7

W gminie Klucze rozstrzygnięto przetarg na zagospodarowanie parku. Prace powinny rozpocząć się w najbliższych tygodniach.

Inwestycja dotyczy parku górnego położonego za dawną siedzibą urzędu gminy. W zakresie prac mieści się budowa ścieżek rekreacyjnych, placu zabaw, siłowni „pod chmurką” oraz oświetlenia. Wykonawca robót będzie Bako Sport G. Baran R. Koziołek Spółka Jawna z Dąbrowy Górniczej. Pierwotnie zakładana wartość robót w wysokości 498 934,23 złotych okazała się niewystarczająca wobec ofert złożonych w przetargu, stąd Rada Gminy Klucze podjęła na ostatniej sesji decyzję o dołożeniu środków na realizacje tego zadania do wysokości oferty z najniższą kwotą. Obecnie koszt inwestycji to 617 575,39 złotych, z czego 228 000,00 złotych stanowi dotacja pozyskana z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach konkursu ogłoszonego przez Lokalną Grupę Działania „Nad Białą Przemszą”. Firma udziela pięcioletniej gwarancji na wykonane prace. Termin zakończenia inwestycji to 31 maj 2018 roku.

Przypomnijmy, że w planach jest również zagospodarowanie tzw. parku dolnego. Według koncepcji przygotowanej przez mgr. inż. arch. Sławomira Bąchora plac pomiędzy byłym urzędem gminy a zabytkowym Dworkiem Dietla zostanie całkowicie wyłączony z ruchu kołowego. Dojazd do ul. Partyzantów będzie zlokalizowany zaraz za byłym urzędem gminy. Od strony ul. Rabsztyńskiej ma powstać stylowy murek (który nie zasłoni parku) z bramą wjazdową, otwieraną tylko w przypadku różnego rodzaju uroczystości. Wymianie ulegnie pobliska wiata przystankowa. Na środku placu stanie fontanna w kształcie amonitu, nawiązująca do Jury Krakowsko – Częstochowskiej. W parku, na miejscu obecnego placu zabaw (przeniesionego do parku górnego), znajdzie się altana stylem nawiązująca do dworku. W planach jest także odtworzenie amfiteatru, którego fragmenty schodów znajdują się za obeliskiem upamiętniającym Ludwika Mauve. Całości dopełnią ławki oraz oświetlenie.

Gmina dysponuje gotową dokumentacją i szacunkowym kosztorysem, według którego wartość inwestycji to około 1 mln 800 tys. złotych. Niezbędne więc będzie ubieganie się o środki zewnętrzne. Gdy o parkowych planach pisaliśmy w listopadzie wójt Norbert Bień deklarował, że wstępnie realizacja przedsięwzięcia przewidziana jest na lata 2019 – 2020. – Musimy znaleźć źródło zewnętrznego finansowania. Oczywiście istotna będzie również kondycja przyszłorocznego budżetu – wyjaśnia wójt gminy Klucze Norbert Bień.

Trzecią inwestycją planowana w obrębie parku jest rewitalizacja Dworku Dietla w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – działanie „Odnowa obszarów wiejskich”. Przedsięwzięcie zostało wpisane do Gminnego Programu Rewitalizacji. Wniosek jest na etapie oceny merytorycznej. Wysokość uzyskanych punktów z tej oceny oraz dostępność środków będzie decydująca w uzyskaniu dofinansowania na ta inwestycję. Władze gminy liczą, że Zarząd Województwa przesunie część niewykorzystanych środków z obecnie już rozstrzygniętego konkursu na „Rewitalizację głównych ośrodków miejskich w regionie”  na konkurs dotyczący obszarów wiejskich (w którym startuje gmina Klucze), gdzie wnioskodawcy ubiegają się o dofinansowanie czterokrotnie wyższe niż wynosi pula środków przeznaczonych na konkurs.

Dworek Dietla jest zabytkiem – w ramach rewitalizacji nie zmieni się jego zewnętrzna architektura. Projekt dotyczący gruntownego remontu został wykonany zgodnie z wytycznymi wojewódzkiego konserwatora zabytków. Modernizacji ulegną stropy i więźba dachowa, a stolarka okienna i drzwiowa zostanie wymieniona. W budynku mają być wykonane instalacje: c.o. wraz z kotłownią, elektryczna, gazowa, wodno – kanalizacyjna. Przebudowane zostaną ciągi komunikacyjne, pojawi się również winda dla osób niepełnosprawnych. Szacunkowa wartość inwestycji to około 5 mln 700 złotych, a dotacja może wynieść do 65 proc. wartości inwestycji.

Po rewitalizacji w Dworku będzie sala konferencyjna, pomieszczenia gościnne, sala wystawiennicza, mini centrum rehabilitacji. Zaplanowano tam również miejsca do pracy biurowej dla przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz młodych przedsiębiorców (tzw. coworking- stoły do pracy indywidualnej, podstawowy sprzęt biurowy, dostęp do internetu). Niewykluczone, że swoją siedzibę znajdzie tam Pustynne Centrum Informacji.

 Fot. UG Klucze/wizualizacja według koncepcji mgr. inż. arch. Sławomira Bąchora 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Kluczman
Kluczman
6 lat temu

Dlaczego komentarze są cenzurowane? Wróciły czasy, że nie można napisać/powiedzieć prawdy?

Ja nusz
Ja nusz
6 lat temu

[quote name=”emill”]w starej gminie mogliby zrobić posterunek policji a nie nowy budować[/quote]
Budynek po policji i poczcie potrzebny jest dla wiadomo kogo?ogo i już zaklepany jest i będzie wykupiony/na działalność specjalną/ za parę groszy.Działa już w tym kierunku wykupienia kilka lat.

Kluczmen
Kluczmen
6 lat temu

Za budynkiem, gdzie mieszkała Selma Mouve (budynek bez wieżyczek) był przynależny do pałacu piękny sad a teraz stoi tam dom. Ten dom należy rozebrać a teren ogrodu włączyć do dworku niech służy mieszkańcom Klucze a nie jednostkom! A tak przy okazji: dom ten jest własnością Marka „Ś.” (obecnie podobno jego syna). Czy to nie przypadek, że takie piękne miejsce kupił wcześniej wspomniany Pan o nazwisku Ś.? (moderacja)

emill
emill
6 lat temu

w starej gminie mogliby zrobić posterunek policji a nie nowy budować