Ośrodek Pomocy Społecznej w Olkuszu od roku 2008 realizuje projekty systemowe, współfinansowane w ramach europejskiego Funduszu Społecznego. Od stycznia 2010 do grudnia 2012 realizuje Projekt „Równe szanse – aktywizacja społeczna i zawodowa osób bezrobotnych”. Temu też celowi służyło Seminarium Promocyjne, które odbyło się 16 kwietnia br. w Urzędzie Miasta, a dotyczyło szkolenia uczestników zakwalifikowanych do jego realizacji w bieżącym roku.
Wiceburmistrz Miasta dr Włodzimierz Łysoń, a także Agnieszka Będkowska, kierowniczka Projektu i Anna Walotek, administrator Projektu przedstawili główny cel tego działania, którym dotąd, od roku 2008, pięciokrotnie objęto 131 osób. Projekt skierowany jest do ludzi bezrobotnych, poszukujących pracy w zmieniających się okolicznościach społecznych. Nie daje on pracy, ale, jak się często mówi „daje wędkę”, pomaga znaleźć się na rynku pracy, nabyć umiejętności i odwagę w kontaktach z ludźmi, a szczególnie z pracodawcami.
Do postępowania kwalifikacyjnego zgłosiło się w tym roku 71 osób.
„Rekrutacja prowadzona była w oparciu o jasne i sprawiedliwe zasady tak, aby zapewnić kobietom i mężczyznom jednakowy dostęp do oferowanego wsparcia bez względu na miejsce zamieszkania, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, pochodzenie czy obowiązki rodzicielskie” – dowiedzieliśmy się z wystąpienia kierowniczki Projektu, przedstawiającej zakres działania Ośrodka Pomocy Społecznej w Olkuszu. Wytypowano 40 osób, pozostałe są w rezerwie. Kierowniczka Projektu przedstawiła potencjalnym uczestnikom formy aktywizacji, które będą realizowane: aktywizacja zawodowa (np. kursy fryzjerskie, kursy wizażu, kosmetyczne, florystyki, obsługi wózków widłowych i inne – w zależności od potrzeb rysujących się na rynku pracy), doradztwo zawodowe i kierowanie na kursy zawodowe, aktywizacja zdrowotna, aktywizacja edukacyjna.
W Punkcie Poradnictwa Ośrodka Pomocy Społecznej, który ma na celu udzielenie specjalistycznego poradnictwa, pomocy w rozwiązywaniu trudnych sytuacji życiowych, prawnych, rodzinnych, socjalnych, materialnych i wychowawczych dyżury -po 8 godzin w miesiącu – pełnić będą specjaliści: psycholog, doradca zawodowy, prawnik, pedagog. W ramach środowiskowych planowany jest wyjazd integracyjny dla uczestników Programu, oraz w okresie wakacyjnym wypoczynek dla dzieci. W czasie zajęć zapewniona zostanie fachowa opieka pedagogiczna nad dziećmi uczestników, posiłek cateringowy oraz zwrot kosztów dojazdu.
Po zakończeniu spotkania rozmawiamy z pracownicami socjalnymi Ośrodka: Agnieszką Będkowską, Anną Walotek i Ewą Graczyk.
– Nasza praca – mówią – to praca organiczna, praca u podstaw. Hasła jeszcze z czasów pozytywizmu, ale o potrzebie i sensie tej pracy jesteśmy głęboko przekonane. W naszej pracy nie jesteśmy osamotnione. Wspiera nas Urząd Miasta, finansowo Unia Europejska Europejskim Funduszem Społecznym. Pracownik socjalny ma prawo wejść do mieszkania, podjąć działania terapeutyczne, a nawet sięgać do środków działania bardziej wyrazistych. Proszę pamiętać, że ludzie, którzy tu dziś przybyli, to ludzie ubodzy, niedający sobie rady w życiu, starsi i młodsi – choć młodszych jest więcej, mężczyźni i kobiety. Mieliśmy w przeszłości nawet zagubionych ludzi po studiach wyższych. Z nimi – cała gama ludzkich problemów.
Czy nasze działania są skuteczne? W przeszłości Program ukończyli niemal wszyscy. Nie wytrwały tylko 3 osoby, ale trudno dokładnie powiedzieć, ile osób znalazło pracę. Bo znalezienie pracy, wykorzystanie zdobytej wiedzy i sprawności, zależy od dobrej woli, chęci i aktywności samych zainteresowanych. Przy okazji trzeba sprostować błędne sądy, że „pomoc społeczna” rozdaje pieniądze. Nie, zdecydowanie nie rozdaje. My występujemy z propozycją pomocy, doradztwa, ale jeśli ktoś nie chce z nich korzystać – radzić sobie musi sam.
Fot. UMiG Olkusz