sp1_2

Po 8 miesiącach wspomnień, prezentacji i podsumowań zakończono jubileusz 85-lecia Szkoły Podstawowej nr 1 w Olkuszu. Zamknęło je wydarzenie, którego w dniu otwarcia tego  wyjątkowego święta szkoły nikt nie przewidywał. Absolwenci, którzy odwiedzili swoją podstawówkę po kilkudziesięciu latach, postanowili ufundować jej nowy sztandar. Poprzedni służył już blisko 40 lat. Nowy symbol szkoły przekazano właśnie w dniu zamknięcia jubileuszu.

sp1_1

Pierwszy sztandar, nadano szkole  w 1935 roku, jednak po 1945 roku nie był już w użyciu, bo jej ówczesny patron, marszałek Piłsudski nie budził wówczas sympatii. Dopiero w 1973 roku wybrano szkole nowego patrona – Mikołaja Kopernika – a wraz z nim nadano jej nowy sztandar. – Był on używany przez blisko 40 lat i jest już dość mocno nadszarpnięty przez czas – mówi dyrektor „Jedynki” Ewa Skubis. – Kiedy więc w październiku otwieraliśmy jubileusz 85-lecia szkoły, zrodził się pomysł, by jej absolwenci i przyjaciele ufundowali nowy sztandar. Teraz dla upamiętnienia wszystkich tych, którzy zaangażowali się w te obchody i po to, by zamknąć je w godny sposób, połączyliśmy to właśnie z uroczystością pożegnania starego i nadania nowego sztandaru.

Na ufundowanym przez absolwentów sztandarze widnieje wizerunek patrona, a na odwrocie hasło „Bóg Honor Ojczyzna”, które ma wskazywać na wartości szczególnie pielęgnowane w szkole. Sztandar uroczyście poświęcił, podczas mszy św. w bazylice św. Andrzeja, ks. prałat Mieczysław Miarka, a na Akcie poświęcenia podpisał się również bp. Diecezji Sosnowieckiej Grzegorz Kaszak, który z kolei 8 miesięcy temu otwierał ten jubileusz. W szkole z wszystkimi honorami pożegnano stary sztandar. Będzie on wyeksponowany wraz z innymi, w głównym holu szkoły, wraz z tablicą informującą o jego fundatorach.

Obchody jubileuszu trwały w „Jedynce” ponad 8 miesięcy. W tym czasie w ramach szkolnego święta odbyły się konkursy plastyczny i literacki, zorganizowano wystawę fotografii i lekcję wspomnień, a także wystawę „Nauczyciel, absolwent, uczeń”, podczas której swoją twórczość prezentowali związani ze szkołą artyści.

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:22517}{joomplu:22505}{joomplu:22464}{joomplu:22461}

1
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
1 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
absolwentka Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
absolwentka
absolwentka

A co z balem absolwenta, tak się wszyscy szykowaliśmy! widziałam na stronie szkoły, że miał być, a tu cisza…..