Miniony weekend w całym kraju został okrzyknięty „Weekendem Cudów”. Już po raz 19. w sobotę i niedzielę odbywał się finał Szlachetnej Paczki. Wymarzone prezenty, często złożone z podstawowych produktów trafiły do prawie 15 tysięcy potrzebujących wsparcia rodzin. 

Olkusz, Bukowno i Wolbrom – wszędzie tam znaleźli się ludzie, którzy postanowili pomóc innym przed świętami Bożego Narodzenia. Łącznie w systemie Stowarzyszenia WIOSNA będącego jak zwykle organizatorem ogólnopolskiego przedsięwzięcia, z naszego terenu znalazły się 53 rodziny wraz z ich chwytającymi za serca historiami.

W tym roku najwięcej Rodzin zostało obdarowane przez wolbromski sztab Szlachetnej Paczki. Tutaj najpierw dzięki pracy Wolontariuszy, a następnie gorącym sercom Darczyńców podczas finału udało się obdarować 20 Rodzin. – Zasług jest wiele i każdy zasłużył sobie na ogromne słowa uznania. Nasz rejon doczekał się 14 wyjątkowych Wolontariuszy, którzy dotarli do osób naprawdę potrzebujących pomocy. Na odzew nie trzeba było długo czekać. Mimo bliskości terminu finału akcji, każda rodzina doczekała się swojego Darczyńcy. W robienie paczek zaangażowało się około 870 osób, a wartość podarunków oscyluje w granicach 73 tysięcy złotych. To wspaniałe wieści – relacjonuje Mateusz Grzanka, Lider Rejonu Wolbrom i okolice.

Świetne humory dopisują także po finale w sztabie Szlachetnej Paczki w Bukownie. Tam w pracę na rzecz potrzebujących mieszkańców wzorem Wolbromia zaangażowało się 14 Wolontariuszy. Super W (bo tak są nazywani) trafili do domów i mieszkań tych, którym życie w pewnym momencie się posypało. Powodów i przyczyn jest wiele: choroba, utrata pracy, śmierć bliskich, wypadki losowe, niepełnosprawność. Lekarstwem na samotność i problemy, chociaż w niewielkim stopniu ma być właśnie ta akcja, ukierunkowana na mądrą pomoc, czyli odpowiadającą na najważniejsze potrzeby. Wsparcie Darczyńców według założenia projektu, ma być impulsem do zmian i zastrzykiem endorfin dla Obdarowanych Rodzin w tym niezwykłym, przedświątecznym okresie. Czy tak rzeczywiście jest? Jak pokazują historie wielu Obdarowanych, rzeczywiście Szlachetna Paczka przywraca wiarę w lepszą przyszłość i przynosi ogromne szczęście.

– 19 rodzin, 1877 osób zaangażowanych w kompletowanie paczek na łączną kwotę przekraczającą 79 tysięcy złotych, a do tego niezliczona i bezcenna ilość emocji. Ze swojej strony dziękuję, że byliście z Nami i razem mogliśmy odmienić życie wielu osób – mówi Anna Imiołek, Lider Rejonu Bukowno i okolice.

Szlachetnej Paczki i całej tej finałowej otoczki nie mogło oczywiście zabraknąć także w Olkuszu. W tym roku Wolontariusze na czele z Liderem Rejonu postawili na pomoc seniorom, którzy w wielu przypadkach zostali sami, tracąc przy tym wiarę w lepsze jutro. – Weekend Cudów dobiegł końca. Był dla nas bardzo intensywny. Wreszcie mogliśmy uścisnąć wszystkich wspaniałych Darczyńców, którzy wsparli Paczkowe Rodziny z naszego Rejonu. Dziękujemy bardzo za włożone serce oraz wysiłki w przygotowanie pięknych prezentów – zaznacza Lider Joanna Szatan-Kenderow. Co przez dwa finałowe dni wydarzyło się w olkuskim magazynie? W największym skrócie: wiele dobrego! Pracujący w pocie czoła Wolontariusze (a było ich 10) przywitali 14 wyjątkowych Darczyńców. – Niezwykle zdolni młodzi artyści pod nazwą „Zakręcone Trio Wolontariuszek” dali wyjątkowy koncert. Wylało się też morze łez radości – dodaje Joanna Szatan Kenderow. Pomoc, która dotarła do potrzebujących Rodzin także i w Srebrnym Mieście szacuje się na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Przy okazji Szlachetnej Paczki warto wspomnieć o często bezimiennych bohaterach, którzy mimo iż sami nie robili paczek, to dołożyli sporą cegiełkę do akcji. Mowa m.in. o gospodarzach miejsc, gdzie zlokalizowane zostały magazyny i gdzie Wolontariusze mogli podjąć Darczyńców. W Wolbromiu „Paczkowym Domem” był tamtejszy Zespół Szkół, w Bukownie tradycyjnie przy okazji finału życie tętniło w Miejskim Ośrodku Kultury, natomiast w Olkuszu „centrum dowodzenia” znajdowało się w Zespole Szkół Nr 3. Do tego sponsorzy finału, fundatorzy upominków dla Darczyńców oraz słodkiego poczęstunku dla wszystkich zaangażowanych w projekt.

Ogólnopolski XIX Finał Szlachetnej Paczki

W tym roku dzięki szlachetnym sercom Darczyńców udało się dotrzeć z mądrą pomocą do 14 562 Rodzin na łączną kwotę przekraczającą 45 milionów złotych! Wartość paczkowej pomocy mierzona jest w liczbach, jednak Paczka to przede wszystkim ludzie – Wolontariusze, Darczyńcy i oczywiście Obdarowani. Podczas minionego weekendu wiele serc zaczerwieniło się jeszcze bardziej, co tylko przekonuje, że przyszłoroczny finał akcji (notabene jubileuszowy, bo XX) może przynieść jeszcze więcej ludzkiego szczęścia.

Piotr Kubiczek Powiat

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Joanna
Joanna
4 lat temu

Szkoda tylko że w Olkuszu postawiono podobno na seniorów …. A nie do wszystkich zgłoszonych osób ta pomoc dotarła. Niestety niektórzy nie mieli nawet szansy na taką pomoc, ponieważ po zgłoszeniu nie pojawił się żaden wolontariusz, a po rozmowie z panią z infolinii można się było dowiedzieć że może w Olkuszu nie ma wolontariuszy… I dlatego nikt nie dotarł…
Smutne to…