Wszystkie zameldowane w Bukownie 12-latki mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Ten prezent dostały od miasta, które postanowiło część środków na działania zdrowotne przekazać na zabezpieczenie nastolatek przed wirusem HPV, który wywołuje m.in. raka szyjki macicy. W tym roku z tej szansy może skorzystać 45 dziewcząt z rocznika 2001.

Polskie towarzystwa medyczne rekomendują rutynowe szczepienia nastolatek przeciw HPV. Zalecane są szczególnie dziewczętom w wieku 11-13 lat. Wykonuje się je powszechnie w Europie, Stanach Zjednoczonych i Australii, w Polsce finansowane są przez odpowiedzialne samorządy, które myślą o zdrowiu perspektywicznie.

Wirus HPV jest bardzo rozpowszechniony, wyodrębnia się wiele jego typów, te najczęściej występujące odpowiedzialne są za rozwój nowotworów szyjki macicy, pochwy, sromu, szyi i głowy, a także brodawek, m.in. kłykcin kończystych. Szczepienie przeciwko wirusowi HPV znalazło się w kalendarzu szczepień zalecanych. Jednak koszt takiego szczepienia to ok. 1500 zł. Dla wielu rodziców to bariera.

„Nie zastanawiałam się długo podejmując decyzję o przystąpieniu mojej córki do programu szczepień przeciw wirusowi HPV. Dzisiaj możemy zabezpieczyć nasze córki przed tym groźnym wirusem. Zarówno dla nas, jak i dla naszych mam i babć nie było takiej możliwości. Rak szyjki macicy w dalszym ciągu zbiera w Polsce zbyt duże żniwo. Wciąż za mało kobiet regularnie wykonuje cytologię, a szczepionka przeciw HPV jest za droga. Dlatego kiedy dowiedziałam się, że miasto zaszczepi moją córkę za darmo bardzo się ucieszyłam. Zachęcam wszystkie matki do zrobienia tego samego. Warto zadbać o zdrowie naszych córek” – mówi pani Beata, mama 14-letniej dziś Kaliny, która zaszczepiła się 2 lata temu.

Wiele kobiet zdaje sobie sprawę z zagrożenia, jakim jest zakażenie wirusem HPV. Jednak nie wszystkie mogą pozwolić sobie na wydatek kilkuset złotych. Dlatego tak ważne jest wsparcie ze strony samorządów. We wszystkich gminach, w których prowadzone są szczepienia odbywają się również spotkania edukacyjne dla rodziców i uczniów. Szczepienia przeciwko wirusowi HPV są zalecane przez światowych
i krajowych ekspertów, dlatego każdy lekarz powinien poinformować swoją nastoletnią pacjentkę i jej rodziców o możliwości immunizacji. Takie spotkania to doskonała okazja do tego, aby zachęcić matki do wizyty u ginekologa i zrobienia cytologii. Pełna profilaktyka raka szyjki macicy powinna opierać się na 3 filarach: edukacji, szczepień i badań cytologicznych.

„Akcję bezpłatnych szczepień przeciw wirusowi HPV prowadzimy od roku 2009. Nie musiałem długo przekonywać radnych Rady Miejskiej o celowości takiego wydatku. Mogę dziś śmiało powiedzieć, że program ten jest jedną z naszych najlepszych „inwestycji” ostatnich lat. Przy jego realizacji ściśle współpracujemy z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Olkuszu. Zaangażowanie  miejscowego Sanepidu, a w szczególności pani dyrektor Agaty Knapik w działania na rzecz edukacji oraz promocji badań cytologicznych jest nie do ocenienia. Myślę, że właśnie dzięki temu mamy tak wysoki wskaźnik zgłaszalności dziewcząt na szczepienia. To również dowód na dużą społeczną akceptację dla naszych działań w zakresie promocji zdrowia. Osobiście mam wielką satysfakcję, że Bukowno może być jednym z niewielu miast w Polsce, a z pewnością jedynym w powiecie olkuskim, które swoim młodym mieszkankom zapewnia swoistą „polisę ubezpieczeniową”, pozwalającą w znacznym stopniu uniknąć zachorowania na raka szyjki macicy” –  mówi Mirosław Gajdziszewski, Burmistrz Miasta Bukowno.

„Od początku 2009 roku w powiecie olkuskim prowadzona jest szeroko zakrojona edukacja skierowana do młodzieży i ich rodziców, dotycząca profilaktyki raka szyjki macicy. Dla Inspektora Sanitarnego w Olkuszu i samorządowców priorytetową sprawą jest zdrowie publiczne, którego najtańszym i najskuteczniejszym elementem jest profilaktyka pierwszorzędowa, czyli edukacja i szczepienia ochronne. Doskonałym przykładem ochrony zdrowia kobiet jest Miasto Bukowno, w którym to od kilku lat Burmistrz finansuje szczepienia ochronne przeciwko HPV dla 12 – letnich dziewczynek. Burmistrz Bukowna wspólnie z najbliższymi współpracownikami perfekcyjnie przygotowali długofalową akcję profilaktyczną, która w przyszłości przyniesie wymierne korzyści zgodnie z przysłowiem „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Niestety biorąc pod uwagę statystyki, nadal zbyt dużo Polek umiera na raka szyjki macicy, pomimo dostępności szczepień ochronnych i badań profilaktycznych. Dlatego dobre praktyki z zakresu zdrowia publicznego stosowane w Bukownie są bezcennym darem od samorządu dla mieszkańców. Taka postawa jest godna pochwały i świadczy o wielkiej wrażliwości dotyczącej ochrony zdrowia” – powiedziała Dyrektor Agata Knapik, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olkuszu.

Z szansy bezpłatnych szczepień skorzystało już wiele młodych dziewcząt z innych gmin, które od kilku lat są szczepione z budżetów samorządów. W większości krajów Unii Europejskiej kampanie bezpłatnych szczepień są finansowane centralnie i cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

O poprawę sytuacji w Polsce i szczepienia dziewcząt zabiega także Polska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Powołana 2 lata temu platforma zrzesza najważniejsze organizacje, instytucje i osoby, reprezentujące sektor publiczny, samorządowy, pozarządowy i prywatny, które działają w obszarze profilaktyki raka szyjki macicy. Przewodniczący Rady Programowej Koalicji RSM prof. Ryszard Poręba zwrócił się na początku roku do samorządów lokalnych z apelem – „Kierunki działania i metody rekomendowane przez Koalicję mogą okazać się nieskuteczne, jeżeli nie przełożą się na konkretne działania na możliwie najniższym, lokalnym poziomie – w regionach, powiatach i gminach. Wskazane jest wykreowanie wśród samorządów swoistego współzawodnictwa, gdzie kryterium i zarazem nagrodą będzie najniższy wskaźnik zachorowalności na raka szyjki macicy. Niestety profilaktyka w postaci badań cytologicznych to w chwili obecnej za mało i musimy zwrócić uwagę samorządów na szczepienie dziewcząt”.

Wirus brodawczaka ludzkiego występuje u prawie 90% ludzi. Można się nim zakazić bardzo łatwo i nie jest to problem obciążenia genetycznego, jak się powszechnie sądzi. Najczęstsze objawy, występujące u zakażonych to pojawienie się zmian na skórze – brodawek (kurzajek) czy kłykcin kończystych. Niestety wirus HPV może być również przyczyną powstawania nowotworów. Wiele kobiet myśli „to mnie nie dotyczy, przecież nikt w mojej rodzinie nie chorował”. Dlatego bagatelizują chodzenie do ginekologa i regularne kontrole cytologiczne. To szybkie i bezbolesne badanie pomaga wykryć zmiany nowotworowe już we wczesnym stadium. Niestety tylko 25% objętych programem rządowym kobiet przychodzi na bezpłatną cytologię.

Szczepienia w Bukownie rozpoczęły się w kwietniu i potrwają do końca roku  Pełen cykl wymaga podania 3 dawek szczepionki, przy czym ostatnia dawka przypada 6 miesięcy po pierwszym szczepieniu, warto więc nie zwlekać z podjęciem decyzji i czym prędzej udać się z córką do punktu szczepień.

Szczepienia odbywają się w NZOZ MEDBUK Sp. z o.o., ul. Zwycięstwa 9 w Bukownie.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
I
I
10 lat temu

A czy władze Bukowna nie mogłyby zaszczepić władz Olkusza aktywnością, pomysłowością, charyzmą, dbałością o mieszkańców, pracowitością, schludnością, czystością itd