Gmina Klucze gościła przedstawicieli czterech gmin zagranicznych: Cserepfalu z Węgier, Batizovce ze Słowacji, Sonderhausen z Niemiec i Okland z Rumunii. Wizyta partnerska była okazją do podpisania deklaracji o współpracy na rzecz rozwoju i integracji lokalnych społeczności.
Spotkanie międzynarodowe, którego gospodarzem były Klucze, odbywało się w ramach programu unijnego w dziedzinie edukacji i kultury „Europa dla obywateli”. Przedstawiciele czterech samorządów zagranicznych oraz Klucz chcieli w ten sposób umocnić fundamenty partnerstwa.

Deklarowane działania na rzecz rozwoju i integracji lokalnych społeczności partnerskie gminy zamierzają zrealizować m.in. poprzez: tworzenie warunków do wdrażania wspólnych projektów, promocję turystyki, kultury, gospodarki i instytucji oraz umożliwienie społeczeństwom partnerskich gmin poznania się, rozwoju kontaktów, a także wymiany kulturalnej i gospodarczej.
Podczas pobytu w Kluczach goście odwiedzili najciekawsze miejsca w gminie oraz uczestniczyli w programach kulturalnych: przeglądzie zespołów w Domu Kultury w Kluczach oraz „Wieczorze Cygańskim” w Jaroszowcu. Ale przede wszystkim ich pobyt w Kluczach był okazją do wielu dyskusji, m.in. na temat aktywnego obywatelstwa europejskiego, przyszłości organizacji pozarządowych w Unii Europejskiej, dialogu międzykulturowego, obecności młodych na europejskim rynku pracy, a także zwykłych problemów miast i gmin, takich jak bezrobocie czy wykluczenie społeczne. Uczestnicy międzynarodowych spotkań brali także udział w warsztatach, m.in. dotyczących funduszy UE dla młodzieży, na kulturę i edukację.
Z dwiema spośród czterech goszczących w Polsce gmin zagranicznych Klucze podjęły współpracę w 1997 roku z Cserepfalu na Węgrzech, a w 2001 roku z Batizovcami na Słowacji – z pozostałymi to dopiero rozpoczęcie partnerstwa.

Źródło: www.gmina-klucze.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze