temida

Do naszej redakcji wpłynęło wiele pytań od czytelników wyrażających chęć poznania opinii parlamentarzystów z powiatu olkuskiego w sprawie obecnej sytuacji w wymiarze sprawiedliwości. Zwróciliśmy się do Lidii Gądek, Jacka Osucha i Agnieszki Ścigaj z prośbą o komentarz. Poniżej publikujemy komentarze nadesłane do redakcji przed zamknięciem bieżącego numeru.

lidia gądek poLidia Gądek (PO)
Na wstępie pragnę podziękować wszystkim obywatelom, którzy w ostatnich tygodniach protestowali na ulicach i w internecie w obronie niezawisłych sądów oraz podstawowych wolności demokratycznych. Szczególnie dziękuję mieszkańcom ziemi olkuskiej, którzy przychodzili i przychodzą nadal przed Sąd Rejonowy w Olkuszu. Gdyby nie tłumy domagające się poszanowania konstytucyjnych praw, prezydent Andrzej Duda zapewne podpisałby, demolujące w całości trójpodział władzy w Polsce, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz Krajowej Radzie Sądownictwa.

Wydarzenia jakie miały miejsce w ostatnim czasie prowadzą do trzech najważniejszych wniosków:
Po pierwsze, zwycięstwo osób opowiadających się za państwem prawa jest połowiczne i nadal musimy pozostawać czujni. Prezydent nie zawetował bowiem wszystkich trzech kontrowersyjnych ustaw, a jedynie dwie z nich, podpisując tę zmieniającą ustrój sądów powszechnych. W konsekwencji Minister Ziobro, który sprawuje jednocześnie funkcję Prokuratora Generalnego, gromadzi w jednym ręku jeszcze większą władzę niż dotychczas. Co więcej, politycy PiS tłumaczą zmiany w sądownictwie potrzebą jego reformy, tymczasem „w dopychanych kolanem” ustawach, nie ma ani jednego zdania o przyśpieszeniu rozpatrywania spraw czy zmniejszeniu opłat sądowych.

Po drugie, jeżeli polski rząd na czele z Beatą Szydło nie odpowie pozytywnie na wezwania Komisji Europejskiej do ustabilizowania sytuacji w kraju przez powrót do demokratycznego sposobu rządzenia, staniemy przed realną groźbą opuszczenia struktur Unii Europejskiej. W najlepszym wypadku formalnie pozostaniemy w Unii, ale na Polskę nałożone zostaną olbrzymie sankcje, a unijne dotacje będą wstrzymane. Proszę co do tego, nie mieć żadnych wątpliwości.

Po trzecie, styl rządzenia PiS trwale dzieli obywateli. Kiedy Jarosław Kaczyński krzyczał do posłów opozycji „zdradzieckie mordy” i „kanalie” wokół Sejmu ustawione były kilometry barierek, przy których bark w bark stało tysiące policjantów, zaś na placu nieopodal czekały policyjne ciężarówki używane do rozganiania tłumu. Równocześnie w TVP Info informowano, że opozycja organizuje pucz na legalnie wybranej władzy. Obrazki, które ujrzałam przywodzą mi na myśl najtrudniejsze czasy PRL, by nie powiedzieć czasy, kiedy w Niemczech rodziła się hitlerowska rzesza.

Jestem jednak przekonana, że społeczna presja ma sens. Wszystkich, którzy nie zgadzają się na łamanie podstawowych praw i wolności konstytucyjnych proszę, aby dali temu wyraz. Nie możemy zaprzepaścić 27-letniego dorobku wolnej Polski.

 

agnieszka ścigajAgnieszka Ścigaj (Kukiz15)
Reforma sądownictwa jest w Polsce potrzebna i z tym wszyscy się zgadzamy. Nie może ona jednak wyglądać w ten sposób, że przekazujemy sądy spod władzy korporacji prawniczych w ręce korporacji politycznych czyli kontrolę partii. Niestety taki wydźwięk miała reforma zaproponowana ostatnio przez Posłów Prawa i Sprawiedliwości. Cieszę się, że ludzie wykazali się obywatelskością, bo wielu z nich szło na protesty z powodu zwykłej troski o Polskę. Ubolewam jednak nad tym, że niektóre grupy polityczne próbowały zbijać na tym kapitał polityczny. Moje ugrupowanie podeszło do tego problemu merytorycznie. Robiliśmy to m.in. poprzez rozmowy z Panem Prezydentem, który wyraźnie dał do zrozumienia, że zawetuje ustawy, jeżeli nie będzie tam postulatów o których rozmawiał z Kukiz15 o wyborze członków KRS większością kwalifikowaną 3/5 głosów. Nie zostało to uwzględnione w takim zakresie jak tego oczekiwano, dlatego widząc co się dzieje, ustawy zostały zawetowane. Cieszę się, że osiągnęliśmy sukces. Z jednej strony pokazując sprzeciw społeczny wobec zmian, które nie są zgodne z naszymi oczekiwaniami, a z drugiej poprzez merytoryczną pracę w Sejmie i na spotkaniach konsultacyjnych. Refleksja z tej sytuacji jest dla mnie jednak jedna i dość ważna. Nie mamy jako obywatele żadnego demokratycznego narzędzia nacisku na władzę. Narzędzia, które mogłoby spowodować zmianę bądź odwołanie decyzji obozu władzy. Rola referendum w obecnym kształcie ma tak naprawdę charakter opiniodawczy dla Sejmu, dlatego powinniśmy zrozumieć, że należy to zmienić. Doprowadzić do sytuacji, w której będziemy posiadać realne demokratyczne narzędzie nacisku na władzę w formie bezprogowego i obligatoryjnego referendum, którego wynikiem, moglibyśmy nawet zmusić rządzących do zmiany niekorzystnej według większości decyzji.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
23 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
gargamelski
gargamelski
6 lat temu

[quote name=”demostenes”]Pani poseł Gądek z troską o zwykłych obywateli pisze, że w reformie sądownictwa nie uwzględniono zmniejszenia opłat sądowych.Bardzo słusznie Pani Poseł.Jeżeli rzeczywiście chce Pani ulżyć zwykłym obywatelom to mam dla Pani taką propozycję[/quote]
Ja też mam dla pani propozycję, weź się pani do roboty i przestań świrować bo ludzie siedzą w kolejkach w przychodni a pani świeczki pali, niech pani spróbuje ogarek może się poprawi.Przez 8 lat nie potrafiła pani zreorganizować mafii „nadzwyczajnej kasty” i dostosować wyboru kaściarzy zgodnie z państwami unii europejskiej. Albo pani pracuje albo pani pobiera apanaże z kancelarii Sejmu

Arnold
Arnold
6 lat temu

Dziękuję pani poseł za zaangażowanie, dobra robota. Wszystkim tym , którzy nie rozumieją di czego dążył Ziobro współczuję głupoty. W Polsce rządzi nie PIS , nie PO tylko służby. Wszystkich naiwnych pozdrawiam.

...
...
6 lat temu

Są pewne zawody w których respect i jest niezbędny. Na przykład weźmy wojsko. Hierarchia wojskowa i respect do dowództwa są gwarantem zawodowstwa. Odnoszenie się do siebie po stopniach wojskowych a nie po imieniu również wzbudza takie poczucie. Nad tak ważnym odcinkiem jak sądownictwo kolesiostwo to czynnik bardzo szkodliwy.
Sędziowie przed dniem wokandowym powinni odbywać też coś w rodzaju „musztry” to byłby taki rytuał, nie twierdzę że fizyczny- niech by był duchowy, który codziennie miał by im przypominać o świętości ich misji. Np dla wierzących sędziów można by.zorganizować obowiązkowe przystępowanie do Sakramentu Eucharystii tuż przed rozprawami. Picie kawusi przed rozprawami w gabinetach w towarzystwie wzajemnej adoracji to kiszenie sądownictwa w sosie własnym, które staje się wówczas toksyczne dla podsądnych. Rytuały na sali sądowej również są niezbędne ale przeważnie to idą one w kierunku nabierania boskości przez sędziego a to nie powinno być priorytetem tych rytuałów.

obywatel
obywatel
6 lat temu

[quote name=”Iza”][quote name=”obywatel”]a ja się cieszę że w ramach ustawy w sądach minister wyznaczy nowych prezesów i sędzioszkowie będą mieli nad sobą kogoś z zewnątrz a nie kolegę po fachu … i wprowadzą losowanie spraw i kary dla źle pracujących sędziów minus 20% z pensji…dzięki temu sędzia będzie miał nad sobą nadzór i będzie się starał….kurcze jak to jest że oni sami siebie wybierali na prezesów? sędzia sędziego…kolega po fachu kolegę? i to niby demokracja była? :-*
Moim zdaniem jak to powiedział minister: „kasta” 😆 😆 😆 😀 😀 :D[/quote]
Tak, lepiej i bardziej bezstronnie sędziowie będą sądzić jak będą mieli nad sobą Ziobrę … Prawego i sprawiedliwego inaczej.[/quote]

Tak, lepiej żeby sędziowie mieli nad sobą kolegów z którymi są na ty i sędzia wybiera sędziego? kolega kolegę?…to kolesiostwo…kasta 😀

P X T
P X T
6 lat temu

Z tego co zaobserwowałem to Ziobro nie dąży do ingerowania we wnętrza wyroków, ale chce zastosować procedury zapobiegające manipulacjom. Np. losowanie a nie przydzielanie sędziom spraw. Co w tym złego? Uzasadnij.
Wprowadzenie odpowiedzialności za słuszność podejmowanych decyzji w sprawach, czyż to nie wprowadza roztropności w szafowaniu ludzkimi losami? Do tej pory sędziowie wogóle nie odpowiadali za błędne decyzje, które w wielu przypadkach rujnowały ludziom niewinnym życie a konsekwencje ponosili tylko podsądny i podatnik. Czy chęć wprowadzenia wyższej jakości decyzji to coś złego?
No dobra powiecie sędzia poddany presji odpowiedzialności i konsekwencjom jest narażony na stres czy w stresie, którego mu brak przy opcji nietykalności wyda lepszy wyrok? Sami sobie odpowiedzcie na to pytanie.
To co z innymi zawodami, w których króluje stres? Co z pilotami samolotów, kontrolerami lotów, chirurgami, sztygarami i architektami wieżowców, mostów ect ect?
Czym ich stres się różni od stresu sędziego, policjanta, czy prokuratora?

Iza
Iza
6 lat temu

[quote name=”obywatel”]a ja się cieszę że w ramach ustawy w sądach minister wyznaczy nowych prezesów i sędzioszkowie będą mieli nad sobą kogoś z zewnątrz a nie kolegę po fachu … i wprowadzą losowanie spraw i kary dla źle pracujących sędziów minus 20% z pensji…dzięki temu sędzia będzie miał nad sobą nadzór i będzie się starał….kurcze jak to jest że oni sami siebie wybierali na prezesów? sędzia sędziego…kolega po fachu kolegę? i to niby demokracja była? :-*
Moim zdaniem jak to powiedział minister: „kasta” 😆 😆 😆 😀 😀 :D[/quote]
Tak, lepiej i bardziej bezstronnie sędziowie będą sądzić jak będą mieli nad sobą Ziobrę … Prawego i sprawiedliwego inaczej.

Sandino
Sandino
6 lat temu

Pani Gondkowa, a w sprawach poważnych to głosu niech panie nie zabiera. Owszem gdzieś fotkę w mundurku strażaka, stroju wiejskich gospodyń, czy też innym folklorystycznym, no co tam jeszcze pani mogłaby sobie nałożyć? O już wiem jekieś nowe trendy w modzie wiejskiej. Pamiętam takie czerwone korale. Albo też krajanie tortu, a poważne kwestie to nie dla pani. No co rozumiemy się pani gondkowa.?. Fajnie.

