Jan Kucharzyk (PO) będzie przewodniczył olkuskiej Radzie Miejskiej przez kolejne cztery lata. Podczas pierwszej sesji nowej rady wybrano także trzech wiceprzewodniczących. Na obradach cieniem położyła się sesja Rady Powiatu, która odbyła się dzień wcześniej. Nie obyło się bez drobnych złośliwości i odwołań do sytuacji z powiatu.

Koalicja w Radzie Powiatu jest dość nietypowa, bo opozycję tworzą PO i PiS. Tymczasem „pod zegarem” te dwie partie zwarły szeregi, dając temu wyraz w głosowaniach. Wszystkie kończyły się wynikiem 12 do 11. Czterema miejscami do obsadzenia koalicjanci podzielili się po równo.

Gdy w jednej radzie po dwóch stronach zasiadają wytrawni gracze lokalnej sceny politycznej tacy jak Janusz Dudkiewicz (SLD) czy Jan Kucharzyk, zazwyczaj jest ciekawie i nie brakuje odwołań do przeszłości. I tak też było tym razem, zwłaszcza podczas pytań do kandydatów na przewodniczących Rady, Jana Kucharzyka i Wojciecha Glenia (WS Przymierze). Dudkiewicz, który również został zgłoszony do pełnienia tej funkcji, wycofał swoją kandydaturę. Zapytał Kucharzyka, czy w tej kadencji, podobnie jak w poprzedniej, również nie będzie udzielał głosu osobom z sali, czego on sam doświadczył.  Zasugerował również, aby w tej Radzie był tylko jeden wiceprzewodniczący, skoro w ciągu minionych czterech lat Jan Kucharzyk prowadził wszystkie sesje sam, bez pomocy swoich zastępców. Ostatecznie, wynikiem 12 do 11, Radzie szefował będzie ponownie Kucharzyk.

Dyskusja rozgorzała na dobre, gdy rozpoczęły się targi o to, czy od razu powoływać komisje z przewodniczącymi, co zaproponował Józef Sarecki (PO), czy też poczekać z tym do następnej sesji. Nie wszyscy byli też zdania, żeby od razu wybrać wiceprzewodniczących Rady. – Toczy się tu dziwna dyskusja pod presją wczorajszej Rady Powiatu i widzę chęć zemsty niektórych radnych za wczoraj. Następna sesja i tak musi odbyć się w ciągu siedmiu dni od drugiej tury wyborów, więc nie ma pośpiechu, poczekajmy i wybierzmy później wiceprzewodniczących. Jeżeli pan przewodniczący chce teraz doprowadzić do jedenastoosobowej opozycji dla burmistrza, bez względu na to, kto nim zostanie, to ja już gratuluję burmistrzowi – zwrócił się do Jana Kucharzyka radny Wojciech Gleń.

Koalicja zareagowała natychmiast. – To obraża nas, radnych. Jeśli pan Gleń uważa, że chodzi o zemstę, to należy złożyć mandat i byłbym pierwszym, który by to zrobił – zarzekał się Łukasz Kmita. Na kolejną reakcję nie trzeba było długo czekać. – Skoro dziś dostajemy budżet, to chciałbym się z nim spokojnie zapoznać, a nie wybierać, w której mam zasiadać komisji. A zemstę przeżyłem w tym budynku na własnej skórze i proszę nie składać takich oświadczeń, że tu nikt na nikim się nie mści. Takie oświadczenia są niepotrzebne – mówił Janusz Dudkiewicz. Do wyboru zastępców doszło, ponieważ za wnioskiem Wojciecha Glenia, aby z tego zrezygnować, opowiedziało się tylko 11 radnych opozycyjnych.

W kwestii liczby wiceprzewodniczących zdania także były podzielone. Pod głosowanie poddano wszystkie opcje. Najbardziej oryginalne uzasadnienie propozycji dwóch zastępców przedstawił Andrzej Drapacz (SLD). – Dopuszczam taką ewentualność, żeby było ich dwóch, aby było im łatwiej liczyć głosy w trakcie głosowań. Chociaż i tak nie będą oni przemęczeni pracą z uwagi na aktywność pana Kucharzyka – mówił. Ostatecznie 12 radnych opowiedziało się za trzema zastępcami przewodniczącego. Co ciekawe, radny Drapacz w głosowaniu opowiedział się już za jednym. 

Spośród pięciu kandydatów 12 głosami „za” nowe miejsca zajęli: najstarszy i najmłodszy radny VI kadencji, czyli Leszek Osuch (PiS) i Łukasz Kmita (PiS) oraz Apolinary Ćwięczek (PO). Osuch i Ćwięczek pełnili te funkcje przez ostatnie cztery lata. Pozostałymi kandydatami byli Wacław Chłosta (SLD) i Józef Stach (WS Przymierze), którzy otrzymali po 11 głosów.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
15 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
endliś
endliś
13 lat temu

