W minioną środę wojewoda małopolski Józef Pilch spotkał się z lokalnymi samorządowcami podczas sesji Rady Powiatu w Olkuszu. Wizyta miała na celu przybliżenie radnym i mieszkańcom ziemi olkuskiej działań obecnego rządu oraz dyskusję na temat zaangażowania władzy centralnej w problemy lokalnej społeczności.

W spotkaniu, oprócz radnych Rady Powiatu w Olkuszu, uczestniczyli także włodarze oraz przedstawiciele rad gmin: Bukowno, Bolesław, Klucze, Olkusz, Trzyciąż i Wolbrom. Podobnie jak kilka godzin wcześniej w Trzyciążu, Józef Pilch rozpoczął swoją wizytę od przedstawienia aktualnych działań rządu i jego dalszych planów na przyszłość.

Z punktu widzenia mieszkańców naszego powiatu najważniejsze jednak były informacje dotyczące spraw lokalnych. – Przez wiele lat byłem radnym Krakowa i doskonale znam problemy z jakimi się borykacie – przekonywał przedstawiciel rządu w województwie. A lista spraw, z jakimi zwracali się do niego nasi lokalni politycy była spora.

W trakcie zebrania z samorządowcami padła obietnica wsparcia finansowego dla powiatu w kwestii  zakupu nowoczesnej karetki pogotowia ratunkowego. – Do końca czerwca Powiat Olkuski otrzyma od nas zagwarantowane środki. Jesteśmy jedynym województwem, które wyposażyło już samorządowe szpitale w 20 nowoczesnych ambulansów. Naszym celem jest poprawa jakości ratownictwa medycznego i skrócenie czasu dojazdu do pacjenta. Chcielibyśmy doprowadzić do takiego rozmieszczenia karetek, aby czas dojazdu wynosił maksymalnie 9 minut, a nie 20 minut, jak to jest obecnie – tłumaczył wojewoda Pilch.

Ważną informacją dla mieszkańców była także sprawa utrzymania miejsc pracy w ZGH „Bolesław”. Z ust reprezentanta rządu padła deklaracja wsparcia dla zakładów w kwestii pozyskania nowych terenów przeznaczonych pod wydobycie surowców.

Dużo czasu zajęła dyskusja dotycząca pozyskiwania środków na remonty dróg powiatowych i gminnych w ramach tzw. „Adamczykówek”. Samorządowcy skarżyli się na problemy natury formalnej, wojewoda przypominał zaś o możliwości skorzystania z pomocy pracowników Urzędu Wojewódzkiego.

Józef Pilch podkreślał wagę inwestycji infrastrukturalnych, które w najbliższych latach mają zostać poczynione w Małopolsce. Zapewnił, że Droga Krajowa nr 94 – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – zostanie zmodernizowana do końca 2018 roku.

Radni pytali także o możliwość utworzenia połączenia kolejowego pomiędzy Olkuszem i Krakowem. Z informacji udzielonych przez wojewodę i olkuskiego starostę można było dowiedzieć się, że kwestia ta jest ściśle związana z planami budowy łącznika między DK94 i autostradą A4. Taka linia kolejowa mogłaby biec wzdłuż tej drogi w kierunku Krzeszowic, komunikując tym samym cały powiat ze stolicą Małopolski.

Wójt Klucz zwrócił się do wojewody o wsparcie w sprawie budowy kompleksowej obwodnicy Klucz i rozwoju turystycznego Pustyni Błędowskiej. Burmistrz Wolbromia prosił zaś o pomoc przy pozyskaniu środków na remont basenu i modernizację oczyszczalni ścieków. Rozmawiano także na temat wątpliwości dotyczących wprowadzanej właśnie reformy edukacji i rządowych programów wspierających modernizację szkolnej infrastruktury sportowej.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
15 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Jan_bezRadny
Jan_bezRadny
5 lat temu

Drodzy Państwo, spokojnie, wszystko po kolei, najpierw się zbuduje połączenie z autostradą, linię kolejową, lotnisko, a potem zajmie się takimi przyziemnymi rzeczami jak otwarcie kładki nad torami czy remont jakiejś podrzędnej uliczniczyny Składowej. Doceńmy to, że władzę sprawują tacy wizjonerzy, a nie zwykli zjadacze chleba, którzy widzą tylko tu i teraz.

Trzecia
Trzecia
5 lat temu

…..a Składowa to „pies”?

theon
theon
5 lat temu

[quote name=”Stach”]Łącznik A4 z DK 94 i linia kolejowa moglaby biec wzdluz tej drogi hahaha
Starosto jesteś wielki ale tylko wzrostem
A dokąd ty biegniesz Starosto?[/quote]
– a wzdłuż łącznika i linii kolejowej starostwo posadzi jabłonie starych odmian i pozakłada pszczele barcie 😆 😆 😆

Stach
Stach
5 lat temu

Łącznik A4 z DK 94 i linia kolejowa moglaby biec wzdluz tej drogi hahaha
Starosto jesteś wielki ale tylko wzrostem
A dokąd ty biegniesz Starosto?

wwweee
wwweee
5 lat temu

[quote name=”Górski”]”Ucho Prezesa” odcinek 22. Redaktor powinien się zastanowić co wypisuje nawet jeśli cytuje słowo w słowo…[/quote]
Redaktor ?, nie przesadzaj. Pani Wiola, to jest prawdziwa REDAKTOR.

lenin
lenin
5 lat temu

WOjewoda obiecał że Wanda Wejdzie do ekstraklasy i co z obiecanek Jest kibicem Wandy

obserwer
obserwer
5 lat temu

Pan Wojewoda Pilch jest zapraszany przez wszystkie opcje polityczne. Widać, że ma zdolności które łączą a nie dzielą.

kic, kic
kic, kic
5 lat temu

Najlepszy wojewoda od kilkudziesięciu lat. A fejsbukowych rodzimych misiewiczo-wazeliniarzy trzeba pogonić z miasta. Populiści do potęgi entej.

figa
figa
5 lat temu

A gdzie Burmistrz Olkusza?

theon
theon
5 lat temu

Łącznik do Krzeszowic będzie OK, mieszkańcy osiedli nie mogąc dojechać do centrum zatkanym wiaduktem, pojadą sobie łącznikiem na południe i po sprawie 😆

Górski
Górski
5 lat temu

„Ucho Prezesa” odcinek 22. Redaktor powinien się zastanowić co wypisuje nawet jeśli cytuje słowo w słowo…

misiek
misiek
5 lat temu

[quote name=”Trzyciąż”]Panie Redaktorze proszę o sprostowanie na spotkaniu z Panem Wojewodą obecny był przedstawiciel RG Trzyciąż oraz UG Trzyciąż.[/quote]
tak , oczywiście , bo to jest najważniejsze czy PGR czy GS, a na korytarzu Koło Gospodyń Wiejskich siedziało. Co za ludzie ???

olkuszak
olkuszak
5 lat temu

czy tzn że pojedziemy koleją do Krakowa przez Bukowno ?

xyz
xyz
5 lat temu

„Wójt Klucz zwrócił się do wojewody o wsparcie w sprawie budowy kompleksowej obwodnicy Klucz” – My w Olkuszu nie musimy o to zabiegać, bo wszystkie drogi mamy przejezdne zwłaszcza w okresach szczytu komunikacyjnego, co możemy zawdzięczać naszym włodarzom – nie tylko obecnym.

Trzyciąż
Trzyciąż
5 lat temu

Panie Redaktorze proszę o sprostowanie na spotkaniu z Panem Wojewodą obecny był przedstawiciel RG Trzyciąż oraz UG Trzyciąż.