Wiercone dziury w nowym bruku na olkuskim rynku są efektem montażu systemu nawadniającego dla pozostawionych na starówce drzew. Magistrat tłumaczy wreszcie, dlaczego w niedawno ułożonej kostce trzeba było wiercić. Trzy tygodnie temu pisaliśmy o niecodziennych pracach w ramach rewitalizacji na rynku oraz milczeniu urzędu w sprawie tych robót. Jak nam się udało dowiedzieć, wstępnie zaplanowano niespełna sto takich dziur, które mają kosztować 50 tysięcy złotych. Pozostawienie drzew w otoczeniu samego niemal betonu, biorąc pod uwagę, że o obniżającym się poziomie lustra wody wiadomo nie od dzisiaj, wiąże się z koniecznością zapewnienia roślinom stałego dopływu wody. Urzędnicy uważają, że nie jest to działanie po fakcie a prewencja, żeby drzewa nie uschły.

 

Zdumienie przechodzących przez rynek mieszkańców mogły wzbudzić odwierty w tyle co ułożonym bruku oraz rozbieżne informacje co do ich zastosowania, dobiegające nieoficjalnie z różnych źródeł, a niestety nie ze źródła. Jak nam się udało ostatecznie dowiedzieć od włodarzy miasta, zaobserwowano, że w ostatnich dwóch latach spada ilość wód deszczowych, w związku z czym, drzewa przysychają. Podczas prac rewitalizacyjnych podlewano drzewa przez zostawione wokół pni otwory, ale okazało się, że jest to niewystarczające. – Zdecydowaliśmy się na zamontowanie systemu nawadniającego zanim prace rewitalizacyjne się zakończą. Odwierty zostały zrobione na południowej pierzei, w nawierzchni, która i tak musi zostać poprawiona przez wykonawcę, bo przy większych opadach stoi tam woda. Usterki zostały przez nas zgłoszone już wcześniej – tłumaczy Marcin Pietraszewski, zastępca burmistrza Olkusza, który nadzoruje inwestycje prowadzone przez magistrat. – Rozbiórka fragmentów nawierzchni, również w związku ze zgłoszonymi przez nas poprawkami, będzie prowadzona przez wykonawcę również w okolicach schodów do bazyliki – dodaje.

Niestety odwierty doprowadzające wodę do drzew będą musiały powstać również w innych miejscach, nie tylko we wspomnianym trotuarze koło starego starostwa. Na chwilę obecną jest ich zaplanowanych 95. Wykonanie systemu nawadniająco-napowietrzającego wiąże się z wykonaniem otworów o głębokości 2 metrów. Najpierw trzeba zdemontować nawierzchnię na powierzchni 30x30cm, czyli od 2 do 4 płytek porfirowych, a po wywierceniu otworu wprowadzić specjalną rurę. Mimo tego urzędnicy uważają, że nie ma powodów do niepokoju. – Już wiemy, że tych odwiertów powstanie mniej, bo nie wszędzie będzie możliwe ich wykonanie ze względu na gęstą sieć i przyłącza, które uniemożliwiają wiercenie w niektórych lokalizacjach. Wszystkie prace będą prowadzone na ulicach, które jeszcze nie zostały odebrane. Urządzenia montował będzie wykonawca prac rewitalizacyjnych, bo on najlepiej wie, gdzie jakie sieci biegną. Mamy też pewność, że będzie udzielona gwarancja na te prace, a konieczność przeprowadzenia tych prac nie wpłynie na ewentualną trwałość nawierzchni i różnice w poziomie – zapewnia Marcin Pietraszewski. Wiceburmistrz nie zgadza się również z tym, że zamieszanie spowodowane montażem nawodnienia dla drzew po fakcie, jest efektem zaniedbania urzędników, którzy nie wzięli pod uwagę konieczności nawadniania roślin zanim prace w ogóle ruszyły, czyli na etapie projektowania. – Moim zdaniem nasze działania nie są po fakcie, bo podejmujemy je zanim rewitalizacja się zakończyła. Przewidujemy, co może się z drzewami stać i chcemy temu zapobiec. Zaproponowany przez nas system jest bardzo nowoczesny i nie wszyscy go stosują. Rozważamy również możliwość wprowadzenia do rur hydrożelu, co jeszcze bardziej podniosłoby efektywność tego systemu – komentuje wiceburmistrz.

Zaplanowanych 95 odwiertów ma kosztować 50 tysięcy złotych. W związku z tym, że ilość ta nieco zmniejszy się ze względów technicznych, koszt ten zostanie również proporcjonalnie pomniejszony. Jeden otwór systemu nawadniającego kosztuje prawie 530 zł.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
15 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Jacek S.
Jacek S.
10 lat temu

Najłatwiej zrzucić na dziennikarzy.

AADAM
AADAM
10 lat temu

Do Jacek s
Widocznie ówczesne doniesienia prasowe były nieprawdziwe

Jacek S.
Jacek S.
10 lat temu

Panie Adamie,
a skąd ma pan owe 20 mln? Chyba się panu coś przyśniło.
Jak z 10 mln zł jakie pozyskano z emisji obligacji można było wydać 20 mln na sam basen? A gdzie inne inwestycje realizowane z tych środków?

Remont kąpieliska na Czarnej Górze kosztował około 8 mln zł – to kwota z 2001/2002 roku. Przeliczając tą kwotę na ceny z lat 2008 – 2010, czyli wzrostu cen materiałów budowlanych i kosztów robocizny – za remont trzeba by było zapłacić jakieś 12 mln zł.

Pana argumentacja się kupy nie trzyma, o matematyce nie wspominając. Jeżeli dysponuje pan jakąś tajemną wiedzą o kradzieży 15 mln zł przez „postkomunistów” to proszę z tym iść na policje.
Już na koniec: proszę pamiętać, że za każde słowa ponosi się odpowiedzialność. Nawet w internecie.

AADAM
AADAM
10 lat temu

do jacek s
basen peka w szwach, zgoda ale nie za takie pieniądze,. 21 milionów zł. Ten remont powinien kosztować góra 5 milionów zł. Panie Jacku S odpowiedz, gdzie i na co poszło pozostałe 15 milionów zł?

mkr2
mkr2
10 lat temu

ile razy jeszcze będziemy dowiadywać się o takich sprawach?

Sratata
Sratata
10 lat temu

A nie wiercą przypadkiem dlatego, ze po czasie ktoś się skapnął że na tym źle ułożonych chodniku stoją ogromne kałuże wody. Po każdym deszczu czy jak jest mokry śnieg bez kaloszy nie da się tamtędy przejść bo durnie nie zrobili spływu wody a głupio tak zrywać i od nowa układać.

NOLTI
NOLTI
10 lat temu

Panie Jacku S. ja sie moze i z niektorymi pana spostrzezeniami zgadzam ale dalej mi chodzi o BASEN. moze i peka w szwach ale tylko jak napisalem od 1-2 miesiecy w czasie wakacji. jeszcze raz podkreslam, ze jak nie ma pogody to nie peka w szwach bo jest zimno i nic nie zarabia, czyli co, trzeba dokladac. a jak dokladamy to ponosimy straty, bo go trzeba uruchomic. na uruchomienie trzeba wylozyc duzo kasy. czyli ponosimy STRATY, a BASEN KRYTY by przynosil KORZYSCI caly rok, jak w Dabrowie Gorniczej czy Jaworznie i innych miastach. jeszcze raz podkreslam – BASEN KRYTY w tym miejscu i w tamtym czasie. KONCZE, BO JUZ SIE NIE BEDE ODNOSIL DO TEGO TEMATU. MOJE STANOWISKO JEST JASNE W TYM TEMACIE BO TAKI BYL WCZESNIEJ PORUSZONY. POZDRAWIAM PANA – CZESC.

Jacek S.
Jacek S.
10 lat temu

Szanowny panie,
ja nie wmawiam, że za basen odpowiedzialny jest pan Rzepka. Patrząc na rynek i inne inwestycje pana Rzepki obawiam się, że w cztery lata by nie zdążył wyremontować basenu na Czarnej Górze, a koszty przerosłyby planowany budżet (tak jak z halą sportową, domem kultury, czy też pływalnia przy SP2)

Co do samej inwestycji – każdy wakacyjny weekend pokazuje jak bardzo potrzebna była ta inwestycja. Basen pęka w szwach, a z jego atrakcji korzystają nie tylko mieszkańcy Olkusza, ale również Chrzanowa, Trzebini, czy tez Zagłębia.

NOLTI
NOLTI
10 lat temu

Drogi Panie Jacku S. ja nie porownuje inwestycji, czasow, tylko ja stwierdzam zmarnowanie mase funduszy i bardzo duzy koszt remontu tego basenu. to mozna bylo zrobic za mniejsze pieniadze, albo za te ktore wydano wybudowac nowy – kryty basen. I tylko tyle. Nie wmowi Pan ludziom, że za ten basen odpowiedzialny jest obecny burmistrz.

Jacek S.
Jacek S.
10 lat temu

Nie można porównywać inwestycji pana Rzepki do poprzedników, np. pana Dudkiewicza, który był burmistrzem 10 lat temu. Wówczas Polska nie była członkiem UE, a do dyspozycji samorządów nie było takiej kasy z funduszy europejskich.

Obecny rozwój Olkusza porównujmy do innych, podobnych wielkością miast – np. Chrzanowa, który buduje obwodnice za 80 mln zł, a nie tak jak Olkusz za 20 mln zł.

@
@
10 lat temu

Olkuskie dziury to internetowy hicior! Wyniki głosowania na najpiękniejszy, małopolski rynek: Olkusz – 57505 głosów. Ale jaja! Wydział promocji powinien co tchu wydać okolicznościową kartkę pocztową ze zwycięskim wizerunkiem i opatrzyć ją napisem: Pozdrowienia ze Srebrnego Miasta!

http://krakow.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1630655,wybierz-najpiekniejszy-rynek-w-malopolsce-glosowanie-zakonczone-rynek-w-olkuszu,galeria,3939389,id,t,tm,zid.html

NOLTI
NOLTI
10 lat temu

Basen to jest najlepsza „inwestycja” pana Dutkiewicza. dziadostwo czynne od 1-2 miesiecy w roku jezeli jest pogoda. za te pieniadze w tamtych czasach to mozna bylo wybudowac nowy basen kryty o podstaw. no ale tego oczywiscie nikt nie pamieta bo najlepiej krytykowac , tych ktorzy robia najwiecej. krytykuja ci co sami niewiele umieja. Cwaniaki polityczne.

AADAM
AADAM
10 lat temu

Tak szczególnie SLD może się poszczycić mega inwetycja 100 lecia Olkusza. Wyremontowali basen na Czarnej Górze za 20 milionów zł. W tym smym czasie w Kamieniu Pomorskim wybudowano od podstaw kryty basen za 14 milionów zł. NO, ale czemu sie dziwić, kiedy ich ideologia to budowa w Polsce socjalizmu a nie dobrobytu obywateli. Ideologia kolektywu a nie miłości człowieka do człowieka.

XYZ60
XYZ60
10 lat temu

ja nie moge sie doczekac nowego rynku i wokol niego. piszcie co chcecie ale panu Rzepce i tak nikt nie odbierze, ze to on zrealizowal najwazniejsza inwestycje dla Olkusza. poprzednikom zal d … e sciska, ze to nie oni. wcale nie jestem z obozu pana Rzepki jak niektorzy moze sadza po tresci tego komentarza ale patrze na to obiektywnie i z perspektywy kilkudziesieciu lat. jezeli ktos sie ze mna nie zgadza to moze opisze mi te wielkie inwestycje poprzednikow. tylko uczciwie i bez inwektyw i ublizania a pokazujac prawde. bo tylko prawda moze Was wyzwolic. czekam.

kopernik
kopernik
10 lat temu

No to wiadomo dlaczego trzeba koniecznie głosować na obecnego burmistrza w przyszłych wyborach.Jaki pan taki kram, Nie potrafili tego wcześniej przewidzieć?. Nic dziwnego że szkoły likwiduje, aby poszukać kasy.