Powiat

Fenomen tej inicjatywy niejednokrotnie był przedmiotem dysput, a nawet naukowych dysertacji, bowiem w opinii specjalistów wyłamuje się on z kanonu badań nad zachowaniami prospołecznymi. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od 32 lat tworzy spiralę dobra, dając impuls do współdziałania. Ten nadzwyczajny, choć krótkotrwały wzrost empatii i zjednoczenie ludzkich działań ogromnej rzeszy polskiego społeczeństwa w obecnej sytuacji, kiedy coraz mniej jesteśmy „razem”, nabiera nowego znaczenia. Kiedyś bowiem WOŚP był formą pozytywnej walki z systemem, dziś, oprócz tego zdaje się być przejawem jakiejś podświadomej tęsknoty za byciem w jedności… W tym roku WOŚP zagrała pod hasłem „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”, a na terenie powiatu olkuskiego padły kolejne rekordy zbiórek.

Bolesław

W gminie Bolesław sztab dowodzący Orkiestrą jak zwykle znalazł bezpieczne lokum w miejscowym Centrum Kultury im. Marii Płonowskiej. Wśród zorganizowanych przy okazji 32. Finału WOŚP imprez nie zabrakło wydarzeń sportowych, do których niewątpliwie można zaliczyć bieg w maskach karnawałowych oraz występów artystycznych w wykonaniu artystów lokalnych oraz zaproszonych specjalnie na tę okazję. Grono ofiarnych wolontariuszy podczas podsumowania akcji z radością ogłosiło rekordowy wynik zbiórki: 35.196,11 zł!

Zdjęcia z Finału WOŚP można zobaczyć w galerii pod adresem: https://www.facebook.com/ck.boleslaw

 

Bukowno

W Bukownie 32 finał WOŚP rozpoczął sobotni bieg popularyzujący aktywność ruchową, jako znakomitą profilaktykę prozdrowotną pod hasłem „Policz się z cukrzycą”, w którym przygotowano trasy dla uczestników o różnym stopniu zaawansowania. Natomiast niedzielne popołudnie mieszkańcy Bukowna spędzili we wspaniałej atmosferze, jaką stworzyli wolontariusze na scenie MOK-u. Występy młodszych i starszych lokalnych artystów przerywały tylko na chwile licytacje przedmiotów oferowanych do wykupienia przez hojnych licytujących. Efekt zbiórki w Bukownie to kwota 49.751,86 zł!

Zdjęcia z wydarzenia można oglądać w galerii: https://www.facebook.com/profile.php?id=100064743004633

 

Klucze

W wielkim graniu-pomaganiu udział wzięli też mieszkańcy Klucz. Organizatorzy wydarzenia zaprosili wszystkich w niedzielne popołudnie do sali widowiskowej nowego Domu Kultury „Papiernik”, gdzie na scenie wystąpili Baza Ludzi Żywych, zespół Ukulele Love ze Szkoły Podstawowej w Rodakach, solistki: Emilia Żądło, Anna Adamik oraz Aleksandra Binek, zespół Pleciugi z GOK Klucze i solistki: Maja Mendrek i Róża Jurczyk, jak również zespół Spaam. Pomiędzy występami zlicytowano przeróżne przedmioty i gadżety przekazane m.in. przez mieszkańców i lokalne firmy. W holu Domu Kultury działał kramik GOK z różnościami: ceramiką, wyrobami rękodzielniczymi, plakatami WOŚP, zaś panie z Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały wspaniale wypieki.

Wcześniej w ramach imprez towarzyszących WOŚP na Stawie Zielonym w Kluczach odbył się pokaz ratownictwa lodowego, z udziałem Policji, PSP Olkusz oraz OR WOPR Olkusz. Ratownicy przestrzegali przed niebezpieczeństwem wchodzenia na pokryte lodem akweny wodne i pokazywali jak profesjonalnie ratuje się ofiary tego typu zagrożeń. Wolontariusze z gminy Klucze podczas 32.finału WOŚP zebrali w sumie 26.723,38 zł!

 

Olkusz

W Olkuszu po raz 31 organizacją finału WOŚP zajęli się pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury. 28 stycznia na ulicach miasta pojawiło się ponad 80 wolontariuszy, którzy kwestowali w różnych częściach miasta, wspomagali ich policjanci i strażacy. Olkusz grał muzycznie i na sportowo. Na scenie MOK wystąpiły młodzieżowe zespoły taneczne z Olkusza i Wolbromia, nie zabrakło licytacji przedmiotów podarowanych przez darczyńców oraz gadżetów WOŚP. 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zakończyło podsumowanie kwesty, podczas którego okazało się, że zebrano 98.736,28 zł! Na koniec ze sceny zostało wypuszczone ekologiczne „Światełka do nieba”.

Zdjęcia i relacje z wydarzenia można zobaczyć tutaj: https://www.facebook.com/mokolkusz

 

Wolbrom

Niekwestionowanym królem WOŚP na terenie naszego powiatu od kilku lat jest Wolbrom, gdzie organizację pracy sztabu przejęło znane z rozmachu i nieprzeciętnego zaangażowania Stowarzyszenie Motocykliści Wolbromscy. Ogrom imprez i wydarzeń jakie przygotowali trzeba było rozłożyć na wiele dni. Były więc zawody sportowe – biegi po zdrowie, mecze piłki siatkowej i maraton pływacki, zorganizowano dwie akcje krwiodawstwa i pobierano próbki do bazy DKMS, była akcja profilaktyki zdrowotnej w mammobusie, dentobusie i cytobusie, bito nawet rekord w tańczeniu poloneza…

Transmitowany w Internecie kilkugodzinny niedzielny finał WOŚP odbył się w gościnnym wolbromskim DK. Na scenie wystąpili artyści lokalni i występująca gościnnie orkiestra dęta OSP Dzwono-Sierbowice, judocy i karatecy z miejscowych klubów, śpiewały gospodynie wiejskie i dzieci z lokalnych szkół, był pokaz ratownictwa medycznego, a w kuluarach można było kupić gadżety WOŚP i spróbować lokalnych przysmaków przygotowanych przez KGW, nie zabrakło „fotobudki”, czyli możliwości zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć, a członkowie Stowarzyszenia zdążyli nawet przygotować swoje popisowe danie – kultowe duszaki… Zbiórki zorganizowano w zakładach pracy, instytucjach, klubach, szkołach, na ulicach – słowem – wszędzie! Liczne grono młodszych i starszych wolontariuszy wspomagali policjanci i strażacy, którzy prezentowali także swój sprzęt i umiejętności. Spektakularna akcja sztabu 4928 dała niebagatelne efekty – tradycyjnie już został pobity kolejny rekord zbiórki – w puszkach znalazło się 160.950 zł!!! – i jak zapowiada szef sztabu Tomasz Płaszczyk – kwota ta z pewnością jeszcze wzrośnie. Na zakończenie wolbromskiego finału do nieba poleciało ciche światełko, które ma przypominać, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy będzie grała do końca świata i jeden dzień dłużej…

Niekwestionowanym królem WOŚP na terenie naszego powiatu od kilku lat jest Wolbrom, gdzie organizację pracy sztabu przejęło znane z rozmachu i nieprzeciętnego zaangażowania Stowarzyszenie Motocykliści Wolbromscy. Ogrom imprez i wydarzeń jakie przygotowali trzeba było rozłożyć na wiele dni.
Zdjęcia : Ewa Barczyk
« 1 z 4 »
5 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze