Za 219 232 000 zł bocheński Stalprodukt kupił od Skarbu Państwa akcje ZGH „Bolesław” w Bukownie. W środę wieczorem podpisano umowę, na mocy której spółka przejmie 10 961 600 akcji imiennych stanowiących 86,92% jej kapitału zakładowego. Jedna akcja kosztowała Stalprodukt 20 zł. Jak zapowiada nabywca, kupione akcje zostaną sfinansowane w większości ze środków własnych spółki, a w pozostałej części z kredytów bankowych. Podpisanie umowy oznacza, że po ponad roku negocjacji największy zakład pracy w powiecie olkuskim, obecny na rynku od 54 lat, został sprywatyzowany.

 

Z komunikatu Stalproduktu wynika, że został on zobowiązany do podniesienia kapitału zakładowego ZGH „Bolesław” o 40 mln zł (dotychczas opiewa on na kwotę 126 mln zł), z czego 29 mln zł ma zostać przeznaczone na inwestycje w ZGH „Bolesław” S.A. lub w jednej z dwóch spółek zależnych – Hucie Cynku „Miasteczko Śląskie” S.A. lub Bolesław Recycling Sp. z o.o. W umowie kupna zostały zawarte zobowiązania nowego właściciela, między innymi konieczność reinwestowania w rzeczowe aktywa trwałe, wykorzystanie zysku spółki na cele rozwojowe i zachowanie własności akcji oraz ich nieobciążania pod jakimkolwiek tytułem prawnym. Ponadto spółka nie może zaprzestać prowadzenia podstawowej działalności, ma zakaz likwidacji, rozwiązania, połączenia, podzielenia lub przekształcenia oraz zakaz obniżania kapitału zakładowego. Nabywca zobowiązał się również do odkupienia akcji pracowniczych.

– Powyższe zapisy obowiązują w okresie, w którym wszystkie zobowiązania nałożone na emitenta na mocy zawartej umowy związane z podwyższeniem kapitału zakładowego ZGH „Bolesław” S.A. oraz gwarantowanymi inwestycjami w rzeczowe aktywa trwałe zostaną należycie wykonane, nie dłuższym jednak niż 3 lata od daty zamknięcia transakcji – informuje Stalprodukt. Jeśli nabywca nie zastosuje się do któregokolwiek z postanowień, Skarbowi Państwa przysługiwać będą kwoty gwarancyjne, które nie mają charakteru kar umownych. Zgodnie z zapowiedzią, łączna maksymalna wysokość kwot gwarancyjnych określonych w umowie nie może przekroczyć 100% ceny zakupu akcji.

Stalprodukt i Skarb Państwa ustalili, że zabezpieczeniem na poczet kwot gwarancyjnych będzie cały majątek spółki, czyli 220 mln zł. Jak już pisaliśmy na łamach „Przeglądu Olkuskiego”, zarząd Stalproduktu zawarł w październiku z wszystkimi związkami zawodowymi ZGH „Bolesław” porozumienie w sprawie pakietu socjalnego. I tak na jego mocy pracownicy ZGH „Bolesław” oraz Huty Cynku „Miasteczko Śląskie” S.A.  mają 3-letnią gwarancję zatrudnienia, a pracownicy Bolesław Recycling Sp. z o.o. 2-letnią gwarancję zatrudnienia. Również przez trzy lata objęci pakietem pracownicy mają pewność co do utrzymania dotychczasowych warunków zatrudnienia i wynagrodzenia. Podpisana w środę umowa została uznana za znaczącą, ponieważ jej wartość przekracza 10% kapitałów własnych emitenta.

Umowa wejdzie w życie w momencie spełnienia warunku zawieszającego, którym w tym przypadku jest uzyskanie przez Stalprodukt S.A. zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na dokonanie koncentracji przedsiębiorców. Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że jest to warunek formalny i nic nie wskazuje na to, że zgody takiej nie będzie.

22
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
22 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
Janosikkuraczyskosynek gramotnybiegłyniegramotny Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Janosik
Janosik

lemingi to łykną

kuraczysko
kuraczysko

pracowałam w firmie … S.A. firma położona była na działce o wym. 100x300m czyli 3 ha tyle że pod Warszawą (koszt działki ok 5 mln), na tym terenie był nowoczesny biurowiec + magazyn +hala produkcji (niezbyt drogie urządzenia ok. 8-10 mln zł). w firmie pracowało łącznie 300 osób. roczny obrót to ok 100 mln zł przy marży 10% dawało to 10 mln zysku netto. ta firma została sprzedana za ok 120 mln zł. WIĘC 220 MLN ZŁ ZA ZGH BOLESŁAW TO JEST WAŁEK!!!!!!! czytałem, że zysk netto ZGH Bolesław to 72 mln zł !!!!!!!! tak jak ktoś wcześniej napisał ten… Czytaj więcej »

synek gramotny
synek gramotny

[quote name=”niegramotny”]Taki biegły może sobie pobiegać i na tym jego rola się kończy. Dla mnie taki biegły…[/quote]
Tatuś zgaś światło i idź już spać jak cię proszę 😥

niegramotny
niegramotny

Taki biegły może sobie pobiegać i na tym jego rola się kończy. Dla mnie taki biegły tyle znacy co Ignacy, a Ignacy by nie powiedzieć brzydko – niewiele znacy . Teraz fachowców różnej maści mamy na pęczki, za to prawdziwych gospodarzy jak na lekarstwo. Nie trzeba być fachowcem, by przewidzieć skutki takiej transakcji. Do tego wystarczy logiczne myślenie, podstawy z matematyki i niewielka zdolność przewidywania. Gdyby ten zakład był własnością jednego czy drugiego powiedzmy fachowca, to również tą transakcję na tych warunkach uznali by za opłacalną? Wątpię w to i to bardzo. Nawet taki gigant zasiarczonego umysłu na jakiego kreuje… Czytaj więcej »

biegły
biegły

[quote name=”niegramotny”]Pomiędzy sprzedażą a przehandlowaniem jest taka sama różnica jak pomiędzy piciem w Szczawnicy, a sz…em w piwnicy. Do której opcji można porównać tą transakcję wiedzą ci którzy w tym procesie zmiany właściciela uczestniczyli. Jeżeli rzeczywiście doszło do za wymienioną cenę, to powołując się na przywołany przykład świńskiej transakcji, poszedł on za cenę golonki…[/quote]
Lubisz wypowiadać się na tematy o których nie masz zielonego pojęcia, czynisz to pod setkami nicków. Zostaw ocenę fachowcom.

niegramotny
niegramotny

Pomiędzy sprzedażą a przehandlowaniem jest taka sama różnica jak pomiędzy piciem w Szczawnicy, a sz…em w piwnicy. Do której opcji można porównać tą transakcję wiedzą ci którzy w tym procesie zmiany właściciela uczestniczyli. Jeżeli rzeczywiście doszło do za wymienioną cenę, to powołując się na przywołany przykład świńskiej transakcji, poszedł on za cenę golonki. Potężny zakład nie jest towarem, o cenie którego decyduje stosunek podaży i popytu. W odniesieniu do takiego nie stosuje się średnich cen, ponieważ jego wartości nie można porównać do innych. Podana wartość środków trwałych nie stanowiła pełnej wartości tego zakładu i była chyba wyższa gdyby zsumować wszystkie… Czytaj więcej »

Sędzia
Sędzia

[quote name=”bobo”]No to ładnie, sprzedali za śmieszna kasę, wiem że to spiskowa teoria ale ciekawe ile za to „dostał” minister skarbu, oby żyło się lepiej, wiadomo komu…[/quote]
3/4 Polski złupił Watykan i może być? 😆

bobo
bobo

No to ładnie 🙂 sprzedali za śmieszna kasę 🙂 wiem że to spiskowa teoria ale ciekawe ile za to „dostał” mister skarbu 😉

oby żyło się lepiej … wiadomo komu 😉

ehhhh

Ekspert
Ekspert

[quote name=”rzebka”]
BY ŻYŁO SIE LEPIEJ – kolesiom . Majątek całego ZGH wraz ze spółkami zależnymi i Miasteczkiem Śląskim wynosi – wg ostrożnych szacunków – ok 1,5 ~ 2 mld zł. Pisząc powyższe zdaje sobie sprawę ze zaraz odezwą się Liliputy czy laiki wylewając pomyje.[/quote]
Ależ nikt nie odważy się tutaj się tobie sprzeciwiać, niedouczony specjalisto i znawco od wszystkiego. Pisz pisz, pisać każdy może, a to że piszesz brednie jest zupełnie inną sprawą :).

