Ludzkie kości wykopali pracownicy miechowskiej firmy budującej halę sportową przy Zespole Szkół w Wolbromiu.  Sprawę bada olkuska Prokuratura Rejonowa. Do czasu jej wyjaśnienia roboty w miejscu znalezienia szczątków zostały wstrzymane.
– Kości zostały odkryte, gdy robotnicy usuwali z ziemi korzeń drzewa. To pięć ludzkich szkieletów. Trafiły one do Instytutu Ekspertyz Sądowych. Badania określą również, z jakiego okresu pochodzą szczątki – informuje Cezary Dyląg, zastępca prokuratora rejonowego.
Wiele wskazuje, że znalezisko ma związek ze znajdującym się nieopodal cmentarzem żydowskim.

– Hipotezy są co najmniej dwie. Być może pierwotnie cmentarz był większy i dopiero w czasie jego grodzenia po wojnie uwzględniono mniejszy obszar. Być może szczątki należą do Żydów, którzy ukryli się w czasie likwidacji wolbromskiego getta. Zastrzeleni przez Niemców mogli być pochowani obok cmentarza – sugeruje archeolog dr Dariusz Rozmus.
Cmentarz rzeczywiście mógł być większy. Potwierdzeniem tej tezy są stare mapy,  które posiada Urząd Miasta i Gminy w Wolbromiu. Wynika z nich, że nekropolia była znacznie bardziej rozległa niż obecnie.
W latach 60. nieopodal placu, na którym powstaje hala, budowano szkołę. Mieszkańcy pamiętają, że także wówczas koparki wykopywały tam ludzkie kości. – Wtedy robotnicy nic sobie z tego nie robili, przesypywali z miejsca na miejsce ziemię i szczątki – opowiada mieszkaniec Wolbromia, sugerując, że znalezisko może być związane z inwestycją sprzed pół wieku.
– Teren jest zabezpieczony i nie są wykonywane na nim żadne prace. Czekamy na wynik postępowania prowadzonego przez prokuraturę – informuje Jerzy Nagawiecki z olkuskiego Starostwa. Powiatowy rzecznik dodaje, że już na etapie projektowym w miejscu gdzie ma stanąć hala sportowa wykonano osiem odwiertów do głębokości 3,5 metra. – Nie natrafiono na żadne szczątki – utrzymuje Nagawiecki i zapewnia, że samorząd dopełni wszystkich wymogów. Jeśli zajdzie taka potrzeba, w miejscu inwestycji zostaną przeprowadzone prace archeologiczne. Znalezione kości będą pochowane z należytym szacunkiem.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
julitta
julitta
14 lat temu

Ja mieszkam w wolbromiu ale o czymś takim nie słyszałam