Nie ma dnia, żeby na terenie powiatu olkuskiego nie było przerw w dostawie prądu. Mieszkańcy denerwują się na administratora sieci, że na naprawę uszkodzonych fragmentów trakcji wybrał sobie zimę, co w przypadku, kiedy do ogrzania domu potrzebny jest prąd, jest bardzo uciążliwe. Nasi czytelnicy zgłaszają, że często brak w dostawach prądu następuje znienacka, bez jakiejkolwiek informacji. Twierdzą, że indywidualne interwencje nie dają żadnego efektu i są przez Tauron ignorowani.

 

Najgorzej było w grudniu i styczniu. Mieszkańcy Żurady denerwowali się, bo przez prace przy trakcji, przez całe dnie byli pozbawieni prądu. – Brygada elektryków rozpoczęła wymianę sieci elektrycznej w Żuradzie, jednocześnie wyłączając napięcie elektryczne, co skutkowało brakiem działania centralnego ogrzewania i innych urządzeń. Świadome pozbawienie prądu zimą zakrawa na kpinę z ludzi. Interwencja pod numerem 991 nie dawała żadnego efektu. Usłyszeliśmy „proszę napisać podanie to władze spółki je rozpatrzą” – pisał nam jeden z naszych Czytelników. Oczywiście załatwianie takich spraw drogą listowną trwa, a potrzebna była szybka interwencja. O problemach mieszkańcy poinformowali więc lokalne władze i po interwencji, sposób prowadzenia prac się poprawił. Co wszelako nie oznacza, że później w innych częściach powiatu nie postąpiono identycznie.

Klienci, którzy nie wymusili na Tauronie rozwiązania tego problemu, zgłosili się też do biura posłanki Lidii Gądek, żeby w ich imieniu interweniowała u dostawcy energii. – W związku z licznymi prośbami o interwencję mieszkańców powiatu olkuskiego, zwróciłam się do Tauronu z wnioskiem o zestawienia awarii i planowanych wyłączeń prądu w powiecie olkuskim za dwa ostatnie lata, z podaniem przyczyn. Zapytałam również o to, dlaczego na przełomie grudnia i stycznia dochodziło do permanentnych braków w dostawie energii elektrycznej, szczególnie w Zedermanie, Żuradzie i Podlesiu – komentuje posłanka Lidia Gądek.

Jak się okazuje, dzień bez przerw w dostawach prądu należy do rzadkości. Lista awarii i planowych wyłączeń prądu jest długa i dotyczy właściwie całego powiatu olkuskiego – tak wsi, jak miast.

Tauron tłumaczy się, że wyłączenia planowane są związane z modernizacją linii napowietrznych średniego i niskiego napięcia. – Obszar powiatu olkuskiego został dotknięty awariami o charakterze katastrofalnym w styczniu 2010 roku, kiedy przyczyną nienotowanych dotychczas, rozległych uszkodzeń sieci były niekorzystne warunki atmosferyczne. Powstała w tym czasie szadź obciążała słupy, konstrukcje oraz sprzęt elektroenergetyczny, powodując ich nieodwracalne uszkodzenia – tłumaczy Mirosław Janik, dyrektor departamentu majątku sieciowego w spółce Tauron. Jak wyjaśnia, od 2011 roku prowadzone są prace modernizacyjne w ramach programu inwestycyjnego. – Zakres prac obejmuje wymianę i dobudowę słupów, wymianę przewodów na przewody izolowane na liniach średniego i niskiego napięcia oraz wymianę fragmentów linii napowietrznych na kablowe. Wszystkie te działania wpłyną na poprawę pewności zasilania oraz jakość dostarczanej energii – dodaje Janik.

Tauron uważa również, że nie ma sobie nic do zarzucenia w kwestii odpowiedniego informowania mieszkańców o przerwach w dostawie prądu. – Niezbędnych informacji o prowadzonych pracach udzielamy lokalnej administracji samorządowej i klientom. Ogłoszenia o wyłączeniach były i są rozwieszane w miejscach ogólnie dostępnych, a także umieszczane na naszej stronie internetowej – uważają przedstawiciele Tauronu. Firma nie zgadza się również z tym, że okres jesienno-zimowy nie jest najlepszym momentem na jakiekolwiek remonty, a szczególnie modernizację sieci energetycznej.

Zdaniem spółki, prowadzenie tych prac zimą, jak to ma miejsce w Żuradzie, Zedermanie i Podlesiu, jest mniej uciążliwe … z uwagi na stan upraw rolnych i łatwiejszy dojazd sprzętu ciężkiego po zamarzniętej ziemi. – Przy organizowaniu prac w okresie letnim napotykamy na skargi klientów, przede wszystkim na niszczenie upraw przez ciężki sprzęt, wykorzystywany w trakcie prac – tłumaczy Mirosław Janik. – W celu ograniczenia liczby klientów pozbawionych napięcia, stosowane są agregaty prądotwórcze, zasilające wyłączone fragmenty sieci. Pomimo starań, w niektórych przypadkach występują problemy z dojazdem agregatów do wyłączonych urządzeń z powodu braku zgód właścicieli posesji – zaznacza.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
19 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
monika z żurady
monika z żurady
9 lat temu

Tak, tauron informował, ale nie na tablicach informacyjnych, ale na byle jakich kartkach powieszonych do drzew, które szybko zamoczył deszcz i zwiał wiatr.
Poza tym informacje na kartce i w internecie nie zgadzały się ze stanem faktycznym, tj. nie było prądu w domach o numerach od 2 do 27 (a nie od 23 do 27 jak podawała ulotka), zaś wyłączenia były do godziny 18- tej i 17- tej,(a nie 16- tej, co pisało w obydwu informacjach).

ilkus
ilkus
9 lat temu

[quote name=”sromoworo”]Pan poseł Osuch, nic nie robi, tylko pokazuje swoje olbrzymie ciało przed kamerami, oraz przed wyborami drukuje mnóstwo kolorowych ulotek, które potem pan Derektor (śmiech na sali) Kmita musi to wszystko ładnie jak piesek porozwieszać:) Kmita jest jak Hofman dla Kaczyńskiego! Pupkowłaz i tyle! Całe to Kmito-Osucho Trwam należy plewić z naszego pięknego miasta! Osuch potrafi tylko robić rzeczy pod publiczkę…wkłada palce między asfalt, podpisuje się pod wigilią olkuską dla kamer….a Kmita uczy się od najlepszych i modli się pod publikę! Co by go cały olkusz widział jak składa rączki! A na dodatek ten gość mieszka z mamusią! W mojej opinii…osoba w tym wieku zamieszkująca z mamusią, to nic innego jak niedorozwinięcie jąder![/quote]

Te sro…. nie musisz udawać cioola od razu widać , że nim jesteś

PXT
PXT
9 lat temu

[quote name=”tuskacz”]Nie wiem czy zauważyliście, ale tematem tewo wątku jest wyłączanie prądu w zimie….[/quote]
Tuskacz, masz coś wspólnego z Tuskiem?

miastowy Pan
miastowy Pan
9 lat temu

W Żuradzie dziadki mają jeszcze świeczki i lampy naftowe niech nimi kadzą i po ciemku dzieci robią 😀

ciemnota 8)

Buuuuhahahahhaaa 😆

tuskacz
tuskacz
9 lat temu

Nie wiem czy zauważyliście, ale tematem tewo wątku jest wyłączanie prądu w zimie….

Pytajnik
Pytajnik
9 lat temu

Pani Emilio , miała Pani świetną okazje zapytać Panią Poseł o rok2009 kiedy to była Przewodniczącą RP i głosowała za tym wszystkim co teraz się dzieje w szpitalu , gdyby Pani mogła ja dopytac o to ,albo przeprowadzić na ten temat z nią wywiad ,to poznalibysmy jej stanowisko w tej sprawie. Z góry dziękuje i pozdrawiam

dobananaMity
dobananaMity
9 lat temu

[quote name=”banan”]Jak mieszka z mamusią to świadczy o tym, ze nie jest taki cwany jak jego koledzy z lewicy, ktorzy pod stołem załatwiają mieszkania. Polecam zobaczyc komu grupa Dudiego przyznała mieszkania… i kto teraz tyłek liże w jednym z bezpłatnych 2-tygodników. Usinek chyba musi spłacać kredyt … zaufania[/quote]
Mita się mści, za pisanie o nim prawdy jak zwykle kłamiąc, ale to jest człowiek niewiarygodny i totalnie zależny od rządzących tym miastem

Jakikramtakipan
Jakikramtakipan
9 lat temu

Pan poseł Osuch dba tylko o wygody swojej mamusi , zreszta podobnie jak jego lizodup Kmita , obaj mieszkają ze swoimi mamusiami ,które to lwią cześć swych emerytur przekazują na marsze , widziałem mamusia posla jak na poczcie przed marszem wypełniała przekaz na RM , 😉 😥

banan
banan
9 lat temu

Jak mieszka z mamusią to świadczy o tym, ze nie jest taki cwany jak jego koledzy z lewicy, ktorzy pod stołem załatwiają mieszkania. Polecam zobaczyc komu grupa Dudiego przyznała mieszkania… i kto teraz tyłek liże w jednym z bezpłatnych 2-tygodników. Usinek chyba musi spłacać kredyt … zaufania

niemen
niemen
9 lat temu

Dokładnie! Albo ich brak 🙂 A jądra są ważne:)

sromoworo
sromoworo
9 lat temu

Pan poseł Osuch, nic nie robi, tylko pokazuje swoje olbrzymie ciało przed kamerami, oraz przed wyborami drukuje mnóstwo kolorowych ulotek, które potem pan Derektor (śmiech na sali) Kmita musi to wszystko ładnie jak piesek porozwieszać:) Kmita jest jak Hofman dla Kaczyńskiego! Pupkowłaz i tyle! Całe to Kmito-Osucho Trwam należy plewić z naszego pięknego miasta! Osuch potrafi tylko robić rzeczy pod publiczkę…wkłada palce między asfalt, podpisuje się pod wigilią olkuską dla kamer….a Kmita uczy się od najlepszych i modli się pod publikę! Co by go cały olkusz widział jak składa rączki! A na dodatek ten gość mieszka z mamusią! W mojej opinii…osoba w tym wieku zamieszkująca z mamusią, to nic innego jak niedorozwinięcie jąder!

idol45
idol45
9 lat temu

Zapomniano wymienić jeszcze Sieniczno, gdzie też okres przed Bożym Narodzeniem to najlepszy czas na całodniowe przerwy w dostawie energii elektrycznej. Ogłoszenia po wsi nie sztuka rozwiesić, ale przetrwać w domu bez ogrzewania jest już trudniej. Dzieci uczące się przy lampie naftowej i świeczkach, w szkole nikogo nie obchodzi , że Tauron zafundował mieszkańcom energetyczny holiday.

misek
misek
9 lat temu

o rety, pan posel poczul sie pominiety? a to ci historia…

energetyk
energetyk
9 lat temu

Pani redaktor! Jeden z waszych poslow nazywa sie chyba osuch , slal pisma do nas juz dosyc dawno i sprawe uwazalismy za zamknieta , zima sie konczy remontow i wylaczen coraz mniej a pani sie przypomnialo , odgrzewa pani starego kotleta a to jest niesmaczne.

PXT
PXT
9 lat temu

[quote name=”miastowy”]wsioki z żurady marudzą? a to dobre 😆

Dziadek opowiadał że 50 lat temu na wsi ludzie wcale nie mieli prądu i świecili świeczki i jakoś żyli a tu ledwie 5 godzin nie ma prądu i już płaczą? …od tego dobrobytu w d*-**u*-*p***ach im się powywracało 😀 😀 😀 8)[/quote]
A co byś ty chciał jak matka Pawlaka z filmu „Sami swoi”?
Jak się kładziesz do spania na przypiecku to marzysz, że wszystko by było piknie, tylko żeby ty elektryki nie było?
Ok pod warunkiem że na ulice wrócą furmanki, wozy drabiniaste i koniki. To ja też chętny jestem na taki stan rzeczy.

miastowy
miastowy
9 lat temu

wsioki z żurady marudzą? a to dobre 😆

Dziadek opowiadał że 50 lat temu na wsi ludzie wcale nie mieli prądu i świecili świeczki i jakoś żyli a tu ledwie 5 godzin nie ma prądu i już płaczą? …od tego dobrobytu w d*-**u*-*p***ach im się powywracało 😀 😀 😀 8)

xzasd
xzasd
9 lat temu

jak w 2010r. były awarie i ludzie dwa tyg nie mieli prądu to było narzekanie, że energetyka nic nie robi i sieci są zaniedbane. Jak teraz robią to źle, że robią.
[quote name=”chester”]a latem by się rzucali, że zawartość lodówek i zamrażalek będzie do wyrzucenia.[/quote]
dokładnie…
Znam temat i wiem, że większość ludzi na wioskach, gdzie się przeprowadza remonty sieci jest zadowolona z tego bo pomiatają co się działo w 2010r., ale zawsze musi się znaleźć grupa krzykaczy wieczni niezadowolonych.

chester
chester
9 lat temu

a latem by się rzucali, że zawartość lodówek i zamrażalek będzie do wyrzucenia, nie bronie tu energetyki, bo faktycznie brak informacji, oraz całkowite długotrwałe wyłączanie prądu nie jest profesjonalnym zachowaniem zwłaszcza w tak wielkiej firmie, chciałem tylko zauważyć, że nasza społeczna mentalność szuka tylko w każdym temacie minusów, a plusy są całkowicie niezauważalne…

NORMALKA
NORMALKA
9 lat temu

TAK ! I TO PRAWDA!!! ZERO PROFESJONALNOSCI!!!
JAK ZWYKLE WSZYSTKO W TYM KRAJU JEST ROBIONE BEZ MYSLNIE!!!!!