podelsice_puchar-tv-320w

podelsice_pucharW niedzielę 25 września w Podlesicach II w gminie Wolbrom odbyła się impreza plenerowa z udziałem mieszkańców okolicznych wsi i zaproszonych gości. Ta niewielka, leżąca na uboczu, zapomniana – jak zwykli mawiać mieszkańcy – przez Boga i ludzi miejscowość tego dnia przeżywała prawdziwe oblężenie. Przybyli do niej ci, którzy decydują, bądź będą decydować o losach gminy, powiatu, województwa czy kraju. A przybyli tak licznie, aby wysłuchać, docenić i zadeklarować pomoc, bowiem zaproszeni zostali przez młodzież, która nie czekając na decyzje samorządowców własnoręcznie od podstaw przygotowała boisko i zorganizowała mecz z siostrzaną miejscowością. W ten sposób uczniowie gimnazjum czy szkół średnich chcieli zwrócić uwagę samorządowców i przyszłych parlamentarzystów na problemy takich małych miejscowości, jak ich Podlesice II. Dlatego zostali docenieni.

podlesice_spacerJeszcze tydzień wcześniej – o czym pisaliśmy na łamach „Przeglądu Olkuskiego” – miejsce, gdzie w niedzielę rozegrano mecz, wyglądało gorzej,  niż jedyna droga biegnąca przez wieś. Było zaniedbane, bez bramek, porośnięte ponad metrowymi chaszczami. W ciągu tygodnia niemal wszystko się tutaj zmieniło. Młodzież, a nawet dzieci pod kierunkiem 17-letniego Andrzeja Habryna zakasali rękawy i z godnym podziwu zapałem przystąpili do pracy. Wykosili chaszcze, wytyczyli boisko, pozbijali i wkopali bramki ze stempli, wyrysowali linie boiska, zrobili z desek ławki, przygotowali drewno na ognisko, wykonali i porozwieszali plakaty, wreszcie zaprosili gości. A kiedy ci, pomimo napiętego przedwyborczego kalendarza przyjechali, potrafili otwarcie rozmawiać z nimi o problemach ich miejscowości. Niesamowite! Wystarczyło jedynie zapalić iskrę, aby tkwiąca w nich energia eksplodowała. Zadziwili wszystkich: rodziców, mieszkańców, gości…

podlesice_bramkaW piękne, słoneczne, niedzielne popołudnie, wzbijając za sobą tumany pyłu, na dziurawej, przypominającej klepisko drodze powiatowej biegnącej przez Podlesice II zaczęły coraz liczniej kolebać się samochody. Niektóre, błądząc po okolicznych miejscowościach z trudem znajdowały azymut na budowaną od 9 lat remizę OSP, za którą przygotowano boisko. Radny sejmiku małopolskiego Kazimierz Czekaj, po rozmowie z młodymi podlesiczanami i wręczeniu im prezentów, w asyście organizatorów i sołtysa Jadwigi Dudek, udał się na długi spacer po coraz słynniejszej w powiecie drodze. Na finiszu kampanii wyborczej nie mogło oczywiście zabraknąć reprezentacji naszych kandydatów do sejmu. Na mecz pomiędzy młodzieżą Podlesic II i Podlesic I przybyli startujący z konkurencyjnych list wyborczych: Monika Piątkowska, Lidia Gądek, Wojciech Filemonowicz, Jacek Osuch i Jan Orkisz. Swoją obecność zaznaczyło ponadto dwóch radnych Rady Powiatu i dwóch Rady Miejskiej w Wolbromiu. Podlesice I z gminy Charsznica reprezentowali przez całą imprezę sołtys Maria Błaut i radny Rady Gminy Adam Żelazny. Niestety, pomimo zaproszeń nie przybyli burmistrz Jan Łaksa i starosta Jerzy Kwaśniewski. Zabrakło też sąsiada zza między, kandydata do senatu Jacka Soski.

podlesice_widowniaMecz piłki nożnej prowadzony przez działacza społecznego ze Strzegowej, Marcina Grzankę, zakończył się wynikiem 1:8. I chociaż młodzież z Podlesic II przegrała rywalizację sportową ze swoimi kolegami z sąsiedniej miejscowości, to jednak nie wynik decydował o sukcesie. Zwyciężyła podlesicka młodzież pokazując dorosłym, a zwłaszcza samorządowcom i kandydatom do parlamentu, że zamiast czekać w nieskończoność na wybudowanie boiska, sami je sobie zorganizowali, za co zostali docenieni licznymi prezentami i deklaracjami. Jedna z nich już wkrótce powinna się spełnić. Sołtys Jadwiga Dudek obiecała zakupić z funduszu sołeckiego atestowane bramki i wyrównać płytę boiska. Padły też pierwsze słowa o konieczności budowy nowej drogi powiatowej przez wieś, która przywróciłaby umierające Podlesice II cywilizacji. Wszystko po to, aby młodzi, przedsiębiorczy ludzie pozostali w tej miejscowości, bo w nich cała nadzieja na lepsze jutro. Będziemy śledzić bieg wydarzeń.

Relacja filmowa:

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Sławomir Sztaba
Sławomir Sztaba
11 lat temu

1 października do Podlesic II na spotkanie z mieszkańcami w sprawie ich drogi przybył dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie Grzegorz Stech w towarzystwie radnego Sejmiku Małopolskiego Kazimierza Czekaja. Niestety, pomimo zaproszenia wystosowanego przez Przewodniczącego Komisji Budżetowej Sejmiku nie przybył na spotkanie starosta olkuski. Kazimierz Czekaj po wysłuchaniu sugestii dyrektora zapowiedział uczestnictwo w najbliższej sesji Rady Miejskiej w Wolbromiu w celu przedstawienia władzom samorządowym rozwiązań dotyczących drogi powiatowej biegnącej przez Podlesice II.