Wolbrom

Mieszkańcy Wolbromia z niepokojem obserwują brak jakichkolwiek działań w sprawie budowy ostatniego, trzeciego etapu obwodnicy miasta. Pamiętają, że w październiku 2021 roku wojewoda małopolski Łukasz Kmita nadał inwestycji tytuł natychmiastowej wykonalności, pod koniec roku  został wykarczowany pas lasu pod drogę, a na wiosnę została podana do publicznej wiadomości wiadomość o otwarciu ofert złożonych do przetargu. Od tego czasu nie widać postępów w realizacji inwestycji.

“Jest już lipiec, wycięty pas zieleni powoli się odradza, a z nieoficjalnych plotek dochodzą słuchy, że firma, która wygrała przetarg nie podpisała umowy. Proszę o zweryfikowanie informacji krążących w formie pogłosek – napisał do nas Czytelnik.

Zwróciliśmy się o wyjaśnienia do zarządcy drogi czyli Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie. Z bardzo szybko udzielonej odpowiedzi dowiedzieliśmy się, że: 10 stycznia 2022 r. zakończono nabór ofert do przetargu na wykonanie tego zadania i ogłoszono wyniki postępowania, w ramach którego złożonych zostało 11 ofert. 

Niestety okazało się, że zawirowania na rynku budowlanym i pogorszenie sytuacji gospodarczej nie pozostały bez wpływu na inwestycję w Wolbromiu. Po wstępnej ocenie ofert i wyborze najtańszej z nich okazało się, że wykonawca faktycznie ostatecznie nie zdecydował się na zawarcie umowy “z uwagi na nadzwyczajny wzrost cen, spowodowany sytuacją geopolityczną”. Konieczne było dalsze procedowanie, a  – jak informuje Agnieszka Ćwiertniewicz z ZDW – następni w kolejności oferenci zostali wykluczeni z uwagi na brak odpowiedzi lub brak zgody na wybranie ich ofert, z powodu zmian cen i dynamicznej sytuacji na rynku budowlanym.

– W chwili obecnej trwa badanie dokumentów z dziewiątej z kolei oferty wykonawcy, który wyraził zgodę na ewentualne podjęcie się realizacji zadania. Przy założeniu spełnienia wszystkich wymagań określonych w postępowaniu przetargowym oraz dopełnienia niezbędnych formalności, potencjalne zawarcie umowy i przekazanie terenu budowy będzie możliwe na koniec sierpnia bieżącego roku – wyjaśnia Agnieszka Ćwiertniewicz, dodając, że w takiej sytuacji rozpoczęcie robót w terenie najprawdopodobniej nastąpi na przełomie września – października, po opracowaniu harmonogramu, uzgodnieniu Projektów Tymczasowej Organizacji Ruchu, zatwierdzeniu materiałów oraz podwykonawców. 

Jak wspomniał nasz czytelnik, Lasy Państwowe przygotowały teren pod przyszłą drogę, wycinając drzewa z terenu leśnego, zgodnie z zawartym porozumieniem z ZDW, w związku z czym – według Agnieszki Ćwiertniewicz – został przygotowany główny front robót dla wykonawcy. Jak jednak mogą się przekonać spacerowicze – natura szybko upomina się o swoje i las szybko odrasta. Gdyby w końcu udało się szczęśliwie wyłonić wykonawcę i podpisać umowę inwestycja ruszy jesienią tego roku. Jej zakończenie – zgodnie z zapisami umowy – ma nastąpić w 18 miesięcy później. 

Zniecierpliwionym mieszkańcom Wolbromia, zmęczonym ogromnym natężeniem ruchu przez centrum miasta, pozostaje zatem trzymanie kciuków, aby tym razem wykonawca spełnił wymogi i nie wycofał się z oferty. 
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze