Klucze

W środę, 1 września na basenie przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kluczach odbyły się ćwiczenia z zakresu wodnych działań ratowniczych dla służb mundurowych. W szkoleniu udział wzięli strażacy zawodowi, ochotnicy oraz funkcjonariusze Policji. To już kolejne tego typu wydarzenie, podnoszące kwalifikacje ratowników nie tylko z naszego powiatu. Oby ćwiczone umiejętności były potrzebne jak najrzadziej!

Inicjatorem wydarzenia, w którym chętnie wzięło udział grono pracowników służb mundurowych oraz ochotników OSP z terenu powiatu olkuskiego był Stanisław Gwóźdź – ratownik WOPR, który wspólnie z WOPR Olkusz, na czele z prezesem Stanisławem Starzykiem, we współpracy z dyrektorką Szkoły Podstawowej w Kluczach Martą Dziurą podjęli się organizacji szkolenia. Trzeba podkreślić, że tego typu inicjatywy są dość trudne do zorganizowania, ponieważ wiążą się z koniecznością wymiany wody w basenie po ich zakończeniu – tym większe słowa uznania należą się organizatorom za ich dobrą wolę i umiejętność skoordynowania szkolenia z planowanymi działaniami sanitarnymi na basenie.

Uczestnicy szkolenia mieli możliwość treningu praktycznego, polegającego m. in. na przepłynięciu 30 metrów w pełnym umundurowaniu bojowym, w celu podjęcia z głębokości około dwóch metrów ważącego 65 kg manekina, by odholować go na brzeg, gdzie domniemany topielec mógł otrzymać dalszą  fachową pomoc. W szkolącej się 30-osobowej ekipie ratowników z różnych jednostek nie zabrakło pań, które dały radę wykonać ciężkie zadania!

– Chcielibyśmy szkolić służby ratownicze w zakresie zasad postępowania w wodzie regularnie. Tymczasem udało się to zorganizować już drugi raz, dzięki otwartemu na współpracę kierownictwu basenu Kluczach. Prowadzimy też praktyczne szkolenia działań ratowniczych wobec osób, zagrożonych utonięciem po załamaniu się kry lodowej na otwartych akwenach – informuje ratownik wodny Stanisław Gwóźdź, niestrudzony instruktor i propagator bezpieczeństwa w wodzie i nad wodą.

Za zdjęcia z wydarzenia dziękujemy strażakom OSP w Chrząstowicach, którzy jak zwykle chętnie uczestniczą w podobnych szkoleniach, nie tylko wykorzystując nabyte w ten sposób doświadczenie w akcjach ratowniczych, ale także dzieląc się swoją wiedzą oraz umiejętnościami z innymi w kolejnych szkoleniach i pokazach.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze