Jaroszowiec

5 marca 2024 roku w Domu Kultury w Jaroszowcu przedstawiciele Komendy Powiatowej PSP w Olkuszu oraz Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu spotkali się z seniorami. Mł. kpt. Michał Bielach oraz kom. Katarzyna Matras poruszyli tematy związane z bezpieczeństwem seniorów, prawidłowym reagowaniem w sytuacjach kryzysowych oraz zachowaniem w przypadku zagrożenia życia i zdrowia.

Seniorzy mieli możliwość zapoznania się oraz przypomnienia zasad kontaktowania się z operatorami numerów alarmowych, udzielania pierwszej pomocy, a także niebezpieczeństw związanych z eksploatacją niesprawnych urządzeń grzewczych oraz narażeniem na TLENEK WĘGLA – zwany CZADEM. 

Oprócz tematów związanych z profilaktyką przeciwpożarową, poruszone zostały tematy związane z oszustwami, na które narażone są szczególnie osoby starsze. Mowa była o metodach działania oszustów „na wnuczka”, „policjanta”, „pracownika banku” czy zdalny pulpit.  Policjantka udzielała rad i wskazówek,  jak chronić się przed kradzieżami kieszonkowymi i ostrzegała przed zbytnią ufnością wobec osób nieznajomych.   

Policjantka informowała o współczesnych niebezpieczeństwach  związanych z korzystaniem z bankowości elektronicznej i posługiwaniem się kartami płatniczymi. Wspomniała, jak ważna jest ochrona danych osobowych i bezpieczne posługiwanie się dowodem osobistym.

Podczas spotkania przypomniała również o bezpieczeństwie w ruchu drogowym zwracając szczególną uwagę na bezpieczeństwo pieszych.

Prewencja społeczna szczególnie wśród osób starszych daje im poczucie bezpieczeństwa, zainteresowanie tą grupą społeczną oraz przybliża problemy, z którymi borykają się osoby starsze.

Policja olkuska przypomina, jak uchronić się przed oszustami:

Kiedy ktoś  prosi o pilne przekazanie pieniędzy natychmiast należy skontaktować się bezpośrednio z krewnym, który znalazł się w trudnej sytuacji. W przypadku braku takiej możliwości należy skontaktować się z innymi członkami rodziny.

Nie wolno działać w pośpiechu, i nie wolno ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.

Należy pamiętać, aby nigdy, pod żadnym pozorem, nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście jak i nie wpuszczać ich do mieszkania czy domu.

We wszystkich podejrzanych sytuacjach, należy niezwłocznie dzwonić pod numer najbliższej jednostki policji lub pod numer alarmowy 112.

KPP Olkusz


0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze