policja

O tym, że jazda na rowerze w stanie nietrzeźwości jest niebezpieczna, zarówno dla kierującego jednośladem, jak i innych uczestników ruchu drogowego, wiadomo nie od dzisiaj. Niestety zapomniał o tym fakcie 44- letni mężczyzna, który miał w swoim organizmie ponad 3,2 promila alkoholu. Jego jazda zakończyła się utratą równowagi i rozbitym łukiem brwiowym.

Jak ryzykowna jest jazda na rowerze w stanie nietrzeźwości, przekonał się wczoraj (5.09.19r.) 44- letni mieszkaniec Olkusza. Mężczyzna jechał ulicą Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu. W pewnym momencie utracił równowagę i przewrócił się, uderzając głową o chodnik. Gdy na miejsce przyjechali policjanci, 44-latek siedział na chodniku z rozciętym łukiem brwiowym. Mundurowi udzielili mu pomocy i wezwali karetkę pogotowia. Zanim jednak miłośnik jednośladu trafił do szpitala, został przebadany na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Wynik nie pozostawiał żadnych złudzeń co do przyczyny utraty równowagi – kierowca miał pond 3,2 promile alkoholu. Mężczyzna popełnił wykroczenie, za które grozi mu mandat. 

Olkuska policja przypomina, że nietrzeźwi kierowcy stanowią poważne zagrożenie na drodze. Pijany rowerzysta zagraża nie tylko sobie, ale i pozostałym uczestnikom ruchu drogowego. Warto przypomnieć, że należy on do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego i w zderzeniu z pojazdem może ponieść poważne konsekwencje zdrowotne. Wypadki z rowerzystami niejednokrotnie kończą się śmiercią.

Eliminowanie pijanych kierowców z dróg jest jednym z priorytetów Policji. Bardzo ważne w walce z nietrzeźwymi kierowcami jest współdziałanie społeczeństwa z policją. Przede wszystkim to dbanie o bezpieczeństwo własne i innych użytkowników.

Dlatego reagujmy, jeśli widzimy pijanego kierowcę! Nie pozwólmy mu kontynuować dalszej jazdy. O takim fakcie powinno się powiadomić najbliższą jednostkę policji lub zadzwonić pod nr alarmowy 112.

KPP Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
olek
olek
5 lat temu

Dobrze że naprawili przepisy bo według starych przepisów jazda pod wpływem na rowerze była przestępstwem i traktowana na równi z jazdą samochodem pod wpływem i zabierali prawo jazdy kategorii B dając wysoką grzywnę do 5 tys.zł i to było chore państwo POlicyjne ludzie tracili prawo jazdy i kasę chociaż nikomu krzywdy na tym rowerku nie mogli zrobić.
A Olkuska policja tylko w krzakach stoi i łapie na prędkość – więcej kreatywności Mości Panowie – a zakazy parkowania, a nieustąpienie pierwszeństwa pieszym?

PXT
PXT
5 lat temu

Teraz jeszcze dochodzą segwaye deskorolki i hulajnogi i to z napędem elektrycznym bo nastała taka pieprzona moda, że są trendy i na topie 😆
Jeżdżenie na rowerze po chodniku nie uważam za przestępstwo o ile dostosowuję prędkość do pieszych i zachowuję szczególną ostrożność a w wyjątkowych sytuacjach (gdy chodnik zatłoczony) rower prowadzę. Moim zdaniem rower jest bezpieczniejszy od tych urządzeń z napędem, jeśli potrafi się z niego korzystać. W zatłokach samochodowo-miejskich wkraczanie na jezdnię z rowerem jest o bardziej niebezpieczne niż używanie chodnika do tego celu. Rower jest w takich warunkach o wiele bardziej mobilnym i zdrowszym ze względu na ruch fizyczny i niezatruwanie spalinami rozwiązaniem niż samochód. Co innego, gdy ktoś szaleje po chodniku- takiego powinno się od razu kasować i mi się już udało niejednego młokosa „skasować” z chodnika dzięki temu, że też miałem rower, bo pieszo bym go nie dogonił.

pavv
pavv
5 lat temu

Z ciekawości po raz n-ty zapytam: ilu rowerzystów jeżdżących chodnikami i po przejściach dla pieszych zostało chociażby upomnianych? Ja dziennie ze 2-3 takich widzę, z nie patroluję ulic całą dobę!