2012_zima1

Zima w tym sezonie zawitała do nas wyjątkowo późno, ale wydaje się, że drogowcy znacznie lepiej radzą sobie niż w ubiegłym roku.  Inna sprawa, że tegoroczna zima nie zaskoczyła nas ogromną ilością śniegu, jak w poprzednim sezonie. Przyznać trzeba, że sprzęt do odśnieżania często widać zarówno na drogach powiatowych i gminnych, jak i na osiedlowych uliczkach.

Drogi odśnieżają samorządy i spółdzielnie
Powiat o prawie 360 km swoich traktów dba za pomocą sprzętu wynajmowanego i własnego. Tej zimy Zarząd Drogowy dysponuje dziesięcioma pługo – piaskarkami, dwoma ciągnikami z rozrzutnikami oraz czterema koparko – ładowarkami. Ten sprzęt jest wynajęty. Do „walki z zimą” powiatowi drogowcy mają jeszcze swoje maszyny, czyli pług wirnikowy oraz cztery ciągniki z pługami lemieszowymi. Na zimowe utrzymanie dróg przewidziano w budżecie 1 mln 200 tys. złotych.

– Przetargi w zakresie sprzętu i materiałów do zimowego utrzymania rozstrzygnęliśmy jeszcze w ubiegłym roku. Na dzień dzisiejszy wszystkie drogi2012_zima2 powiatowe objęte zimowym utrzymaniem są przejezdne. Najgorzej sytuacja wygląda na obszarze działania Obwodu Drogowo-Mostowego w Wolbromiu, czyli w gminach Wolbrom i Trzyciąż. Z racji tego, że dużo odcinków dróg powiatowych przebiega po terenach otwartych, to właśnie tam mamy do czynienia z tzw. zjawiskiem zamieci śnieżnych. Na obszarze działania Obwodu Drogowo-Mostowego w Olkuszu, obejmującym gminy Olkusz, Bukowno, Bolesław i Klucze, większość dróg przebiega na terenach zabudowanych lub też leśnych, dlatego ich utrzymanie jest znacznie łatwiejsze niż w Wolbromiu – mówi dyrektor Zarządu Drogowego Paweł Pacuń.

94 km dróg, 25 tys. mkw. placów i parkingów oraz 19 tys. mkw. chodników – takie powierzchnie są odśnieżane przez gminę. Zimowymi pracami zajmuje się wyłonione w przetargu konsorcjum firm Alba MPO Sp. z o. o. i Alba MPGK Sp. z o. o.  W tym roku na zimowe utrzymanie dróg przeznaczono 1 mln 311 tys. złotych. – to jest kwota założona, ale to nie znaczy, że tyle wydamy. Firma otrzymuje od nas zapłatę za wykonaną pracę, a nie ryczałt – mówi rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy Olkusz, Jarosław Medyński.

O osiedlowe uliczki na Pakusce i osiedlu Młodych częściowo dba Olkuska Spółdzielnia Mieszkaniowa. – Mamy już swój sprzęt, którym odśnieżamy nasze chodniki i ulice oraz niektóre parkingi, ale większość tych ostatnich należy do gminy. W zakresie zimowych prac jak co roku odśnieżane są też 2012_zima3dachy i zrzucane sople – wyjaśnia prezes OSM Mirosław Otwinowski. Podobnie jest na osiedlu Słowiki. – Tylko do cięższych prac wynajmujemy koparkę, pozostałe roboty wykonujemy już we własnym zakresie. Na bieżąco są odśnieżane i posypywane chodniki, co robią nasze dozorczynie. Powołaliśmy specjalny zespół do akcji „Zima” – opowiada prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowa” Marian Seweryn.

Różne drogi – różne standardy
W zależności od klas dróg, obowiązują na nich różne standardy zimowego utrzymania. Powiatowe trakty objęte są III i VI standardem. W pierwszym przypadku oznacza to, że jezdnie powinny być odśnieżone na całej szerokości, a skrzyżowania i przystanki mają być posypane. Śnieg – luźny i rozjeżdżony oraz  zaspy muszą być usunięte maksymalnie po 6 godzinach od ustania opadów. W standardzie IV poza odśnieżeniem całej jezdni powinna być ona posypana na odcinkach decydujących o możliwości ruchu. Śnieg i zaspy mogą zalegać do ośmiu godzin. Dopuszczalne są przerwy w komunikacji, maksymalnie do ośmiu godzin.

Władze miasta założyły, że drogi mają być odśnieżone do czterech godzin po ustaniu opadów. – Podczas długotrwałych opadów staramy się, by drogi były przejezdne. Na terenie naszej gminy są boczne drogi czy łączniki, o małym natężeniu ruchu, które są odśnieżane na zgłoszenie. Po otrzymaniu takiej interwencji na miejsce wysyłane są odpowiednie służby – dodaje Jarosław Medyński.

Na drogach wojewódzkich przechodzących przez powiat olkuski obowiązuje II standard. Jezdnie mają być odśnieżone i posypane na całej długości i szerokości. Znacznie krótszy jest czas na zniwelowanie skutków opadów. Śnieg i błoto pośniegowe musi być usunięte najpóźniej po czterech godzinach od ustania opadów, zaspy po sześciu, a pobocza i chodniki powinny być odśnieżone maksymalnie po ośmiu godzinach.2012_zima4

Chodniki i dachy we własnym zakresie
Właściciele prywatnych posesji o chodniki i dachy musza zadbać sami. Oznacza to, że chodniki muszą być odśnieżone, a gdy jest ślisko, posypane piaskiem lub solą. Należy także zwracać uwagę na sople zwisające z dachów. Za niedopełnienie obowiązku odśnieżania grozi mandat od 20 do 500 złotych.

Jak co roku pracownicy Powiatowego Nadzoru Inspektoratu Budowlanego będą przeprowadzać wybiórcze kontrole poszczególnych budynków, zwracając szczególną uwagę na obiekty użyteczności publicznej. – Wystąpiliśmy do właścicieli i zarządców obiektów budowlanych z prośbą o przekazanie informacji o aktualnym stanie budynków i podjętych lub planowanych w tym zakresie działaniach. Poprzez kontrole sprawdzimy podane nam informacje – wyjaśnia powiatowy inspektor nadzoru budowlanego Grzegorz Swędzioł. Zaniedbanie zimowego obowiązku poza grzywną grozi również wyłączeniem obiektu z użytkowania. Wobec właścicieli i administratorów może zostać również wszczęte postępowanie karne.

Problemy związane z odśnieżaniem dróg, chodników czy parkingów można zgłaszać pod numerami telefonów Akcji „Zima”:

  • Drogi gminne w Olkuszu: dyspozytor Alby – tel. 32/646 50 19, 606 423 262, 795 440 004
  • Drogi gminne w Bolesławiu: Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. – tel. 32/64 21 958, 64 22 371
  • Drogi gminne w Bukownie: Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej – tel. 32/ 642 12 04, 642 16 12 (czynne od godz. 6 do 22), Urząd Miejski w Bukownie – tel. 32/ 626 18 35.
  • Drogi gminne w Kluczach: Urząd Gminy – tel. 32/642 80 04 wew. 61
  • Drogi gminne w Wolbromiu: Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej – tel. 32/ 644 17 72, Urząd Miasta i Gminy w Wolbromiu – tel. 32 644 13 04 wew. 311 lub 322
  • Drogi powiatowe: Zarząd Drogowy – tel. 32/ 643 02 40, 643 02 65, 643 18 78
  • Drogi wojewódzkie: Zarząd Dróg Wojewódzkich – tel. 12/ 637-90-00
  • Drogi krajowe: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad o/Kraków – tel. 12/ 285 51 95, 608 648 204, Punkt Informacji Drogowej – tel. 600 800 610, 12/412 16 44.
2012_zima6 2012_zima7
2012_zima8 2012_zima5

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Mark 1
Mark 1
12 lat temu

Czy oni się chwalą że są dobrze odśnieżone drogi w cale to nieprawda W starczy jechać w stronę Jaworzna tam są wszystkie drogi czarne czyli dobrze odśnieżone. np kończy się granica terytorium Jaworzna (czyli droga łącząca Jaworzno z Bukownem ). Tam czarno w Jaworznie czarno a kilometr za Sosiną w stronę Bukowna biało na drodze nie da się jechać . Ciężarówka z pługiem jedzie w ogóle nie opuszczonym i tylko sypie piasek na zakrętach i na wiadukcie i koło piaskowni Szczakowa bo tam może być tylko ślisko to jest paranoja . A oni chwalą się że mają dobrze odśnieżoną gminę śmiech na sali. DYSPOZYTORZY muszą wybrać się do Jaworzna w celu zobaczeniu jak powinna wyglądać droga w okresie zimowym , może czegoś się nauczą podpatrzą ???? Parodia

Chodziarz
Chodziarz
12 lat temu

Chodnikiem,wzdłuż bloku Korczaka 1 jechała odśnieżarka,
jechała w kierunku świateł na 94.I zahaczyła o kosz na śmieci,
niszcząc jego kubeł.Oznacza to ,że zniszczone kosze na śmieci to niekiedy skutki partackiego odśnieżania a nie pijackiego wandalizmu.

.
.
12 lat temu

Panie Prezesie Otfinowski dlaczego w sobotę nie odśnieżane są chodniki. Przed blokami komunalnymi jest posprzątane. Czy tam ufoludki odśnieżają?

...
...
12 lat temu

Wydaje się wydaje, że drogowcy …
Widziałem na Osiedlu Młodych jeżdżący ciągniczek z pługiem którego kierowca baardzo uważa żeby czasem nie dotknąć śniegu czy nie posypać drogi czymś co ma czy powinien mieć w zasobniku.
Ciekawe czy ktoś mu za nabijanie motogodzin płaci czy robi to tylko dla przyjemności.
Panie prezesie OSM czy to Pan płaci temu nierobowi za unikanie roboty !!!!!!!!!!!!

Olkland
Olkland
12 lat temu

Ludziom to się nie dogodzi! Jak jest zima to ma być ciepło i sucho?? jest zima więc jest ślisko, normalne! Ostatnio zima się spóźniała to też ludziska jojcą, że źle! Ja wole jak jest na drodze śnieg, a nie ciapa z solą, gdzie buty są białe od soli a auta rdzewieją na potęgę! Po 2 jak ktoś jeździ na zimówkach i ma trochę pomyślunku to jazda po śniegu jest naprawdę lepsza niż po ciapie! No chyba że miasto zainwestuje i w soli drogowej nie będzie NaCl jak to jest np w Niemczech tylko inne sole. Po 2 tam gdzie nie sypią piaskarki jezdnia szybko wysycha a jak jest posypane to może nie padać miesiąc a od soli jest mokro.

.
.
12 lat temu

Dlaczego nie jest odśnieżany chodnik przy al. 1000-lecia od szpitala do Osieckiej strona od osiedla.Dzisiaj można było jeździć na łyżwach.( Druga strona od miasta jest odśnieżana.)
Panie Otwinowski nie wszystkie dozorczynie wiedzą o co Panu chodzi. Proszę przejść się po osiedlu. Może na śnieg niech nie sypią piasku ale wcześniej go usunąć.

ala
ala
12 lat temu

Ludzie o czym wy mówicie jak jest dobrze ,kiedy jest żle.czemu chwalicie się że jest odśnieżone przecież śnieg tej zimy prawie wcale nie sypał może przez ostatnie dni i trochę .Przy wysokich temperaturach wciągu dnia sam topnieje a w nocy zamarza dlaczego nikt nie posypuje rano piaskiem .w jakim celu jeżdżą pługi jak nie ma śniegu tylko szklanka co robią dyspozytorzy że tego nie widzą po co te notoryczne puste przeloty pługu Do kogo należą przystanki w Olkuszu bo starsze pani kręcą piruety ,co będzie jak się ktoś połamie…

lupianaszydzi
lupianaszydzi
12 lat temu

Jest nam tak dobrze,że dobrze nam tak.

kapral2
kapral2
12 lat temu

Brawo Służby Drogowe!!!
Jak powiada nasz Komendant chłopaki są na medal 😉
I Panie dozorczynie również 🙂 Wzorowo!

Krzychu
Krzychu
12 lat temu

W Wolbromiu akcja „Zima” ? Ooo, to na pewno chłopaki ostrzą siekiery, piły, brechy i jadą sku wać lód własnymi rękami, bo sprzętu z przetargu nie opłaca się wysyłać, a jeśli rowy zasypane są odpowiednio mocno, jadą wycinać w nich gałęzie. Piaskarki na pewno ładują rękami, bo w ładowarce trzeba by układ chłodzenia wodą zalać. Przykłady można by mnożyć…