Radny Gleń, śmiech na sali, po jego cudownym zarządzaniu PKM Olkusz firma została z niezłymi długami, m.in. za to wyleciał stamtąd i gdzie trafił?? Na krzesełko prezesa Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna”, którego polityka moim zdaniem jest totalnie denna i żałosna, np. proponuję przejechać się minibusem na linii 450 z dzieckiem i wózkiem, to musi być bardzo wygodna podróż dla wszystkich pasażerów, przetargi na linie wygrywają konające firmy wożące ludzi przegniłymi wrakami hahaha bo dali najniższą ofertę a to że ludzie nie dojadą na czas do pracy bo 'autobus’ padł…? no cóż, prawa rynku hahahhaha a teraz będzie radnym, Wujek Dobra Rada, hahha Boże….

endliś
endliś
13 lat temu

[quote name=”głębiu”]A kim został radny Piaśnik bo ja bym chciał zeby znowu były wybory to były znou zapiakanki za darmo w TREDI jak ostatnio. Ja bym go zrobił burmistrzem ha ha ha[/quote]

hahahahahaha jemu wystarczy ze jest radnym, społeczników mamy takich ze padam z wykładki, czeka nas raj!

wyborcaaa
wyborcaaa
13 lat temu

ile bedziemy czekać na materiał filmowy? tydzien? czy w ogóle tam kamer nie było?

Piotrek Nogieć
Piotrek Nogieć
13 lat temu

Sesja rady miasta w sali katechetycznej?!

Lidzia
Lidzia
13 lat temu

[quote name=”voice”]Radny Drapacz stanął jak zwykle w rozkroku. Jest za a nawet przeciw.
No cóż lepiej się nie narażać bo nie wiadomo kto będzie kim.
Marny los Osiedla Młodych.[/quote]

Nie tak było. radny Drapacz mówił: nie byłem za, nie byłem też przeciw. Wstrzymałem się 🙂

głębiu
głębiu
13 lat temu

A kim został radny Piaśnik bo ja bym chciał zeby znowu były wybory to były znou zapiakanki za darmo w TREDI jak ostatnio. Ja bym go zrobił burmistrzem ha ha ha

uczestnik sesji
uczestnik sesji
13 lat temu

Kiedy w powiecie odwołają tych zdrajców i przywrócą normalność. Jak można za zdradę partii i swoich wyborców byc nagradzanym. Przecież Kieca był w Samoobronie ,w PiS a teraz gdzie jest we Wspólnocie z Panem Piasnym, który pisał w czasie kampanii wyborczej że ma ludzi uczciwych. Zaś pan Solecki w poprzedniej kadencji w PO, w tej w PiS a od wczoraj gdzie ?. Tacy ludzie nigdy nie powinni pełnić funkcji publicznych.

jajakobyły
jajakobyły
13 lat temu

Lizus
brawa za wyrabialność dziewcząt. Oby jeszcze zmądrzały.

mixer_66
mixer_66
13 lat temu

Wracajac do tematu, oczywiscie, ze nie bylo wyjscia i musial powstac POPiS. Nawet jak nie chcieli….

mixer_66
mixer_66
13 lat temu

[quote name=”esc”]Po nastroju artykułu widze że Przegląd cieszy się że przy władzy pozostała PO ?? 🙂 Odnośnie Powiatu artykuł był jakiś taki bardziej sceptyczny.[/quote]

Eeee tam, ja nie mam takiego wrazenia. Emilia i Wiola sa bardzo uszczypliwe, ale celnie. Tekst o powiecie jest niezwykle trafny i widac, ze Emilia sie nam wyrabia juz publicystycznie a nie tylko informacyjnie. Oj drżyjcie politycy, bo się szybko połapała o co w tym wszystkim chodzi… hehehe Z obiektywnością obydwie dziennikarki problemów nie mają, co mowie na podstawie dluzszej obserwacji. I to jest chyba tak, że politycy daja dziennikarzom niezly ubaw, co widac bylo na sesji… hehe PS Sory może, że tak na ty, ale znam osobiscie i nie bede robil zbednego paniowania. Poza tym to równe dziewczyny sa, mimo ze zazwyczaj sie ze mna nie zgadzaja…. 🙁 Za postawe podczas wyborow i przed wyborami daję szóstkę z plusem.

uczestnik sesji
uczestnik sesji
13 lat temu

Czy Kucharzyk okazał się skuteczniejszy od Dudkiewicza , czy radni miejscy szanują swoich wyborców i nie sprzedają się jak niektórzy radni powiatowi?

esc
esc
13 lat temu

Po nastroju artykułu widze że Przegląd cieszy się że przy władzy pozostała PO ?? 🙂 Odnośnie Powiatu artykuł był jakiś taki bardziej sceptyczny.

voice
voice
13 lat temu

Radny Drapacz stanął jak zwykle w rozkroku. Jest za a nawet przeciw.
No cóż lepiej się nie narażać bo nie wiadomo kto będzie kim.
Marny los Osiedla Młodych.

P. Paweł
P. Paweł
13 lat temu

Pani Wiolo,
chyba nie załapała Pani cynizmu wypowiedzi radnego Drapacza. Od samego początku przeciwny był 2 zastępca przewodniczącego.

Leo
Leo
13 lat temu

Powiat ułatwił przebieg Sesji radzie miasta. musiała być pełna mobilizacja, żeby znowu nie wyszło powiatowe jajo. hahahaha