Zabiegi o poprawę nawierzchni na drodze wojewódzkiej Kraków – Wolbrom mają szansę na skuteczność. Podczas ostatniej sesji rady Gminy Trzyciąż radna Urszula Konstanty, która szczególnie intensywnie występowała w imieniu lokalnego samorządu w sprawie uszorstkowienia nawierzchni na odcinkach drogi na terenie gminy Trzyciąż, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków, otrzymała informację z ZDW, że zarządca drogi podejmie kolejne działania.

Samorząd Gminy Trzyciąż zwracał się z wnioskami o podjęcie zdecydowanych działań na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa na drodze wojewódzkiej 794 na terenie swojej gminy już kilkakrotnie. Pisma w tej sprawie pisali wójt i radni, proszono o poparcie sprawy radnych wojewódzkich. Rzecz dotyczy trzech miejsc szczególnie znanych z bardzo częstych wypadków i kolizji – to zakręty na drodze wojewódzkiej 794 w lesie w Podchybiu, na łuku drogi przy zakładach Bitner w Trzyciążu oraz w Zadrożu przy skręcie na kol. Jangrocką. Samochody w rowie to w tych miejscach praktycznie codzienność, szczególnie wtedy, gdy warunki drogowe trochę się pogorszą. Sytuacji niestety nie poprawiło w znaczący sposób zamontowanie na newralgicznych łukach drogi tablic prowadzących typu U-3e z żółto-zieloną obwódką fluorescencyjną III-generacji, które miały poprawić widoczność oznakowania niebezpiecznych miejsc.

– Zdajemy sobie sprawę, że najczęstszą przyczyną wypadków w Trzyciążu, Podchybiu i Zadrożu jest niedostosowanie prędkości do panujących warunków, ale faktem jest również, że droga w tych określonych trzech miejscach jest szczególnie śliska i niebezpieczna, a co za tym idzie, wciąż zbyt często wypadkom ulegają tam kolejne samochody, które nie utrzymały przyczepności na zakręcie – tłumaczy radna Urszula Konstanty, która ze szczególną energią  walczyła o to, by problem skutecznie rozwiązać. – Mam dla państwa dobrą wiadomość – podzieliła się ostatnio uzyskaną informacją – otrzymałam zapewnienie z Zarządu Dróg Wojewódzkich, Rejon Jakubowice, że środki na dostosowanie jezdni w tych miejscach do szczególnie trudnych warunków, a konkretnie na zmianę nawierzchni na bardziej przyczepną, znajdą się w budżecie jednostki już w tym roku. Miejmy nadzieję, że prace zostaną wykonane jak najszybciej!

W ślad za ustną informacją radnej do biura Rady Gminy Trzyciąż wpłynęła pisemna odpowiedź na monity samorządowców, z której wynika, że zarządca zna problem, wnioskowane odcinki drogi zostały już zgłoszone w Wydziale Inżynierii Ruchu ZDW Kraków do zastosowania na nich nakładki uszorstkowiającej, a ogłoszenie przetargu na wykonanie tych prac przewidziane jest na II kwartał tego roku.

Na razie jednak, w oczekiwaniu na realizację obietnic ZDW w Krakowie, kolejny raz apelujemy do kierowców o zachowanie zdrowego rozsądku i szczególną uwagę na niebezpiecznych odcinkach drogi z Wolbromia do Krakowa – niestety, ostatni wypadek był tam… wczoraj.

Zdj. wypadku w Podchybiu autorstwa Artura Stachurskiego

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
dr faust
dr faust
4 lat temu

Po ostatniej modernizacji drogi na odcinku Olkusz – Wolbrom, zastanawiałem się , kto wpadł na ten genialny pomysł wykopując tak głębokie rowy ???