Artykuł sponsorowany

Mianem wiosennych porządków określa się generalne sprzątanie, które z reguły wystarczy wykonywać właśnie raz do roku. Początek wiosny to dobry czas na to, by uprzątnąć zalegające rzeczy, wyczyścić dogłębnie różne kąty i móc wejść w nowy sezon z poczuciem lekkości i świeżości. Podpowiadamy, jak zaplanować ten proces.

Plan działania i przygotowanie

Priorytetem jest stworzenie dobrego planu działania, a następnie trzymanie się go. Dzięki temu masz pewność, że zrobisz wszystko, co konieczne, a jednocześnie unikniesz chaosu i nerwów.

Podziel pracę na etapy, a pierwszym niech będzie rozpisanie zadań i uwzględnienie tego, na czym najbardziej trzeba się skupić. Mycie kafelków, sprzątanie piwnicy, odgracanie strychu? Wszystko zależy od tego, która część domu wymaga największego zaopiekowania.

Następnie przygotuj to, co będzie Ci potrzebne. Niezależnie od pomieszczeń i zakresu prac, na pewno przyda Ci się odkurzacz bezworkowy albo inny nowoczesny sprzęt, który zmienia mozolne odkurzanie w całkiem przyjemny proces.

Przydadzą się także miotły, szufelki, zmiotki, szczotki, gąbki i szmatki – wszystko posegreguj według pomieszczeń i upewnij się, że wystarczy Ci akcesoriów do sprzątania. Na koniec detergenty, które w niektórych przypadkach są niezbędne. Najpierw zrób ich listę, później wszystkie kup w takiej ilości, by nie skończyły się w środku jakiegoś etapu sprzątania.

Jeżeli będziesz sprzątać z innymi osobami, rozdziel zadania. Może to być szczególnie potrzebne dzieciom, które z reguły wolą dostać jasne instrukcje, niż samodzielnie opracować kolejność wykonywania prac.

Jakie sprzęty będą Ci potrzebne?

Wspomniane odkurzacze i akcesoria to tylko część sprzętów ułatwiających generalne sprzątanie. Może także Ci się przydać robot sprzątający, który będzie na bieżąco usuwał gromadzący się na podłogach kurz i brud, a Ty nie musisz w ogóle go obsługiwać. Działa autonomicznie, wystarczy go jedynie zaprogramować i uruchomić.

Przyda Ci się także myjka do okien, na przykład nowoczesna, parowa, dzięki której praca idzie zdecydowanie szybciej, a szyby umyjesz bez smug i zacieków. Możesz także skorzystać z odkurzacza piorącego, jeśli właśnie przyszła pora na odświeżanie dywanów, wykładzin, mebli tapicerowanych czy zasłon.

Technologia przeniknęła wszystkie dziedziny życia, tak więc i sprzątanie okazuje się dziś dużo łatwiejsze. Wystarczy wybrać odpowiednie akcesoria dopasowane do efektów, jakie chcesz osiągnąć.

Organizacja – co sprzątać w konkretnych pomieszczeniach?

Pracę polecamy podzielić na pomieszczenia, dzięki czemu unikniesz chaosu i robienia wszystkiego naraz. Podpowiadamy, co należy zrobić w poszczególnych przestrzeniach.

  1. Kuchnia – umyj szafki, szuflady na sztućce, sprawdź stan naczyń i kubków, czy nie trzeba czegoś wymienić. Gruntownie umyj piekarnik, przetrzyj fronty kuchenne, blaty, możesz także rozmrozić i umyć lodówkę i zamrażarkę.
  2. Łazienka – umyj całą armaturę z użyciem środka odkamieniającego, następnie wyczyść fugi, kafelki, lustra. Odetkaj prysznic i odpływ w zlewie, możesz użyć preparatu czyszczącego rury. Wyczyść podajnik na detergenty w pralce.
  3. Salon – dokładnie zetrzyj wszystkie kurze, również z liści roślin, jeżeli takie masz. Możesz też je przesadzić, jeżeli tego wymagają. Zorganizuj elektronikę, pochowaj wystające kable, upewnij się, że wszystko jest dokładnie odkurzone. Możesz przetrzeć książki w biblioteczce, a także odkurzyć kąty i sufity z kurzu.
  4. Sypialnia – zajrzyj pod materac, zmień pościele, sprawdź, czy potrzebujesz wszystkich zmian pościelowych zgromadzonych w szafach. Wywietrz materac, najlepiej na zewnątrz, w ciepły, słoneczny dzień. Zetrzyj kurz, odsuń łóżko i pozbądź się ukrytego w kątach bałaganu.

Powyższe wskazówki to tylko podpowiedź, wszak to Ty wiesz najlepiej, jakie obszary Twojego domu wymagają posprzątania. Warto także uporządkować strych czy piwnicę, a także umyć balkon – także podłogę, na przykład za pomocą myjki ciśnieniowej czy mopa parowego. Wiosenne sprzątanie potrafi naprawdę poprawić nastrój – życzymy powodzenia!

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze