miasto wolbrom

Burmistrz Adam Zielnik oraz przewodniczący Rady Miejskiej Dariusz Gorgoń zaprosili mieszkańców Wolbromia do wypowiedzenia się, czy są zainteresowani powołaniem do życia nowej jednostki pomocniczej Gminy Wolbrom pod nazwą „Miasto Wolbrom”. Na spotkaniach konsultacyjnych mieszkańcy będą też mogli zgłosić swoje uwagi do projektu Statutu nowej jednostki.

Materiały związane z przedmiotem konsultacji będą dostępne od 16 lipca br. na stronie internetowej www.wolbrom.pl, w Biuletynie Informacji Publicznej oraz w Biurze Rady Miejskiej – pokój nr 110 UMiG, a trzy zaplanowane spotkania konsultacyjne odbędą się:

 

28 lipca 2015 r. (wtorek) o godz. 18.00, w sali Domu Kultury w Wolbromiu,

30 lipca 2015 r. (czwartek), o godz. 18.00, w Gimnazjum nr 4 w Wolbromiu os. Władysława Łokietka,

4 sierpnia 2015 r. (wtorek), o godz. 18.00,w Remizie OSP w Wolbromiu.

W gminie Wolbrom działa obecnie 26 jednostek pomocniczych, którymi są sołectwa. Rady sołeckie wspomagają sołtysów w działaniach na rzecz swoich miejscowości. Na czerwcowej sesji RM zdecydowano o podjęciu kroków zmierzających do wyłonienia kolejnej jednostki pomocniczej – „Miasto Wolbrom”, a w ślad za tą decyzją burmistrz MiG Wolbrom ogłosił zarządzenie o przeprowadzeniu konsultacji społecznych w tej sprawie.

Jeżeli okaże się, że wolbromianie będą zainteresowani powołaniem nowej jednostki i zdecydują, że chcą mieć osobną reprezentację społeczną, która będzie brała udział w zarządzaniu częścią budżetu Gminy, zostaną podjęte kolejne działania. Ich skutkiem będzie powstanie Rady Miasta Wolbrom (nie należy mylić z funkcjonującą Radą Miejską w Wolbromiu), wybieranej w powszechnych wyborach przez wszystkich mieszkańców gminy i reprezentującą ich w organie stanowiącym prawo w Gminie Wolbrom oraz wyboru jej przewodniczącego.

Gmina, zgodnie ze swoimi uprawnieniami, może tworzyć jednostki pomocnicze: sołectwa, dzielnice, osiedla, dystrykty, sioła, przysiółki, kolonie, okręgi, obwody, czy rejony. Jednostki te nie posiadają osobowości prawnej, stanowiąc wyłącznie strukturę społeczno-terytorialną, która przejmuje na swoim terytorium realizację zadań publicznych, ułatwiając gminie wykonywanie jej zadań. Jednym z uprawnień jednostki pomocniczej jest możliwość decydowania lokalnej społeczności o wydatkowaniu środków z funduszu sołeckiego lub miejskiego. Gdyby udało się powołać do życia jednostkę „Miasto Wolbrom”, również mieszkańcy miasta uzyskaliby podobną możliwość, gdyż gmina zobowiązana byłaby do wydzielenia w swoim budżecie środków do dyspozycji na inicjatywy płynące od mieszkańców miasta.

Inicjatorem wydzielenia jednostki organizacyjnej „Miasto Wolbrom” jest przewodniczący Rady Miejskiej w Wolbromiu Dariusz Gorgoń, któremu zależy, aby mieszkańcy Wolbromia mieli możliwość bardziej aktywnego włączenia się w działania na rzecz swojego środowiska, podobnie jak mogą to czynić obecnie mieszkańcy wsi. 

 

7
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
7 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
ManiekPlatinum IIHankavxzFranekS Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maniek
Maniek

[quote name=”Janusz”]Będzie nowy sołtys?[/quote]
Pytanie powinno brzmieć: ile zarobi nowy sołtys? 😉

Platinum II
Platinum II

Odgrzewane kotlety jeno nie schabowe a mielone. Przecież pomysły oddzielenia miasta od wiosek pojawiały sie już w przeszłości. O co tak naprawdę chodzi! Oanuie Dariuszu, wszak miasto jak również i wioski maja swoich przedstawicieli w obecnej radzie którą pan kieruje zresztą. i co nie ma miasto wpływu na podział budżetu? Z tym budżetem wiosek też jest ciekawie. przecież „funkcjonujące” na ich terenie Rady Sołeckie nic tak naprawdę nie mogą zadecydować o przyznanych im środkach bez wiedzy i akceptacji Burmistrza praz Skarbnika. To jest tak ze niby mają przyznane jakie marne środki (20 tys PLN) ale nie mogą sami bez wiedzy… Czytaj więcej »

Hanka
Hanka

Podobają mi się pomysły i działania nowego burmistrza.

vxz
vxz

Czy ktoś wie ile będzie tego budżetu miejskiego do dyspozycji? Jest się o co bić?

FranekS
FranekS

Ciekawe czy będzie po drodze mieszkańcom osiedla Łokietka i np. os. Wąwóz Kapkazy, albo Łukasińskiego…

żorż
żorż

Jak się nie ma pomysłu na rozwój miasta i gminy to się kombinuje jak koń pod górę.
Kolejna rada wybory i parę złotych do wydania jak burmistrz i radni dadzą
GŁUPOTA
.

Janusz
Janusz

Będzie nowy sołtys?