spoko spoko
spoko spoko

[quote name=”rzebka”]Jeżeli juz tak bardzo chcecie dyskutować o cenie sprzedaży to musicie wziąć pod uwagę całokształt ostatnich inwestycji ZGH a przedewszystkim nie można pominąć Miasteczka Śląskiego , gdyby Pani redaktor miała możliwość wglądu do kosztów jakie ZGH[/quote]
Rebeliancie, pisz do brukowca niezależna.pl, potem Cioola1 i van van będą to kopiować i wklejając bez opamiętania, a my będziemy się z tego śmiać, bo śmiech to zdrowie! 😆 😆 😆

rzebka
rzebka

Jeżeli juz tak bardzo chcecie dyskutować o cenie sprzedaży to musicie wziąć pod uwagę całokształt ostatnich inwestycji ZGH a przedewszystkim nie można pominąć Miasteczka Śląskiego , gdyby Pani redaktor miała możliwość wglądu do kosztów jakie ZGH przeznaczyła w ostatnich latach na rozwój to doszła by Pani , jak tez czytelnicy , do wniosku ze suma sprzedażna jest zdecydowanie za niska i nie prawda jest to o czym pisze Liliput , takie zachowania jak piszesz możliwe są na targowiskach i rzeczywiście gdy przedmiotem targu jest prosiak ! Ministerstwo nie znając realiów nie tylko Olkuskiego rynku pracy , POZBYLO sie ZGH ”… Czytaj więcej »

lost
lost

ZGH nie kupiło żadnej kopalni w Serbii.

Liliput
Liliput

[quote name=”gigant”]Cena za jaką sprzedano ZGH jest śmiesznie niska. Trzeba pamiętać, że ostatnio ZGH sporo zainwestował m.in. w zakup miasteczka śląskiego, kopalń w serbii i czarnogórze czy nawet PRD. Realna kwota za jaką Skarb Państwa mógł dziś sprzedać spółkę to 500-700 mln…[/quote]

Stara prawda głosi, że prosiak jest tyle wart, ile za niego dadzą, a nie tyle, ile za niego żąda właściciel.
Ale skąd ty, Rebeliant (patrz cebergrafologia) możesz o tym wiedzieć, dla ciebie zawsze białe jest czarne, a czarne jest białe :).

gigant
gigant

Cena za jaką sprzedano ZGH jest śmiesznie niska. Trzeba pamiętać, że ostatnio ZGH sporo zainwestował m.in. w zakup miasteczka śląskiego, kopalń w serbii i czarnogórze czy nawet PRD. Realna kwota za jaką Skarb Państwa mógł dziś sprzedać spółkę to 500-700 mln. Dziś widzimy, że Rządy Platformy za bezcen wyprzedaja majątek narodowy… Ale na nich glosowalismy, to tak mamy. Najgorsze w tym Jest tp, że nasza posłanka Lidia Gadek bierze w tym wszystkim udział i popiera politke rząd.

pracownik
pracownik

KKKPPPIIINNNAAA!!!!!!!!

ZGH
ZGH

[quote name=”Rebeliant58″]My jeszcze wrócimy na ZGH!!!!!!!!![/quote]
Wróćcie wróćcie, z miotłami i ścierkami, zapomnieliście po sobie posprzątać 😆

Laik
Laik

—Bardzo dobry artykuł który w sposób przejrzysty wiele wyjaśnia. Śledziłem na łamach Przeglądu cały proces prywatyzacji, słuchałem również najróżniejszych plotek i sensacji krążących po okolicy, Przegląd pozwolił mi wszystko zweryfikować i uporządkować. Nie mnie oceniać, czy prywatyzacja jest słuszna i konieczna, ale bardziej wierzę dyrektorowi Ochabowi, który wypowiadał się we wcześniejszych artykułach, i ufam Przeglądowi, który cały proces relacjonował zgodnie z faktami, czytelnie i bez emocji. Każdy ma prawo do komentowania, jednak komentarze krytyczne były słabo uzasadnione i nieprzekonujące. Sprywatyzowanie ZGH stało się faktem, biorąc wszystkie za i przeciw uważam, że dobrze się stało. Komentujących proszę o uzasadnianie swoich opinii… Czytaj więcej »

Rebeliant58
Rebeliant58

My jeszcze wrócimy na ZGH!!!!!!!!!

the shadow
the shadow

[quote name=”uczen”]220mln zł smiech na sali :lol:[/quote]

Rebeliant, mogłeś dać więcej! Przecież ty jesteś pracownikiem szpitala, zgh, radnym, nauczycielem, uczniem, i diabli wiedzą czym jeszcze 😆

pracownik zgh
pracownik zgh

i najwyższy czas!

Klakier
Klakier

To tak jak całą Emalie (wanny+garnki) sprzedali za 3,5-4 mln….. 🙂

uczen
uczen

220mln zł smiech na sali 😆