O sytuacji epidemiologicznej w powiecie olkuskim rozmawiamy z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Olkuszu lek. med. Agatą Knapik.

Wiola Woźniczko: Jaka jest sytuacja epidemiologiczna w powiecie olkuskim?

Agata Knapik: Pogarsza się, ale pozostaje pod kontrolą. Mamy obecnie cztery ogniska zakażeń: dwa w zakładach pracy oraz dwa rodzinne (w tym jedno związane z dużym zakładem pracy położonym poza naszym powiatem). Sytuacja jest dynamiczna – wszystko zależy od zdyscyplinowania nas samych. Trzymanie dystansu społecznego, zasłanianie nosa i ust oraz dezynfekowanie rąk – to naprawdę jest bardzo ważne i tych zaleceń powinniśmy przestrzegać. Pamiętajmy, że po powrocie do domu koniecznie musimy dokładnie umyć ręce.

WW: W ostatnim czasie przybywa u nas osób zakażonych, a co za tym idzie – osób na kwarantannie czy pod nadzorem epidemiologicznym. Od czego zależy, czy dana osoba z kontaktu trafia na kwarantannę czy pod nadzór?

AK: Przeprowadzając dochodzenie epidemiologiczne dokładnie weryfikujemy rodzaj i czas kontaktu z osobą zakażoną. Na ogół domownicy zostają objęci kwarantanną, podobnie jak osoby, które z osobą zakażoną miały dłuższy kontakt w zamkniętych pomieszczeniach. Jeśli kontakt nie przekraczał 15 minut, był zachowany dystans – wtedy obejmujemy taką osobę nadzorem epidemiologicznym. Oznacza to, że przez 14 dni powinno się ograniczać kontakty, kontrolować swój stan zdrowia i informować inspekcję sanitarną, jeżeli pojawią się niepokojące objawy np. podwyższona temperatura ciała, kaszel, duszność.

Dlatego apeluję – skracajmy czas rozmów, wydłużajmy dystans. Wszelkie uroczystości rodzinne i nie tylko, najlepiej organizować na otwartej przestrzeni. Liczba zakażeń wśród gości uczestniczących w przyjęciu okolicznościowym, gdzie przebywała również osoba zakażona, organizowanym na świeżym powietrzu, jest z reguły mniejsza, niż liczba zakażeń w przypadku imprezy organizowanej w pomieszczeniu zamkniętym. Widzimy taką zależność także na podstawie doświadczeń dotyczących mieszkańców naszego powiatu.

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną w kraju (również w naszym powiecie) rekomenduję przeprowadzanie w urzędach i zakładach pracy spotkań, narad, szkoleń w formie zdalnej.

WW: Czy każda osoba w trakcie kwarantanny ma przeprowadzane testy?

AK: W trakcie trwania kwarantanny wykonanie badania w kierunku zakażenia SARS CoV-2 nie jest wymogiem koniecznym. Z uwagi na ogromną liczbę osób w kwarantannie wymazy są realizowane priorytetowo głównie dla czterech grup:

– osób istotnych dla funkcjonowania państwa (infrastruktura krytyczna, w tym pracownicy podmiotów leczniczych) – wymaz pobierany jest najwcześniej w 7 dniu kwarantanny

– osób objętych kwarantanną, zakwalifikowanych do istotnych ognisk epidemicznych – wymaz w 7-9 dniu kontaktu z potwierdzonym przypadkiem

– osób przebywających w kwarantannie po uzyskaniu statusu ozdrowieńca przez współmieszkańca

– innych osób w przypadkach uzasadnionych epidemiologicznie

Przypominam również, że dla osób przebywających w kwarantannie przewidziana została możliwość, ale nie obowiązek wykonania wymazu w 10,11,12 dniu kwarantanny w mobilnych punktach przy wykorzystaniu własnego środka transportu. W sytuacji braku takiej możliwości kwarantanna kończy się po 14 dniach zgodnie z wymogami prawa.

W naszym powiecie staramy się przeprowadzać wymazy u jak największej ilości osób przebywających w kwarantannie, wykorzystując do tego specjalną karetkę pobierającą materiał do badania oraz mobilny punkt pobrań – Drive Thru, zlokalizowany na terenie szpitala w Olkuszu .

fot. pixabay.com 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze