Zniknięcie śniegu ujawniło brutalną prawdę o stanie dróg w powiecie olkuskim. Jazda po łatanych setki razy dziurach i wyrwach w asfalcie może wyprowadzić z równowagi najbardziej cierpliwych kierowców. Szybciej byłoby wymienić z nazwy drogi niezniszczone, niż te, które wyglądają jak po trzęsieniu ziemi. Problem nie jest nowy, ale podatnika najbardziej może boleć stan tych dróg, które oddano do użytku kilka lat, a nawet kilka miesięcy temu. Chyba najwyższa pora, żeby nasi gospodarze zrobili porządek i zaczęli kontrolować, na co i jak wydawane są pieniądze ze wspólnej kasy. Jak się okazuje, zaniedbań można dopatrzeć się na wszystkich możliwych etapach realizacji drogowych inwestycji, od projektu począwszy, na jakości nakładanego asfaltu kończąc. Wskazanie konkretnych osób odpowiedzialnych za poszczególne zadania jest proste, natomiast póki co, nic nie wskazuje na to, żeby ktokolwiek poniósł odpowiedzialność za rażące zaniedbania.

Powiatowe drogi Króla Kazimierza Wielkiego, al. Tysiąclecia i „zedermanka” to najnowsze inwestycje powiatu olkuskiego, które kosztowały łącznie prawie 15 milionów zł. Każda z nich w efekcie okazała się bublem, bo nie minęło wiele czasu, a pojawiają się dziury i pęknięcia.Także nawierzchnia niedawno remontowanych olkuskich ulic, Szpitalnej i Mickiewicza, na które wydano kolejnych kilka milionów, pęka na oczach użytkowników. Nie wspominając o robionej w wielkich bólach Żuradzkiej, która też się sypie. Nie jest to zbieg okoliczności, a samorządowcy powinni jak najszybciej wyciągnąć wnioski i ustrzec nas przed kolejnym wyrzucaniem pieniędzy w błoto.

Rękę na pulsie powinien zawsze trzymać konkretny człowiek, a dokładnie inspektor nadzoru inwestorskiego, którego zadaniem jest dopilnowanie wykonawcy, żeby nie było „za mało asfaltu w asfalcie”, a wszystko zostało ukończone w odpowiednim terminie. Z reguły samorządy ogłaszają przetarg na takie usługi. Jak udało nam się dowiedzieć, za nadzór,,zedermanki” i ,,bydlinki” starostwo zapłaciło grubo ponad 200 tys. zł. Cena za nadzór uzależniona jest od zakresu prac. Po jakości wykonanych ostatnio robót, które każdy może zobaczyć gołym okiem, trudno nie mieć wrażenia, że coś jest nie tak. Kto weźmie za to odpowiedzialność?

– Trudno dzisiaj rozstrzygać, w którym momencie i kto zawalił. Coś jednak musiało spowodować, że inwestycja przed upłynięciem gwarancji nie jest dostatecznie trwała. Nie po to wydajemy tyle pieniędzy, żeby potem do tego wracać. Dzisiaj mamy jeszcze okres gwarancji, ale za chwilę on się skończy i wtedy trzeba będzie z własnych środków poprawiać to, co się zepsuło – mówi burmistrz Olkusza, Dariusz Rzepka.

Bardziej dociekliwy w szukaniu przyczyn widocznych gołym okiem drogowych bubli wydaje się być nowy gospodarz powiatu Jerzy Kwaśniewski, który nie ukrywa, że stan dróg powiatowych będzie teraz jednym z jego najważniejszych zadań. Wiele dróg w powiecie wymaga kapitalnego remontu. – Jeżeli chodzi o drogi, na których ostatnio były prowadzone inwestycje, to jest to już inna sprawa. Prowadzimy weryfikację tych inwestycji. Sprawdzamy, czy wykorzystane materiały były odpowiedniej jakości, czy nadzór był należyty i po uzyskaniu tych informacji od Zarządu Drogowego, działu inwestycji i prawników, będziemy mogli więcej powiedzieć – obiecuje starosta.

Pod lupą znalazł się Zarząd Drogowy, który odpowiada za inwestycje drogowe w powiecie. Ostatnio zaliczył kilka poważnych wpadek. Póki co wiadomo już, że będą zmiany w samym procesie przygotowawczym do robót. – Mamy kilka pomysłów. Jednym z nich jest zmiana w procesie przygotowania zamówień publicznych. 1. stycznia został powołany nowy wydział zamówień publicznych, który ma nadzorować wszystkie zamówienia publiczne, czy to będą zamówienia drogowe czy inne, i będzie z tego skrupulatnie rozliczany – planuje Jerzy Kwaśniewski. 

Niektórzy zauważają, że nie tylko w tym tkwi problem ostatnich porażek drogowych, jakie ma na koncie była i obecna władza. – Problem przede wszystkim wynika z kalendarza wykonywania tych inwestycji. Często są one przeprowadzane w okresie jesienno-ziomowym a nie wiosenno-letnim. U nas wszystko jest postawione na głowie. W każdej dobrze zorganizowanej korporacji, firmie czy ościennych samorządach, projekty są opracowywane w okresie jesienno-zimowym, a roboty ruszają na wiosnę. U nas się tego nie robi. Robi się wszystko na szybko, bo nagle dowiadujemy się, że jest jakaś pula pieniędzy w Urzędzie Marszałkowskim albo innym programie pomocowym. My robimy to wszystko na kolanie – denerwuje się Paweł Piasny, radny powiatowy, który na dobry początek skierował do Rady Powiatu siedem interpelacji dotyczących inwestycji drogowych. Niepokój radnego budzą: al. Tysiąclecia, Osiecka i Żuradzka i ,,zedermanka” w Zimnodole oraz Osieku. Wskazuje on nie tylko na niedbałość wykonania dróg, ale także bałagan, jaki pozostawiają po sobie robotnicy. Komisja rozwoju pod jego kierownictwem chce, żeby jak najszybciej opracowano profesjonalny i kompleksowy program rozbudowy infrastruktury w mieście Olkuszu i powiecie. – Olkusz jest miastem zakorkowanym i wymagającym szybkich i dobrych inwestycji infrastruktury – podsumowuje radny Piasny. 

W ciągu najbliższego roku, a także następnego, nie możemy spodziewać się cudów. Powód jest prosty – brak pieniędzy. – Musimy pospłacać inwestycje, które zostały zrealizowane. Myślę, że najbliższy rok i rok przyszły nie będą optymistyczne, jeżeli chodzi o inwestycje – mówi Paweł Piasny. Podobne zdanie ma starosta Kwaśniewski. – Ja myślę, że na większe inwestycje pieniędzy jest za mało. Natomiast mam nadzieję, że w porozumieniu z gminami możemy coś zrobić – mówi.

Na to chyba jednak nie ma co liczyć, przynajmniej jeśli chodzi o Olkusz. Budżet jeszcze nie jest gotowy, więc nie wiadomo, ile pieniędzy będzie na drogi. Jak udało nam się dowiedzieć, planowane jest jedynie dokończenie ulic Kopernika i Dygasińskiego. Nowych inwestycji na pewno nie będzie, a kwota przeznaczona na drogi wystarczy jedynie na łatanie tego, co popsuje się przez zimę. Jedynym ratunkiem byłyby fundusze pomocowe. Problem polega na tym, że w powiecie nie ma ani jednego gotowego projektu. Więc teoria Pawła Piasnego, co do pisania projektów na kolanie, ma swoje uzasadnienie. Jak zwykle potwierdza się też fakt braku wyciągania konsekwencji w stosunku do odpowiedzialnych za marnowanie publicznych pieniędzy.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
24 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Jakiś tam
Jakiś tam
12 lat temu

Drogi? Wystarczy przejechać się drogą Olkusz Klucze, Nowy asfalt a dziury już wyłażą. A pamiętacie ul 20 Straconych? Studzienki do dzisiaj straszą złym osadzeniem a droga co rusz naprawiana

Ewa
Ewa
12 lat temu

Za mało rozumu w rozumie. 😡

rozważny
rozważny
12 lat temu

Brawo!!!, brawo!! „szkoda gadać” – ale co z tym zrobic, zwłaszcza z tym fachmanem od komunikacji, transportu i DRÓG, on przerasta Grabarczyka, – ten to jeszcze coć wystęka z siebie ale fachman już nic nie potrafi, dosłownie nic.

pap
pap
12 lat temu

Zobaczcie ul. Kopernika najgorsza droga w mieście

baldo
baldo
12 lat temu

Inwestycje w drogach w olkuskiem już dawno przerosły olkuską prokuraturę. To już sprawa dla NIK

Mario
Mario
12 lat temu

No to teraz prokuratura się weźmie za przetargi w powiecie???
Będą zatrzymania??

szkoda gadać
szkoda gadać
12 lat temu

Zgadzam się nazwiska są konieczne. Pan Kucharzyk odpowiedzialny za przetargi na drogi w powiecie jest równiez przewodniczącym rady gminy Olkusz ile to juz lat? I co z tego wynika, wszyscy widzimy jaka jest jakość dróg. Pan Karcz dyrektor zarządu drogowego „fachowiec ” że hej. Następnej gwiazdy już nie ma Pan Górnicki. A nad wszystkim czuwał Pan Konarski gospodarz domu nie dał on zrobić krzywdy nikomu. Jest jeszcze Pan Piasnik dyrektor wydziału komunikacji transportu i DRÓG. Ten to dopiero jest „fachman”. Obecnie radny w gminie to pewnie pokaże na co go stać, dopiero ruszą ruszą z drogami gminnymi.

grochościanę
grochościanę
12 lat temu

Dopóki nie „polecimy po nazwiskach”urzędników /nie/odpowiedzialnych za ten „Kicz Olkuski” to to będzie groch o ścianę.Zaczynam:m.in.za chodniki-inż. Artur Kocjan.

Pajacyk
Pajacyk
12 lat temu

[quote name=”kocyk”]ul. Rabsztyńska była remontowana 3 miesiące temu a już dziury wychodzą … koszmar !!!

Najlepsza droga jest na ul. Sławkowskiej…służy już 50 lat i nie ma żadnych dziur ! ;-)[/quote]
No i jeszcze słynna Bydlinka wprawdzie ma tylko rok ale jako jedyna się nie sypie wprawdzie robiła za „bubla” ale wyborczego a jeżdzi się dobrze a nawet w porównaniu z resztą rewelacyjnie ,Tylko” bubel ” w sejmiku został a teraz pewnie do parlamentarnych się szykuje za nasze pieniadze

lancet555
lancet555
12 lat temu

Za mało asfaltu w asfalcie?
A może wykorzystać olkuski „beton” eseldowski jest bardzo płynny.
Wszyscy już siedzą 3 kadencje i załatwiają swoje interesy zamiast pilnować interesu miasta i swoich wyborców.
To za ich kadencji budowane były te drogi.

kocyk
kocyk
12 lat temu

Bedziemy pisać paszkwile !
Obecna władza jest NIEUDOLNA !!!
trzeba kłaść nowe nawierzchnie i to pilnie ! Wyborcy wam zaufali a wy co robicie? drogi zamykacie zamiast je remontować???

władza
władza
12 lat temu

Dajcie władzy nacieszyć się waszym zaufaniem i waszymi demokratycznymi wyborami a nie piszcie takich paszkwili …

obiektywna
obiektywna
12 lat temu

ja zapraszam samorządowców ze Starostwa na ulicę Długą! Już na początku mamy piękny obraz tego, co dalej wygląda tylko gorzej…
Już na wysokości stacji paliw piękne „góry i doliny”, zawieszenie na bank można uszkodzić, wahacze, łożyska itp itd, nogę też można skręcić, bo praktycznie nie ma miejsca nieuszkodzonego …… Mistrzostwo Świata, później dziura na dziurze: mała, duża, okrągła, podłużna, głęboka, płytka – do wyboru do koloru … Slalom Gigant w olkuskim wydaniu!
Ostatnio ktoś zasypał wszystko szlaką lub inną mazią i jest tylko gorzej.. teraz jeszcze można uszkodzić karoserię od odpryskujących kamyków i grudek!!!
Na samych Pomorzanach nie jest lepiej! Masakra!
Wstyd powiedzieć, ale ja jeżdżę tą drogą od kilku lat i porządnego remontu (poza zalewaniem smołą i zasypywania) nie widziałam!!! Taki mamy obraz dróg powiatowych w Olkuszu …

kocyk
kocyk
12 lat temu

zamknąć odcinek ulicy i gotowe…niedługo połowe ulic w Olkuszu pozamykają 😆

Mangusta
Mangusta
12 lat temu

ten wspaniały kawałek Nullo już zamknięty … i sprawa ZAŁATWIONA!!! czyli normalne podejście urzędników w naszym mieście bez względu na partię 😡

wq.....y
wq.....y
12 lat temu

Złodzieje nakradli na potęgę i pewnie się teraz śmieją do rozpuku, gdy zza szyb swoich super fur widzą slalomujące na drodze pospólstwo!!! Nie bez przyczyny pokupowali sobie takie auta – w sam raz na olkuskie „bezdroża”

zatroskany
zatroskany
12 lat temu

Obejrzałem filmik – władza mówi że w Olkuszu będzie gorzej – jak tak mówi to taki kierunek przybrała … Jak możemy jej pomóc ??? :zzz

wesołek
wesołek
12 lat temu

O co wam chodzi? Ja powiedział Januchta najlepszą receptą na wszystko jest śpiewanie kolęd. Jadąc po dziurach należy zamknąć oczy i zaśpiewać sobe ” wśród nocnej ciszy…” Wszelkie troski mijają, sprawdzałem, to działa! 8)

kocyk
kocyk
12 lat temu

ul. Rabsztyńska była remontowana 3 miesiące temu a już dziury wychodzą … koszmar !!!

Najlepsza droga jest na ul. Sławkowskiej…służy już 50 lat i nie ma żadnych dziur ! 😉

Okularnik
Okularnik
12 lat temu

[quote name=”Obiektywny”]Jak widać na załączonych fotografiach, wytarte kolana wiążą się ściśle z wytartym mózgiem. A kogo te dziury obchodzą? Z drugiej strony na h. wam dobre olkuskie drogi, przecież najważniejsza jest tylko ta jedyna beznawierzchniowa… do Nieba 😆 😆 😆 .[/quote]

Racja nasze wladze dbaja o swoja droge do nieba a reszte ma ją w d. 😕

Obiektywny
Obiektywny
12 lat temu

Jak widać na załączonych fotografiach, wytarte kolana wiążą się ściśle z wytartym mózgiem. A kogo te dziury obchodzą? Z drugiej strony na h. wam dobre olkuskie drogi, przecież najważniejsza jest tylko ta jedyna beznawierzchniowa… do Nieba 😆 😆 😆 .

as
as
12 lat temu

koszmar!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

felik100
felik100
12 lat temu

nom wiedziałem skandal co już jest

bartex9
bartex9
12 lat temu

Nie wiem czy widzieliście co się stało z ulicą Nullo w okolicy MOKu. Toż to skandal jest!