obywatel
obywatel
6 lat temu

a ja się cieszę że w ramach ustawy w sądach minister wyznaczy nowych prezesów i sędzioszkowie będą mieli nad sobą kogoś z zewnątrz a nie kolegę po fachu … i wprowadzą losowanie spraw i kary dla źle pracujących sędziów minus 20% z pensji…dzięki temu sędzia będzie miał nad sobą nadzór i będzie się starał….kurcze jak to jest że oni sami siebie wybierali na prezesów? sędzia sędziego…kolega po fachu kolegę? i to niby demokracja była? :-*
Moim zdaniem jak to powiedział minister: „kasta” 😆 😆 😆 😀 😀 😀

Zdzichu
Zdzichu
6 lat temu

[quote name=”theon”][quote name=”budka”]Posłanka Scigaj nigdy nie ma swojego zdania, ani w prawo, ani w lewo, kazdemu chce sie podlizac, słabizna polityczna, podobnie jak całe Kukiz zresztą.[/quote]
a ja uważam, że Kukiz jest OK, chociaż nasza posłanka faktycznie głównie bywa, bije pianę i zdaje się być sobą zachwycona, szkoda ;-)[/quote]
[quote name=”Zdzichu”][quote name=”wybiorca”]Kukiz 15 i podejście merytoryczne – żartownisie.[/quote]
”Kuku-ruku-ku-Działają zawsze na dwie strony w stylu tych ”eskimosów” co do siundu i do ziundu śtarćuy[/quote]
W skrócie to wiecie jak to leci żryć-s..ć i pomału chodzić i jeszcze przy okazji się nachapać bo są duże potrzeby jak studnia bez dna.

donkichot
donkichot
6 lat temu

a ja jeszcze wierzą w dobre intencje Pani Poseł 😉 I życzę Jej mniej szklanego błysku, a więcej wyczulenia na samorządowe patologie 😉

Pisiewicz
Pisiewicz
6 lat temu

[quote name=”budka”]Posłanka Scigaj nigdy nie ma swojego zdania, ani w prawo, ani w lewo, kazdemu chce sie podlizac, słabizna polityczna, podobnie jak całe Kukiz zresztą.[/quote]
I ta Posłaneczka będzie pierwszą która sięsprzeda PiSowi. Pytam się kto finansował to niby Biuro Poselskie w Olkuszu które było w siedzibie projektu unijnego?? Kto finansuje Kurier Olkuski?? A już przewał największy Opoka. 😆

theon
theon
6 lat temu

[quote name=”budka”]Posłanka Scigaj nigdy nie ma swojego zdania, ani w prawo, ani w lewo, kazdemu chce sie podlizac, słabizna polityczna, podobnie jak całe Kukiz zresztą.[/quote]
a ja uważam, że Kukiz jest OK, chociaż nasza posłanka faktycznie głównie bywa, bije pianę i zdaje się być sobą zachwycona, szkoda 😉

Zdzichu
Zdzichu
6 lat temu

[quote name=”wybiorca”]Kukiz 15 i podejście merytoryczne – żartownisie.[/quote]
”Kuku-ruku-ku-Działają zawsze na dwie strony w stylu tych ”eskimosów” co do siundu i do ziundu śtarćuy

demostenes
demostenes
6 lat temu

Pani poseł Gądek straszy sankcjami Unii Europejskiej wobec Polski, ba straszy grożbą (realną ha ha ha) wyrzucenia Polski z Unii i olbrzymimi sankcjami.Jeszcze tylko brakuje grożby bratniej interwencji.Pani poseł te grożby wypisywane przez Panią są głupie, szkodliwe i naiwne.Głupota polega na tym, że państwa Unii mają sposób rządzenia w Polsce w du… żym poważaniu, byle tylko nie zagrażały ich interesom.A takie donosy na Polskę tylko nam szkodzą, bo będą przez inne państwa wykorzystywane do swoich interesów.Rozwiązujmy nasze sprawy sami, bez zapraszania innych państw do wtrącania się w nasze sprawy.Takie działania są szkodliwe dla Polaków, służą tylko interesom jakiejś grupy politycznej i są przykładem zaprzaństwa.Straszy Pani wyrzuceniem Polski z Unii Europejskiej.O głupoto i naiwności!. Niemieckie firmy importują do Polski towary za blisko 50 mld euro rocznie, jesteśmy 7 największym partnerem handlowym Niemiec.Niemieckie firmy zainwestowały w Polsce ponad 30 mld euro.Już nie będę wspominał o innych państwach.Niechżeż Pani nie wypisuje takich głupot dla idiotów.

