amimr piatek

Tekst sponsorowany
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, spełniając oczekiwania rolników, na bieżąco uruchamia nowe formy wsparcia, upraszcza procedury i oferuje konsultacje, które mają umożliwić wykorzystanie środków unijnych z jak najlepszym efektem.

W trosce o bezpieczeństwo żywności
Z jednej strony pomagamy rolnikom, którzy produkują żywność, a z drugiej zależy nam na tym, by była to żywność zdrowa i bezpieczna. Dlatego w tym roku wprowadzono zmiany w ustawie o identyfikacji i rejestracji zwierząt. Zgodnie z nimi od 18 października 2016 r. rolnicy, posiadający zwierzęta gospodarskie zobowiązani są stosować się do nowych przepisów. Mają one na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych wśród zwierząt oraz usprawnienie działania Inspekcji Weterynaryjnej w walce z chorobami zakaźnymi zwierząt, w szczególności z afrykańskim pomorem świń (ASF). 

Wprowadzone zmiany skutkują dla posiadaczy świń obowiązkiem:

  • oznakowania świni w terminie do 30 dni od dnia urodzenia kolczykiem zawierającym numer siedziby stada urodzenia.
  • zgłoszenia zdarzenia powodującego zmniejszenie lub zwiększenie liczby świń w siedzibie stada w terminie 7 dni.
  • dodatkowego oznakowania świni tatuażem w przypadku, gdy świnia została przemieszczona do siedziby stada innej niż siedziba stada urodzenia i przebywa w tej siedzibie stada dłużej niż 30 dni.
  • sporządzeniem raz w roku (do 31 grudnia) spisu wszystkich zwierząt przebywających w siedzibie stada (bydła, owiec, kóz i świń) i przekazaniem informacji o wynikach tego spisu do ARiMR w terminie 7 dni od dnia dokonania i umieszczenia w księdze rejestracji stada.

Szacuje się, że do biur powiatowych ARiMR w województwie małopolskim do końca roku może wpłynąć prawie 68 tysięcy spisów stad dla wszystkich gatunków zwierząt gospodarskich.

Od 18 października 2016 r zmienił się także sposób wypełniania druków dotyczących świń, z uwagi na zmianę ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Dokumenty są dostępne w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

 UWAGA! 
 APELUJEMY do rolników, aby nie czekali na ostatnią chwilę ze składaniem spisów zwierzęcych, to z pewnością uchroni ich przed oczekiwaniem w długich kolejkach oraz da szansę na poprawę błędów. 

Na pierwszym miejscu zdrowie konsumenta
Ministerstwo Rolnictwa oraz Inspekcja Weterynaryjna jako priorytet w walce z ASF uznało bioasekurację jako podstawowe narzędzie dedykowane zarówno małym, jak i dużym gospodarstwom. Zgodnie z nim należy:

  • do minimum ograniczać wizyty w gospodarstwach utrzymujących świnie;
  • nie nabywać świń i prosiąt niewiadomego pochodzenia oraz stanu zdrowia, w szczególności od handlarzy zwierzętami gospodarskimi;
  • natychmiast zgłaszać do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wszystkie zdarzenia dotyczące świń;
  • informować o znalezieniu padłego dzika najbliższego powiatowego lekarza weterynarii lub biuro powiatowe ARiMR.

Oczekujemy, że wprowadzane zmiany przyczynią się do zapewnienia produkcji zdrowej i wysokiej jakości żywności, na której skorzystają zarówno producenci jak i konsumenci. Warto wspomnieć o projekcie ustawy o ułatwieniu rolnikom sprzedaży żywności wytworzonej we własnym gospodarstwie, nad którym pracuje Ministerstwo Rolnictwa. Ustawa umożliwiałaby rolnikom sprzedaż produktów pochodzących z własnej uprawy, chowu lub hodowli, bezpośrednio konsumentowi, skracając w ten sposób łańcuch dostawy żywności. Aby tak się stało, konieczny jest szczelny system identyfikacji i rejestracji zwierząt, który skutecznie wyeliminuje zagrożenie chorobami zakaźnymi wśród zwierząt oraz wpłynie na poprawę bezpieczeństwa żywności.amimr piatek2

{jcomments off}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze