Gmina Wolbrom

„Ruszyliśmy w trasę, aby mieszkańcy miejscowości Dłużec, Domaniewice, Załęże mieli ułatwiony dostęp do Olkusza i Wolbromia. Mamy wiele telefonów i zapytań, na wszystkie staramy się odpowiadać na bieżąco i w razie potrzeby dostosować je do waszych oczekiwań” – napisał na swojej stronie internetowej jeden z komercyjnych przewoźników, świadczących usługi na terenie gminy Wolbrom. Tym samym wielomiesięczna walka o publiczny transport na tej trasie, prowadzona przez radnego Marka Ciepała zdaje się mieć szczęśliwy finał.

Przypomnijmy: przewoźnik, który obsługiwał wcześniej wspomnianą linię komunikacyjną zrezygnował z świadczenia na niej usług w czasie pandemii  przyczyn ekonomicznych. Przez poprzedni rok szkolny stworzyło to ogromny problem, zwłaszcza dla nieposiadających jeszcze prawa jazdy uczniów szkół średnich z Dłużca, Domaniewic, Lgoty Wolbromskiej czy Załęża w dojeździe do szkół w Olkuszu. Dotychczasowe liczne interwencje u władz gminy Wolbrom, a nawet szerokie nagłośnienie sprawy w mediach o pomoc w tej sprawie kończyły się fiaskiem. Mieszkańcy słuchali wyjaśnień i obietnic, i wciąż czuli się wykluczeni komunikacyjnie, powoli tracąc nadzieję na pozytywne rozwiązanie sprawy.

W ostatnich dniach walczący wszelkimi dostępnymi sposobami o komunikacje publiczną w okolicy swojego zamieszkania radny Marek Ciepał z Załęża zdecydował się na kolejną próbę pozyskania środków na pomoc finansową w formie dotacji do uznanej wcześniej za nierentowną linię i wystosował pismo do marszałka województwa małopolskiego z prośbą o uruchomienie w gminie Wolbrom – analogicznie, jak w innych wykluczonych komunikacyjnie miejscowościach – Autobusowych Linii Dowozowych Kolei Małopolskich.

Tymczasem „ratunek” przyszedł z innej strony. Jak poinformowała firma Arko-Trans, realizująca dotowane przez państwo przewozy publiczne na terenie gminy Wolbrom,  przewoźnik zdecydował się od 29 sierpnia 2022 r. podjąć ryzyko przewozu pasażerów na oczekiwanej trasie. Uczniowie zainteresowani dojazdem do Olkusza mogą kupić bilet miesięczny, korzystając nawet ze zniżki.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze