laptop

28-letni Rafał W. na co dzień mieszkający w zachodniej Polsce, a zameldowany i prowadzący na terenie powiatu olkuskiego własną działalność gospodarczą, został zatrzymany pod zarzutem nielegalnego wyprowadzenia z jednego z serwisów internetowych kryptowaluty BitCoin na kwotę 85 137 zł.

Sprawca, będący informatykiem, programistą i administratorem serwerów, od dłuższego czasu interesował się lukami w zabezpieczeniach serwisów internetowych zajmujących się handlem kryptowalutami, w których posiadał konta do obsługi swoich wirtualnych portfeli. Zatrzymany w ostatnich dniach przez policję Rafał W. w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej za pośrednictwem jednego z portali aukcyjnych, trudnił się także handlem peryferii komputerowych, służących do budowy tzw. „koparek” (maszyn o dużej mocy obliczeniowej służących do generowania kryptowalut), a w wolnych chwilach systematycznie udzielał się na forach internetowych pomagając internautom wdrażać się w tematy związane z obrotem kryptowalut. Sprawca założył na fikcyjne dane m.in. konto bankowe oraz kilka kont na giełdach bitcoinowych, chcąc ukryć swoją prawdziwą tożsamość. Zebrany materiał dowodowy przez olkuskich kryminalnych i krakowskich policjantów zajmujących się zwalczaniem cyberprzestępczości KWP, pozwolił na zatrzymanie 28-latka oraz przedstawienie mu zarzutu o czyn z artykułu 287§1 kk (oszustwo komputerowe). Rafałowi W.grozi kara więzienia nawet do pięciu lat.

Czym tak naprawdę jest BitCoin (BTC)? To wirtualna waluta stworzona przed sześcioma laty przez japońskiego fizyka Satoshi Nakamoto. Nazywana jest potocznie kryptowalutą, a to dlatego, że oparta jest na prawach matematycznych, natomiast jej obieg odbywa się z wykorzystaniem kryptologii. Waluta ta nie posiada banku centralnego, a to rynek ustala jej kurs. Przyrost waluty BitCoin nie polega na tradycyjnym drukowaniu banknotów, tylko na obróbce bloków zadań matematycznych, upodabniając cały proces do „wydobycia złota”. Stąd urządzenia służące do generowania bitcoinów nazywane są potocznie „koparkami”.

– Bitcoiny nie mogą być fałszowane i są niezależne od rządów i instytucji finansowych. Używane są w mikropłatnościach internetowych i handlu międzynarodowym, gdyż bitCoin jest walutą cyfrową i najlepiej sprawdza się właśnie w sieci. Jako waluta cyfrowa, nie posiada jawnego właściciela i nie jest gwarantowanym przez żadne państwo środkiem płatniczym. Jest traktowana jako uniwersalna waluta Internetu, która uzupełnia tradycyjny system walutowy – informuje nadkomisarz Agnieszka Fryben, oficer prasowy KPP w Olkuszu.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Molier
Molier
9 lat temu

Powiem w ten sposób– za 85000zł nie było warto — ale gdyby udało mi się wyprowadzić np 10 milionów złotych w BTC to warto było by pójść za to siedzieć te 5 lat. Po 5 latach wychodzę i żyję sobie jak LORD 🙂

belfegor
belfegor
9 lat temu

I tak wygląda dzisiaj gospodarka zachodu. Nie produkcja a produkty finansowe, giełda, notowania, akcje, obligacje, kryptowaluty, piramidy finansowe itd, itp. Wszystko wirtualne. Jeden telefon, jedno kliknięcie i już zarobek rzędu setek tysięcy albo milionów dolarów. A to własność intelektualna do wszystkiego i na wszystko, prowizje, tantiemy i już mamy człowieka, który posiada więcej pieniędzy niż niejedno państwo.A to wielomilionowa odprawa i już załatwiony luksusowy byt dla siebie, wnuków, prawnuków, praprawnuków i prapraprawnuków. Lepiej jak w piśmie świętym, gdzie to Pan Bóg karze do trzeciego i czwartego pokolenia a wynagradza aż do tysięcznego pokolenia. To chyba ci bankierzy, finansiści, managerzy, rockmani, modelki, handlarze broni i narkotykami. Ty szary rencisto, robolu,pracowniku i bezrobotny przyjmuj swój los z należytą pokorą i pamiętaj, że temu kto ma wiele Pan jeszcze doda a temu kto ma mało i to Pan odbierze. Jak z tymi talentami. Jeden ma wiele,drugi wcale.Amen