Wolbrom

Spacerowicze i biegacze korzystający z uroków leśnych ścieżek powyżej wolbromskiego OREW-u informują, że prowadzone jest tam intensywna wycinka drzew. Okazuje się, że w czasie, kiedy inwestor przegląda oferty złożone do przetargu na budowę III etapu obwodnicy, leśnicy przystąpili już do wycinki drzew rosnących na trasie przyszłej drogi.

Przypomnijmy, że według planów trasa łącząca dotychczas wybudowane części obwodnicy południowej Wolbromia będzie przebiegała od istniejącego już ronda przy ul. Skalskiej, początkowo przez chełmskie pola, a trochę dalej będzie wchodziła w rosnący tu urokliwy lasek, który upodobali sobie zwłaszcza spacerowicze i biegacze z pobliskiego osiedla, ale także dalszych części miasta. Niestety – leśne ścieżki wkrótce utracą swoje walory rekreacyjne, bo już niedługo przetnie je nowa, ruchliwa droga. 10 stycznia 2022 r. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie, który prowadzi inwestycję, rozpoczął ocenę 11 ofert złożonych do przetargu na wykonanie III etapu budowy obwodnicy Wolbromia. Po ostatecznym wyborze wykonawcy zostanie podpisana umowa, która zobowiąże wybrane przedsiębiorstwo do realizacji zadania w okresie 16 kolejnych miesięcy.

Tymczasem w teren wkroczyli leśnicy, którzy wycinają szeroki pas drzew rosnących na przyszłej trasie obwodnicy.

– To bardzo smutny widok. Lubiliśmy tu spacerować, a nawet zbierać grzyby czy jagody – ubolewają mieszkańcy Wolbromia, którzy jednak rozumieją, że obwodnica jest niezbędna, bo ogromny ruch ciężkich samochodów przez centrum miasta jest niezmiernie uciążliwy. – Mamy nadzieję, że projektanci pomyśleli o mieszkających tu zwierzętach, które – chociaż lasek jest niewielki – miały tu znakomite warunki do bytowania i z pewnością negatywnie odczują obecność uciążliwej dla przyrody inwestycji. Przyjemnie było obserwować sarny, wiewiórki czy różne gatunki ptaków, które miały tutaj swój dom… Cóż, kolejny raz cywilizacja zmienia krajobraz i zasady współżycia na niekorzyść dzikiej przyrody – komentują spacerowicze.


5 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze