Powiat

Od stycznia tego roku zmieniły się zasady zawieszania renty socjalnej dla osób, które dorabiają do tego świadczenia. Obecnie obowiązują te same reguły, jak przy rencie z tytułu niezdolności do pracy. Dla wielu pobierających rentę socjalną oznacza to, że wypłata ich świadczenia nie będzie zawieszana.

Do końca ubiegłego roku renta socjalna była zawieszana, gdy ktoś dorobił powyżej 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Od stycznia to się zmieniło i są te same zasady, jak w przypadku renty z tytułu niezdolności do pracy.

Zgodnie z nowymi przepisami jeśli przychód osoby, która pobiera rentę socjalną, przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie będzie wyższy niż 130 proc., to świadczenie będzie zmniejszone o kwotę przekroczenia (nie więcej jednak jak kwota maksymalnego zmniejszenia, czyli 691,94 zł). Wypłata renty socjalnej będzie zawieszona, jak w przypadku innych świadczeń, dopiero po przekroczeniu 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Przeciętna pensja wpływa na wysokość limitów, do których mogą dorobić renciści i emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego. ZUS opiera się na danych publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny.

Link do materiału audio: https://drive.google.com/file/d/1fwMInmHuk7sJdGirTnK52rdn7xfFyOfI/view?usp=sharing

Anna Szaniawska regionalny rzecznik ZUS w województwie małopolskim

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze