Trwa nabór zadań  do Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Zainteresowani mogą składać swoje propozycje do połowy października. W puli piątej edycji BO jest 12 mln złotych.

Zainteresowanie obywatelskimi inicjatywami z roku na rok jest coraz większe. W małopolski BO aktywnie włączają się mieszkańcy powiatu olkuskiego. Przypomnijmy, że w poprzednich czterech edycjach BO Małopolski w powiecie olkuskim zwyciężyło łącznie 17 zadań. Wśród nich był szereg projektów dotyczących różnorakiej pomocy osobom niepełnosprawnym (dzieciom i dorosłym), zadania związane z organizacją warsztatów i dodatkowych zajęć dla uczniów, reaktywacja zespołu „Małe Zedermianki”, udział uczniów w zespołach folklorystycznych, wsparcie szkółek siatkarskich czy wyposażenie w sprzęt rehabilitacyjny i zakup kriokomory dla Wojewódzkiego Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu.

– W zeszłym roku mieszkańcy Małopolski zaskoczyli nas swoją aktywnością i pomysłowością – zgłosili 239 zadań, czyli najwięcej w historii naszego budżetu obywatelskiego. Wierzę, że teraz rekord znów zostanie pobity. Tym bardziej, że w tym roku – ze względu na bezpieczeństwo naszych mieszkańców – zarówno złożenie formularza zadania, jak i zebranie wymaganych podpisów poparcia, będzie możliwe bez wychodzenia z domu! – zachęca Edward Czesak, który w Zarządzie Województwa Małopolskiego odpowiada m.in. za budżet obywatelski.

Zgłoszeń mogą dokonywać mieszkańcy Małopolski, którzy mają ukończone 16 lat. Każdy projekt musi być poparty podpisami 30 mieszkańców naszego województwa. Szacunkowy koszt realizacji zadania musi się mieścić w przedziale 50 – 150 tys. złotych.

– Wypełniony formularz zgłoszenia zadania i wymagane 30 podpisów poparcia – w formie zbiorczej listy poparcia mieszkańców  bądź indywidualnej karty poparcia (pobierz plik) należy złożyć w urzędzie marszałkowskim w terminie od 1 września do 15 października. Pamiętaj – podpisy poparcia możesz zbierać na zbiorczych listach, jak i w formie indywidualnych kart poparcia, ważne, żeby na wszystkich tych dokumentach zebrać łącznie 30 podpisów uprawnionych osób. Ważne: musisz dokładnie przestrzegać terminu 15 października. Jeśli zadanie wpłynie do urzędu za późno – nie zostanie w ogóle wzięte pod uwagę, nawet jeśli data stempla pocztowego jest wcześniejsza! – czytamy na stronie UMWM.

Formularz zadania i podpisy mieszkańców możesz złożyć tradycyjnie – przynosząc na dziennik podawczy urzędu marszałkowskiego bądź przesyłając pocztą: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków lub do jednej z czterech agend zamiejscowych (w Oświęcimiu, Nowym Sączu, Nowym Targu, Tarnowie). Należy pamiętać, aby przed osobistym złożeniem dokumentacji skontaktować się z urzędem.

Na stronie bo.malopolska.pl udostępniono generator,gdzie można przygotować formularza zadania. Konieczne jest podpisanie pliku za pomocą profilu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Gotowy plik przesyła się na elektroniczną skrzynkę podawczą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego (ePUAP). W taki sam sposób można wysłać zeskanowane podpisy mieszkańców, wymagane do złożenia projektu. Jak wyjaśnia UMWM, „(…) mieszkańcy mogą „podpisać” się też na liście poparcia elektronicznie – wtedy najlepiej wysłać do 30 uprawnionych osób plik indywidualnej karty poparcia, który każdy mieszkaniec podpisze swoim profilem zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Potem wystarczy zebrać wszystkie podpisane pliki i przesłać wraz z formularzem zadania na urzędową skrzynkę ePUAP”.

Po sprawdzeniu każdego zgłoszonego zadania przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego, zostanie opublikowana pełna lista. Autorzy odrzuconych propozycji będą mogli się odwołać. Potem ukaże się spis zadań, na które Małopolanie zagłosują wiosną.

Szczegółowe informacje na temat piątej edycji BO znajdziecie na www.bo.malopolska.pl

Fot.UMWM

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze