ARTYKUŁ PARTNERA

Wzdęcia brzucha, nieprzyjemne uczucie przepełnienia i przelewania się to dość częste dolegliwości pojawiające się niezależnie od wieku. Jakie są najczęstsze przyczyny wzdęć i jak sobie z nimi radzić? Podpowiadamy.

Problemy z trawieniem – jak się objawiają? 

Przyczyny problemów ze strony układu pokarmowego mogą być różne. Najczęściej objawiają się jako niestrawność, bolesne wzdęcia i kolki, uczucie przepełnienia i przelewania się w brzuchu. Mogą towarzyszyć im biegunki lub zaparcia oraz brak apetytu. Jeśli problemy takie pojawiają się często, należy skonsultować się z lekarzem i wykonać zlecone przez niego badania. Warto też notować, po zjedzeniu jakich produktów występują objawy takie jak wzdęcia i ucisk oraz uczucie pełnego brzucha. Dobrze jest też przyjrzeć się uważnie swoim nawykom żywieniowym oraz trybowi życia, ponieważ to one są najczęstszymi przyczynami wzdęć [1]. 

Przyczyna wzdętego brzucha: gazy

Bezpośrednią przyczyną wzdętego brzucha są gazy, które wydzielają się podczas trawienia pokarmów. Jeśli procesy trawienia pokarmu i wydalania resztek przebiegają nieprawidłowo, może dojść do nadmiernego gromadzenia się gazów i wzdęć brzucha. Towarzyszy temu zazwyczaj bolesny ucisk i uczucie dyskomfortu. Nadmierna produkcja i gromadzenie się gazów może mieć związek z niewłaściwą dietą lub dysfunkcjami układu pokarmowego.

Przyczyna wzdętego brzucha: jedzenie w pośpiechu

Jedzenie w pośpiechu i rozmowy podczas posiłku to duże prawdopodobieństwo połykania sporych porcji powietrza. Gromadzi się ono w przewodzie pokarmowym i powoduje wzdęcia brzucha. Jedzenie w pośpiechu wiąże się też z niedostatecznym gryzieniem i żuciem połykanych kęsów, co utrudnia trawienie i sprzyja wzdęciom.

Przyczyna wzdętego brzucha: jedzenie zbyt dużych porcji

Kolejna przyczyna wzdętego brzucha to jedzenie zbyt dużych porcji. Przepełniony żołądek nie radzi sobie z ich trawieniem. Jedzenie zalega w układzie pokarmowym, co powoduje gromadzenie się gazów i wzdęcia.

Przyczyna wzdętego brzucha: zmiany hormonalne

Wzdęcia to częsty problem podczas ciąży i menopauzy. Ma to związek ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w tym czasie, które mają negatywny wpływ na pracę jelit. Słabsze ruchy robaczkowe i pasaż jelitowy powodują zaleganie resztek pokarmowych i nadmierną produkcję gazów.

Przyczyna wzdętego brzucha: brak ruchu

Do przyczyn częstych wzdęć należy też niewłaściwy tryb życia. Brak ruchu i spędzanie czasu w pozycji siedzącej nie sprzyja pracy jelit, co może powodować gromadzenie się w przewodzie pokarmowym gazów i wzdęcia.

Jak radzić sobie, gdy pojawiają się wzdęcia?

Najprostszą metodą zapobiegania wzdęciom jest zmiana nawyków żywieniowych, diety oraz stylu życia w taki sposób, by były one korzystne dla funkcjonowania układu pokarmowego. Co jednak w przypadku, gdy pojawią się wzdęcia? Warto sięgnąć wówczas po zioła poprawiające trawienie: tymianek, anyż, majeranek, szałwię, oregano i rumianek. Na wzdęcia świetnie działa również napar z kopru włoskiego i kminek. Pomocne są też preparaty z apteki, takie jak wyroby medyczne Ulgix Wzdęcia i Ulgix Wzdęcia Max. Ulgix Wzdęcia przynosi ulgę i niweluje przyczynę wzdęć, czyli nadmiar gazów nagromadzonych w przewodzie pokarmowym. Na wyjątkowo silne i bolesne wzdęcia polecany jest Ulgix Wzdęcia Max, który zawiera wysoką, skoncentrowaną dawkę symetykonu. Zarówno Ulgix Wzdęcia, jak i Ulgix Wzdęcia Max zalecane są przed badaniami diagnostycznymi takimi jak USG przewodu pokarmowego w celu uzyskania lepszego obrazu [2].

Przypisy:

Nie tylko dieta. Jak zadbać o zdrowie jelit, https://gastroenterologia-praktyczna.pl/a5073/Nie-tylko-dieta—Jak-zadbac-o-zdrowie-jelit.html/m332, data dostępu 14.07.2021

Instrukcja używania wyrobu medycznego Ulgix Wzdęcia i Ulgix Wzdęcia Max.

Ulgix Wzdęcia, wyrób medyczny. Skład: 1 kapsułka miękka zawiera 80 mg symetykonu.

Ulgix Wzdęcia Max, wyrób medyczny. Skład: 1 kapsułka miękka zawiera 240 mg symetykonu. 

 Zastosowanie: Ulgix Wzdęcia i Ulgix Wzdęcia Max stosowany jest w łagodzeniu objawów związanych z nagromadzeniem gazów w żołądku i jelitach powstałych w wyniku fermentacji jelitowej w czasie procesów trawienia. Należą do nich: uczucie pełności, wzdęcia, odbijanie, które mogą być m.in. wynikiem błędów dietetycznych. Ulgix Wzdęcia i Ulgix Wzdęcia Max stosowany jest także pomocniczo przed wykonaniem badań diagnostycznych w obrębie jamy brzusznej techniką obrazową, takich jak: radiografia, ultrasonografia i endoskopia. Przyczynia się do usunięcia z przewodu pokarmowego gazów i powietrza, przez co poprawia jakość uzyskiwanych obrazów i eliminuje trudności diagnostyczne. Przeciwwskazania: Wyrobu Ulgix Wzdęcia i Ulgix Wzdęcia Max nie należy stosować, jeżeli występuje nadwrażliwość na symetykon lub inny składnik wyrobu. Wytwórca: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E.