Przedszkole nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w minionym roku szkolnym rozpoczęło cykl podróżniczy, w ramach którego przedszkolaki poznają różne kraje, zapoznają się z ich kulturą, językiem, obyczajami, modą i kuchnią. Do tej pory udało się tak „odwiedzić” Hiszpanię, Wielką Brytanię, Francję, Grecję i Włochy. W tym roku przyszła pora na dalsze podróże i tak 18 listopada w „Trójce” zakwitła wiśnia, powiewały latawce – karpie, a od progu witali i częstowali sushi przychodzące do przedszkola dzieci i ich rodziców chłopcy i dziewczynki w kimonach.

Tak, to właśnie Japonia miała zostać zaprezentowana”Kornelowcom”, dlatego tuż po śniadaniu wszystkie grupy udały się do sali „Wesołych Koziołków” tego dnia zamienionej w „kraj kwitnącej wiśni”. Do sali tej prowadziła specjalna brama torii, a wewnątrz czekały na gości: specjalnie zaaranżowana ściana japońskiego domu, duża mapa Japonii, kopia obrazu „Wielka fala w Kanagawie” i jeszcze więcej gałązek kwitnącej wiśni i latawców – karpi oraz zdobne w kimona i specjalnie na ten dzień przygotowane fryzury panie Małgorzata Gumółka i Anna Kaziród. Wszyscy przywitali się stosownymi ukłonami i tytułowym „Konnichiwa!”, a przedszkolaki z grupy „Wesołe Koziołki” zaśpiewały piosenkę o Japonii, natomiast same dziewczynki zaprezentowały japoński taniec. Był też konkurs oddzielania ryżu białego od brązowego i układania ikebany, ale szczególne wrażenie zrobił na wszystkich sensei Zbyszek z Uczniowskiego Klubu Sportowego „Samuraj”, który opowiedział o japońskich sztukach walki i samoobrony oraz nauczył dzieci liczyć po japońsku do dziesięciu (bardzo przydatna umiejętność na ćwiczeniach).

Na koniec każda z grup dostała instrukcję wykonania origami „prosty łabędź” do złożenia już w swoich salach oraz baśń japońską do przeczytania podczas poobiedniej sjesty. Nie zabrakło też nagród specjalnych za piękne przebrania i przyniesione pamiątki z Japonii. Wszystkie gospodynie i gospodarze tego dnia z pewnością załużyli na gorące „Arigato gozaimasu!”. Tak samo zresztą, jak zespół pań kucharek na czele z intendentką, panią Sylwią Nocoń, który to zespół oprócz kilku rodzajów sushi przygotował też rosół z makaronem ryżowym, potrawkę z ryżem (wszystkie dzieci próbowały swoich sił w jedzeniu pałeczkami!), a na podwieczorek ciasteczka dorayaki, choć tutaj panie nieco zmodyfikowały ich nadzienie w obawie przed reakcją dzieci na pastę z fasoli.

Przedszkole nr 3 (Anna Kaziród)

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze