio podwyższają cenę i wszystko się w ich księgowości zgadza.