syn leśniczego
syn leśniczego
6 lat temu

[quote name=”kazik”]Miejsce baby jest w kuchni a nie w polityce !!!![/quote]

Tez prawda widzialem jak posłanka Gaśnica -Psiochowicz waliła w mównice sejmową #### pomyslałem, ze nic tylko powinna schaboszczaki ręką ubijać####

chłop
chłop
6 lat temu

Baby powinny trzymac sie z dala od polityki, nie rozumia sie na wielu sprawach, obronnosc, budownictwo, uchodzcy itp itd nie maja o tym pojecia. Tylko malunki I fryz, kiecki I dziubki z wąsami do aparatu mizdza. Do garow chlopom koguta wstawic na rosòł, kartofle skrobać I kalesony prać.

...
...
6 lat temu

[quote name=”demostenes”]…A tak przy okazji proszę przy następnym Łańcuchu Światła zapytać Panią notariusz ile opłat zainkasowała w ubiegłym roku od swoich umiłowanych obywateli.[/quote]
Raczej powinieneś zapytać ile umiłowanych opłat zainkasowała w ubiegłym roku od ichnich obywateli.

budka
budka
6 lat temu

Posłanka Scigaj nigdy nie ma swojego zdania, ani w prawo, ani w lewo, kazdemu chce sie podlizac, słabizna polityczna, podobnie jak całe Kukiz zresztą.

demostenes
demostenes
6 lat temu

Pani poseł Gądek z troską o zwykłych obywateli pisze, że w reformie sądownictwa nie uwzględniono zmniejszenia opłat sądowych.Bardzo słusznie Pani Poseł.Jeżeli rzeczywiście chce Pani ulżyć zwykłym obywatelom to mam dla Pani taką propozycję.Za proste, często banalne, pisane według wzorca akty notarialne płacimy bardzo wysokie opłaty.Proszę Panią o złożenie interpelacji do ministra sprawiedliwości, aby obniżył radykalnie opłatę notarialną.Proszę także, by Platforma Obywatelska przygotowała projekt zmiany ustawy prawo notarialne, tak by mogło działać kilka razy więcej kancelarii notarialnych.Ciekawe czy za takimi zmianami równie ochoczo dreptałaby wokół Sądu w Olkuszu pewna znana olkuska notariuszka.A tak przy okazji proszę przy następnym Łańcuchu Światła zapytać Panią notariusz ile opłat zainkasowała w ubiegłym roku od swoich umiłowanych obywateli.

demostenes
demostenes
6 lat temu

Pani poseł Gądek powinna się wstydzić.Mówienie , że obecne czasy przypominają Niemcy rządzone przez faszystów to uwłaczanie pamięci wszystkich pomordowanych przez tą zbrodniczą ideologię.Nie przystoi , by poseł pisał takie haniebne słowa.Powinna Pani natychmiast sięgnąć do podręczników historii i poczytać jak wyglądały Niemcy rządzone przez narodowych socjalistów.W hitlerowskich Niemczech zakazano działania partii politycznych, przeciwników politycznych osadzano w obozach koncentracyjnych, miliony Żydów i innych narodowości uznanych za niepożądanych wymordowano, „eliminowano”ludzi upośledzonych umysłowo i fizycznie, ludzi obciążonych chorobą dziedziczną. Pani poseł powinna Pani przeprosić czytelników za to skandaliczne i głupie porównanie.

kazik
kazik
6 lat temu

Miejsce baby jest w kuchni a nie w polityce !!!!

Olaf
Olaf
6 lat temu

Pan Jacek Osuch nie zdążył ?! Czy nie dostał oficjalnego stanowiska z Warszawy !!!

wybiorca
wybiorca
6 lat temu

Kukiz 15 i podejście merytoryczne – żartownisie.