czytelnicy pytaja

Czy w Olkuszu właściciele psów płacą podatek od posiadania czworonoga? Jeśli tak jest, to w jakiej wysokości i jak jest egzekwowany? Ile pieniędzy z tego tytułu wpływa do budżetu miasta?

 

Odpowiadają Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Joanna Krampus oraz Inspektor Wydział Podatków i Opłat Bożena Krokosz

Ustawa z 07.12.2006 r. o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 249, poz. 1828)  zniosła z dniem 01.01.2008 r. podatek od posiadania psów, wprowadzając w zamian możliwość ustalenia opłaty od posiadania psów. Zastąpienie przedmiotowego podatku opłatą od posiadania psów uzasadnione było dużym zróżnicowaniem uchwalanych przez rady gmin stawek podatku od posiadania psów i związane z tym zróżnicowanie wysokości wpływów do budżetów poszczególnych gmin. Fakultatywny charakter opłaty od posiadania psów oznacza, że o jej wprowadzeniu na terenie danej gminy decyduje rada gminy. Rada gminy może również wprowadzać dodatkowe, obok ustawowych, zwolnienia z tych opłat. Nie budzi wątpliwości, że podatek od posiadania psów miał marginalne znaczenie dla budżetu Gminy (stanowiąc niewielki procent udziału w dochodach ogółem). W związku z tym podjęcie decyzji o wprowadzeniu opłaty od posiadania psów powinno być poprzedzone przede wszystkim oceną kosztów jej poboru w stosunku do możliwych wpływów z tego tytułu. Dla przykładu  podam, że dochód Gminy Olkusz z tytułu podatku od posiadania psów w latach poprzednich wyniósł: w 2005 r. – 555,00 zł, w 2006 r. – 450,00 zł, w 2007 r. – 345,00 zł. Zatem ustalenie liczby faktycznych wpływów do budżetu Gminy i  ewentualnej skutecznej egzekucji z tego tytułu, można by ustalić tylko w przypadku prowadzenia szczegółowej rejestracji (ewidencji) czworonogów na terenie tutejszej Gminy. Rada Miejska w Olkuszu nie podjęła uchwały w sprawie opłaty od posiadania psów.   

Chcesz uzyskać odpowiedź na nurtujące Cię pytanie? Nie wiesz, do kogo się z nim zwrócić? Napisz do nas! Zachęcamy do zadawania pytań, które w imieniu Czytelników przekazujemy kompetentnym osobom. Odpowiedzi zamieszczamy na naszych łamach. Nie komentujemy odpowiedzi, a wnioski pozostawiamy Czytelnikom.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kate
Kate
8 lat temu

Piszecie że właściciele psów mają pacić bo po psach nie sprzątaja-ok ale w ten sposób myslac to czemu osoby posiadajace ogrod tez maja placic?kupy psie jesli wlasciciel nie posprzata leza na ich terenie prywatnym i wam nic do tego bo w nie nie wejdziecie
jedyna wiec w takim przypadku to ewidencja wlascicieli z blokow bo to po ich psach sa bomby na chodnikach

POrąbani
POrąbani
8 lat temu

Kasy fiskalne już wprowadzili , ZUS i VAT POdnieśli….
Zaraz wprowadzą POdatek od kotów, królików, krów, ….a potem POdatek od oddychania i robienia kupy 😆

mieszkanka33
mieszkanka33
8 lat temu

Jeśli Burmistrz i władze zadbają o odpowiednie kosze w odpowiednich miejscach to może ludzie zaczną w końcu sprzątać po swoich pupilach. Jak narazie jest tylko kilka takich pojemników a to stanowczo za mało. W innych , mniejszych miastach np, na dolnym śląsku jest takich pojemników sporo i jest czysto! Wszystko się da zrobić ale to zależy także od zaangażowania władz a nie tylko od ludzi:)

krzok
krzok
8 lat temu

[quote name=”Pytający”][quote name=”na rowerek”]Dlaczego w Olkuszu właściciele psów nie zbierają do woreczka odchodów swojego pupila, tak jak to się dzieje w wielu cywilizowanych miastach.[/quote]

Dlaczego w Olkuszu ludzie wyrzucają śmieci do pobliskich lasów?
Dla czego w Olkuszu na chodnikach i obok nich znajduje się tyle petów, papierów i pustych butelek?
Dla czego w Olkuszu przystanki autobusowe wyglądają jak śmietniki?
Jak sobie odpowiesz na te pytania to będziesz wiedział dla czego mieszkańcy nie zbierają psich kupek do woreczków.
To o wiele ważniejsze sprawy, bo psie g. się rozłoży i jeszcze nawiezie trawę, a ludzkie śmieci walają się miesiącami po poboczach dróg i w lasach i nikt się tym nie przejmuje. Jak tam będzie czysto to będą zbierane psie g. Trzeba zachować właściwą kolejność.[/quote]
ano dlatego ze w mieście mieszkają ludzie ze wsi, a geny silniejsze od kultury

?
?
8 lat temu

Podatek należy wprowadzić nawet jeżeli to nie podoba się urzędnikom. Gmina ponosi corocznie wydatki na wyłapywanie psów, transport do schroniska, utrzymanie psa w schronisku, dlaczego za to musi płacić każdy mieszkaniec, czy nie lepiej te pieniądze przeznaczyć na utrzymanie czystości. Może w ramach solidarności i miłości do własnych „pociech” niech zapłacą ich właściciele. Dzisiaj piesków w Olkuszu jest bardzo dużo. Urzędnicy do roboty – my was utrzymujemy.

Hycel
Hycel
8 lat temu

Skoro właściciele psów i kotów nie zbierają gówien po swoich pupilkach a miasto ma to gdzieś wiec Olkusz jest zasranym miastem. Skoro trzeba płacić za śmieci, to niech za gówna właściele piesków też zapłacą. Tylko do tego potrzebna jest mądra i odważna władza, która dba o całe miasto a nie tylko robi sobie dobrze wokół siebie (czyt. Rynek)

Pytający
Pytający
8 lat temu

[quote name=”na rowerek”]Dlaczego w Olkuszu właściciele psów nie zbierają do woreczka odchodów swojego pupila, tak jak to się dzieje w wielu cywilizowanych miastach.[/quote]

Dlaczego w Olkuszu ludzie wyrzucają śmieci do pobliskich lasów?
Dla czego w Olkuszu na chodnikach i obok nich znajduje się tyle petów, papierów i pustych butelek?
Dla czego w Olkuszu przystanki autobusowe wyglądają jak śmietniki?
Jak sobie odpowiesz na te pytania to będziesz wiedział dla czego mieszkańcy nie zbierają psich kupek do woreczków.
To o wiele ważniejsze sprawy, bo psie g. się rozłoży i jeszcze nawiezie trawę, a ludzkie śmieci walają się miesiącami po poboczach dróg i w lasach i nikt się tym nie przejmuje. Jak tam będzie czysto to będą zbierane psie g. Trzeba zachować właściwą kolejność.

A...
A...
8 lat temu

psów w blokach jest za dużo, dlatego chodniki są brudne

na rowerek
na rowerek
8 lat temu

Najgorzej jest na osiedlach i zwłaszcza po roztopach.

na rowerek
na rowerek
8 lat temu

Dlaczego w Olkuszu właściciele psów nie zbierają do woreczka odchodów swojego pupila, tak jak to się dzieje w wielu cywilizowanych miastach.