Olkusz
Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu to placówka, która, oprócz niezwykle istotnego w dzisiejszych czasach praktycznego aspektu edukacji, kładzie również nacisk na przekazywanie swoim podopiecznym patriotycznych wartości. Dlatego też w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, uczniowie i nauczyciele z tej szkoły, wraz z mieszkańcami i przedstawicielami władz, oddali hołd ofiarom komunizmu: w trakcie wydarzenia dokonano również odsłonięcia ufundowanej przez Instytut Pamięci Narodowej tablicy upamiętniającej bojowników Polskiej Organizacji Wojskowej. Zwieńczeniem uroczystości był natomiast tradycyjny przemarsz i ślubowanie pierwszoklasistów pod Kopcem Kościuszki.
Nie sposób mówić o niepodległości, a tym bardziej o historii ziemi olkuskiej, nie wspominając o najstarszej szkole w naszym powiecie: Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu, przez dzisiejszą młodzież nazywany „Mechanikiem”, był jedną z trzech rządowych szkół rzemieślniczych, jakie na przełomie XIX i XX wieku powstały w ówczesnym Królestwie Polskim, znajdującym się pod zaborem Imperium Rosyjskiego. Rozpoczęła ona swoja działalność w 1900 roku, a już w 1905 r. miał w niej miejsce strajk młodzieży, w którym domagano się między innymi wprowadzenia nauczania w języku polskim.
Wybuch I Wojny Światowej spowodował na pewien czas przerwę w działalności placówki, jako że wkraczające na ten teren wojska Cesarstwa Austro-Węgier zamieniły budynek w sztab wojskowy, koszary i więzienie. Naukę w szkole wznowiono dwa lata później: tym razem w języku polskim, pod przewodnictwem polskiego dyrektora i z własnym sztandarem zaprojektowanym przez olkuskiego artystę. Obecnie Zespół Szkół nr 1 jest liderem w kształceniu zawodowym w powiecie olkuskim, a przez lata progi tej placówki opuściło tysiące fachowców: priorytetem dla kadry nauczycieli jest bowiem dobre przygotowanie młodzieży do wejścia na rynek pracy. Ludzie związani ze szkołą nie zapominają jednak o jej korzeniach i dbają o pielęgnowanie patriotycznych wartości.
W popołudnie 10 listopada uczniowie i nauczyciele z „Mechanika”, wraz z mieszkańcami i przedstawicielami lokalnych władz, oddali hołd ofiarom komunizmu, uroczyście składając wiązanki pod olkuskim Pomnikiem Ofiar Komunizmu, znajdującym się przy ulicy Augustiańskiej. Przypominamy, że dwa lata temu miało miejsce jego uroczyste przekazanie w opiekę społeczności szkolnej Zespołu Szkół nr 1 przez przewodniczącego Terenowej Organizacji Emerytów i Rencistów NSZZ Solidarność w Olkuszu.
Następnie, z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości, na budynku głównym Zespołu Szkół nr 1 w Olkuszu odsłonięto sfinansowaną przez krakowski oddział IPN tablicę upamiętniającą bojowców Polskiej Organizacji Wojskowej, którzy walczyli o wolność ojczyzny w latach 1916-1918. Po tych uroczystościach odbył się z kolei przemarsz społeczności szkolnej z biało-czerwoną flagą i pochodniami pod olkuski Kopiec Kościuszki na ślubowanie klas pierwszych. Warto zaznaczyć, że miejsce to jest nieprzypadkowe, gdyż jego historia jest ściśle powiązana z historią „Mechanika”: w 1917 roku, z inicjatywy pierwszego dyrektora placówki Stanisława Baca, uczniowie ówczesnej Szkoły Rzemieślniczej usypali zrównany przez rosyjskiego zaborcę Kopiec Kościuszki dla uczczenia setnej rocznicy śmierci Naczelnika Insurekcji.
„Chociaż minęło już 106 lat od tych wydarzeń, a świat uległ przemianom pod względem ekonomicznym, prawnym, gospodarczym, politycznym, społecznym i cywilizacyjnym, jako świadomi obywatele mamy obowiązek dbania o naszą ukochaną Ojczyznę. Chcemy młodym ludziom przekazać pamięć historyczną oraz tę niezbędną świadomość, że tylko tworząc kulturę i pielęgnując tradycję można zachować swoją szlachetność, godność i człowieczeństwo. Nie pozwólmy nigdy, by przez zapomnienie umarła pamięć o tym miejscu i czynach tych, którzy o nie walczyli. Naszym społecznym , patriotycznym, lecz przede wszystkim ludzkim obowiązkiem jest stanąć tutaj i oddać hołd tym, którzy nie bali się w czasach niewoli i represji stanąć po stronie Ojczyzny.” – mówiła w trakcie swojego wystąpienia dyrektor szkoły Aldona Nowicka.
W trakcie wystąpienia nie zabrakło również odniesień do czasów współczesnych i przyszłości: „Młodzież jest przyszłością i dlatego stwórzmy Polskę, która będzie bezpiecznym azylem dla przyszłych pokoleń. Polskę , w której każdy będzie mógł spokojnie żyć. Polskę, która będzie kwintesencją mądrości osób starszych i wigoru młodych. W której słowo honor będzie miało znaczenie. Polskę, w której historia i tradycja będzie pielęgnowana i ocalana od zapomnienia. Stwórzmy Polskę, z którą będziemy się utożsamiać, czyli silną, doświadczoną, własną.” – apelowała Aldona Nowicka.
Po uroczystym ślubowaniu uczniów klas pierwszych uczestnicy szkolnego wydarzenia obejrzeli ponadto widowiskowy pokaz laserów.
fot.: ZS nr 1 w Olkuszu