Żurada
Jakiś czas temu skontaktował się z nami mieszkaniec Żurady z prośbą o interwencję w sprawie braku rowu melioracyjnego, do którego mogłaby być skierowana woda opadowa spływająca z pobliskiej drogi powiatowej: „Przy większych opadach skutkuje to zalaniem drogi dojazdowej do naszych posesji.” – żali się nasz Czytelnik. Czy jest szansa na rozwiązanie tego problemu? Ze strony powiatu niekoniecznie, ale ze strony gminy już tak.
„Chciałbym prosić redakcję Przeglądu o interwencję w sprawie wykonanej instalacji kanalizacji deszczowej przy drodze powiatowej w Żuradzie. Zgodnie z zatwierdzonym i wykonywanym projektem, wody opadowe z części sołectwa od strony leśniczówki w kierunku szkoły, na wysokości skrzyżowania ul. Wierzbie i drogi nr 586, zostały skierowane w stronę lasu do 10-metrowego rowu. W tym miejscu projekt się kończy. Droga nr 586, przy której znajduje się kilka posesji, jest w zarządzie Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu. Problemem jest to, że wzdłuż tego traktu, częściowo pokrytego asfaltem, brak jest rowu melioracyjnego, do którego mogłaby być skierowana woda opadowa z tej części sołectwa Żurada. Praktycznie od lutego 2023 do chwili obecnej woda ta, zawierająca m.in. odpady ropopochodne i inne zanieczyszczenia, spływa z nowo wyasfaltowanej ulicy oraz wyprowadzonej rury kanalizacji deszczowej i płynie drogą nr 586 non stop z większym bądź mniejszym natężeniem ( w zależności od warunków pogodowych). Podczas intensywnych opadów była to rzeka wody, która sunęła całą szerokością drogi. Nasza ulica jest przez to regularnie podmywana i niszczona. Kto zatwierdził taki wariant projektu ? Co na to Wydział Ochrony Środowiska i Sanepid ? W dniu 4 maja 2023 na prośbę mieszkańców wizję lokalną przeprowadził pracownik Wydziału Drogowo-Inwestycyjnego UMiG w Olkuszu a w sierpniu wyczyszczono część rowu. Na dłuższą metę nie dało to jednak większych rezultatów. Sytuacja ta jest uciążliwa nie tylko dla osób mieszkających wzdłuż drogi nr 586, ale także dla innych mieszkańców Żurady, którzy wybierali ten trakt m.in. na rodzinne spacery. Aktualnie jest to nic przyjemnego.” – czytamy w wiadomości, jaka wpłynęła na naszą redakcyjną skrzynkę.
W związku z zaistniałą sytuacją, zwróciliśmy się do Starostwa Powiatowego w Olkuszu z prośbą o wyjaśnienia: zapytaliśmy, czy Powiat Olkuski podejmował jakieś działania w celu zniwelowania tego problemu, a jeśli nie, to czy takowe działania są planowane. Odpowiedzi udzielił nam Zarząd Drogowy w Olkuszu, będący jednostką podległą olkuskiemu Starostwu.
„Roboty budowlane wykonane zostały zgodnie z dokumentacją projektową, która uzyskała wszelkie niezbędne opinie i uzgodnienia, w tym również z Urzędu Miasta i Gminy Olkusz. Urząd na etapie opracowania dokumentacji projektowej do sposobu odwodnienia drogi powiatowej nie wniósł żadnych uwag. Pozwolenie na budowę było procedowane w latach 2017-2019 a decyzja pozwolenia na budowę została wydana przez Starostę Olkuskiego, którym w tamtym okresie był Pan Paweł Piasny. Dodatkowo informujemy, iż wylotem zlokalizowanym przy ul. Wierzbie nie jest odprowadzona jedynie woda z odcinka drogi powiatowej, lecz również z drogi gminnej (ul. Wierzbie), zbierająca wodę liniowym odwodnieniem oraz z prywatnych posesji znajdujących się przy tych drogach.” – wyjaśnia dyrektor Zarządu Drogowego w Olkuszu Paweł Pacuń. Do wiadomości dołączone zostało zdjęcie przepustu wykonane po zakończeniu prac.
Jak udało nami się ustalić, prace nad rozwiązaniem tego problemu trwają w olkuskim magistracie: „Z uwagi na dużą liczbę prowadzonych przez Gminę Olkusz robót drogowych, zgodnie z przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych, musimy jednak wykonać pełną procedurę wyboru wykonawcy nawet na mniejsze zadania, takie jak to w Żuradzie. Będziemy natomiast chcieli wykonać remont tej drogi jeszcze w tym roku” – mówi nam rzecznik prasowy Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu Michał Latos.