Olkusz

Niedawno zwróciła się do nas Czytelniczka z pytaniem dotyczącym cen biletów autobusowych. Interesowały ją różnice w proporcjach pomiędzy ceną za bilety jednorazowe i miesięczne. Zapytaliśmy o to władze Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna”.

Do naszej redakcji zwróciła się mieszkanka naszego miasta z pytaniem dotyczącym ceny za jednorazowy przejazd na obszarze miasta Olkusz i na liniach specjalnych M, PS i SŁ. Kosztuje on symboliczną złotówkę. Koszt podróży w obrębie jednej jednostki administracyjnej (np. całej gminy Olkusz) wynosi zaś 2 zł, czyli dwa razy więcej.

– Bilet miesięczny uprawniający do przejazdów po Olkuszu oraz na liniach specjalnych kosztuje 60 zł. Jego odpowiednik, umożliwiający podróż na obszarze jednej jednostki administracyjnej kosztuje 90 zł, czyli 50% więcej. Z czego wynika taka rozbieżność? Dlaczego pojedynczy bilet na przejazdy w obrębie jednej jednostki nie kosztuje 1,5 zł? – pyta Czytelniczka.

Zarząd ZKG”KM” w odpowiedzi na wysłane przez nas pismo wyjaśnia, że Związek nie wprowadził biletów miesięcznych na linie specjalne: M, PS, SŁ. Trasa tych linii przebiega tylko na terenie miasta Olkusz i opłata za przejazd tymi liniami została ujednolicona do kwoty 1 zł. Na tych liniach nie ma ulgi gminnej w zakresie biletów jednorazowych, natomiast ulga ustawowa w wysokości 50% przysługuje tylko i wyłącznie studentom oraz kombatantom wojennym.

– Zgodnie z uchwałą Zarządu ZKG”KM” w Olkuszu wprowadzono zmianę cen biletów jednorazowych na terenie miasta Olkusz dla strefy ograniczonej przystankami – Os. Młodych Pętla, ul. Ks. Gajewskiego, Osiecka, Al. Tysiąclecia, Rabsztyńska Supermarket, Supersam ZKG„KM”, 20-Straconych I, Skrzyżowanie stacja „Statoil”, Żuradzka, Orzeszkowej, Kamyk. Cena biletu jednorazowego normalnego na wszystkich liniach w strefie ograniczonej wymienionymi przystankami została obniżona z 2 zł na 1 zł, a cena biletu ulgowego ustawowego została obniżona z 1 zł na 0,50 zł. Na liniach specjalnych bilet za 1 zł zaś obowiązuje na całej trasie – mówi Tadeusz Chwast, przewodniczący ZKG „KM”.

W nadesłanym do naszej redakcji piśmie tłumaczy, że bilet normalny za 2 zł obowiązujący na terenie jednej jednostki administracyjnej uprawnia do przejazdu na linii mającej trasę w granicach administracyjnych danej gminy lub dwóch gmin w przypadku gmin Bolesław i Bukowno. Taryfa biletowa jest ujednolicona dla wszystkich gmin wchodzących w skład związku, natomiast dla osób poruszających się w wyznaczonej strefie miasta Olkusz i na liniach specjalnych wprowadzono tańszy bilet o nominale 1 zł.

– Bilet miesięczny normalny uprawniający do przejazdów na obszarze miasta Olkusz kosztuje 60 zł. Na takim bilecie można podróżować wszystkimi liniami w granicach administracyjnych miasta Olkusz, w odróżnieniu do biletu normalnego za 1 zł, który obowiązuje tylko i wyłącznie w strefie ograniczonej w/w przystankami miasta Olkusz. Na bilecie normalnym za 60 zł mieszkaniec Olkusza może podróżować po całej strefie miasta Olkusz np. na Pomorzany, Zagaje, Mazaniec, Podgrabie, a chcąc dojechać do tych części Olkusza lub jednej z miejscowości należącej do Gminy Olkusz na bilecie jednorazowym musi posiadać bilet normalny za 2 zł. Posiadając bilet normalny miesięczny za 90 zł można podróżować bez ograniczeń wszystkimi liniami w granicach administracyjnych jednej gminy – mówi Tadeusz Chwast.

Pasażer ma prawo wyboru, jaki bilet chce nabyć w zależności od swoich potrzeb. W przypadku dojazdu do miejsca pracy lub szkoły korzystniej jest nabyć bilet miesięczny. Dla mieszkańców Olkusza podróżujących w strefie obowiązywania przejazdu za 1 zł lub korzystających tylko i wyłącznie z linii specjalnych M, PS, SŁ korzystniej jest podróżować na bilecie jednorazowym za 1 zł, ponieważ nie ma biletów miesięcznych na linie specjalne. Warto zwrócić również uwagę na to, że nigdzie w Polsce nie ma tańszego biletu jednorazowego niż 1 zł.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments