Pod taką nazwą funkcjonuje już Ośrodek Dziennej Opieki i Aktywizacji Osób Niesamodzielnych w Kluczach, prowadzony przez Spółdzielnię Socjalną OPOKA. Placówka mieści się na piętrze odrestaurowanego budynku „starej gminy”.
Seniorzy z gminy Klucze w wieku 60+ mogą liczyć na szereg zajęć prowadzonych przez doświadczonych specjalistów. To m. in.: zajęcia terapeutyczne, edukacyjne i taneczne; gimnastyka, aktywizacja w formie rehabilitacji, wycieczki i spacery, a także spotkania ze sztuką, muzyką, filmem i literaturą. Uczestnicy mają zapewnione dwa posiłki oraz dowóz do placówki i powrót do domu. Do dyspozycji seniorów są: pokój dzienny z miejscami do wypoczynku, sala do zajęć terapeutycznych i terapii ruchowej, pokój wsparcia indywidualnego, kuchnia z jadalnią, biblioteczka i kącik komputerowy funkcjonalnie połączone ze świetlicą, dwie łazienki dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Na modernizację budynku gmina pozyskała środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Gruntowny remont obejmował m. in.: dobudowę klatki schodowej, wymianę dachu, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wykonanie tarasu nawiązującego stylem do sąsiedniego Dworku Dietla. Pomieszczenia w piwnicach zaadaptowano na sale coworkingu (z czterema stanowiskami do pracy, gdzie znajdzie się podstawowy sprzęt biurowy z dostępem do internetu), salę konferencyjną oraz sanitariaty. Część prac remontowych (w tym montaż windy) oraz całkowite wyposażenie ośrodka zostało sfinansowane w ramach unijnego projektu „Ośrodek dziennej opieki i aktywizacji osób niesamodzielnych w Kluczach”prowadzonego przez Spółdzielnię Socjalną OPOKA.
W tym samym budynku wkrótce będzie działał również samorządowy żłobek, dofinansowany z rządowego programu „Maluch +”. Środki na żłobek pochodzą też z projektu „Utworzenie żłobka w Gminie Klucze szansą na powrót do aktywności zawodowej rodzica” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014 — 2020 oraz wkładu własnego Gminy Klucze. Do potrzeb organizacji żłobka dla 27 dzieci został dostosowany parter. Do placówki prowadzi osobne wejście z podjazdem dla wózków dziecięcych i inwalidzkich. Poza pomieszczeniami opiekuńczymi i bawialniami są tu wózkownia, pomieszczenia biurowe oraz wszelkie pomieszczenia zaplecza, w tym zaplecze sanitarne.
fot. Rafał Jaworski