Gmina Trzyciąż

Jak co roku przed Świętem Ziemniaka w gminie Trzyciąż rozstrzygnięty został konkurs na największą bulwę ziemniaczaną, wykopaną podczas tegorocznych zbiorów. Ogłaszana cyklicznie rywalizacja jest bardzo ważna dla mieszkańców i za każdym razem konkurs wywołuje wiele emocji, zwłaszcza, że nagrody są atrakcyjne. Podobnie jak w latach ubiegłych zgłoszonych do konkursu kandydatów do tytułu oceniała specjalna komisja, stwierdzając po zważeniu bulw, że zwycięzcą został rolnik z Zagórowej, Mirosław Dziubek, który zgłosił o konkursu ziemniaka odmiany Soraya o wadze 1, 370 kg.

Tegoroczne upalne lato i wynikająca z tego susza nie sprzyjały uprawom i być może dlatego „Ziemniak – Rekordzista 2024” jest trochę lżejszy od zwycięzców z lat ubiegłych.

Dla porządku informujemy, że zwycięzca konkursu Mirosław Dziubek jest posiadaczem gospodarstwa rolnego o powierzchni wynosi 70 ha z czego na 15 ha uprawiane są ziemniaki. Dorodne bulwy ziemniaczane dostarczone do konkursowej rywalizacji oceniała komisja w składzie: Marta Legut – kierownik PZDR Olkusz – przewodnicząca oraz Małgorzata Seweryn – kierownik referatu rolnictwa, środowiska i zarządzania kryzysowego UG Trzyciąż i Ewa Dróżdż – dyrektor Biblioteki i Ośrodka Animacji Kultury Gminy Trzyciąż.

Przypomnijmy: w roku ubiegłym konkurs wygrał ziemniak odmiany „Vega” o wadze 1,549 kg wyhodowany w gospodarstwie Damiana Grzanki z Imbramowic. W roku 2022 wygrał ziemniak odmiany „Baltic Rose” o wadze 1,919 kg, który wyrósł na polu państwa Magdaleny i Andrzeja Mentlów z Imbramowic. W roku 2021 na podium stanął ziemniak „Vinieta” o wadze 1,662 kg, który wyrósł na polu państwa Agnieszki i Adama Gąsiorów, również z Imbramowic. W jeszcze wcześniejszej edycji konkursu, w roku 2020, pierwsze miejsce zajął ziemniak absolutnie rekordowy, bo ważący aż 2,150 kg przedstawiciel gatunku Arizona. Do konkursu na ziemniaczanego olbrzyma zgłosił Mirosław Dziubek z Zagórowej.

Podczas pierwszego „ziemniaczanego” konkursu w 2007 r. zwyciężyła bulwa dostarczona przez mieszkańca Imbramowic Eugeniusza Szopę, która ważyła 1,650 kg. Zwycięzca konkursu z 2008 r., wykopany przez Jerzego Kmitę z Imbramowic był mniejszy i osiągnął 1,390 kg. Największy okaz roku 2009 wyhodowany przez Mirosława Grzankę z tej samej wsi ważył 1,350 kg, a największy ziemniak w roku 2010 miał 1,360 kg, a na konkurs przyniósł go również rolnik z Imbramowic Marcin Gorgoń. W kolejnym roku znów zwycięzca ważący 1,480 kg wyrósł na tym samym polu w Imbramowicach i wykopał go ojciec pana Marcina, Adam Gorgoń, którego w 2012 r. pokonał kolejny ziemniak Gorgoniów ważący 1,660 kg, a zgłoszony do konkursu tym razem przez drugiego z braci – Łukasza. Passę mieszkańców Imbramowic przerwał w kolejnym roku konkursu mieszkaniec Jangrota Jan Kuś, którego ziemniak ważył 1,450 kg, a w roku 2014 wygrał ziemniaczany olbrzym Agnieszki Myszor z Glanowa, ważący 1,750 kg. Zwycięzca z roku 2015 ważył 1,570 kg i został wykopany przez Marka Woźniaka z Tarnawy. Wyjątkowym rekordzistą był ważący 1,935 kg ziemniak roku 2016 – wyhodował go Adam Kowal również z Jangrota. Zwycięzca z roku 2017 odmiany „Bellarosa” ważący 1650 g, wyrósł na polu w Jangrocie i pokonał w konkursie 7 zgłoszonych konkurentów, ale nie przebił wagą wcześniejszego rekordu. W roku 2018 wygrał kartofel z gatunku „Red Sonia”, którego zgłosili hodowcy ziemniaków – państwo Sylwia i Mariusz Knapikowie z Tarnawy – ta bulwa była najcięższa w historii konkursu i ważyła aż 1,986 kg! Zwycięzca edycji z 2019 został zgłoszony do konkursu przez państwa Monikę i Sebastiana Gamrotów z Glanowa i ważył 1,860 kg.

Największe bulwy ziemniaczane zgłoszone do tegorocznego konkursu będzie można tradycyjnie oglądać na wystawie pokonkursowej podczas festynu gminnego „XVII Święto Ziemniaka w Gminie Trzyciąż ” już w najbliższą niedzielę, 6 października 2024 r. w Trzyciążu, gdzie również zostanie wręczona nagroda zwycięzcy.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
2 miesięcy temu

Czy procenty powstałe z ubiegłorocznych zbiorów będą do nabycia i degustacji na miejscu bo z programu imprezy to nie wynika.