DSCF7248

W piątek, 23 września, odbyły się główne obchody jubileuszu 50-lecia Szkoły Podstawowej im. 1000-lecia Państwa Polskiego w Bukownie. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej odprawionej przez ks. biskupa Grzegorza Kaszaka w kościele pw. św. Andrzeja Boboli.

„Dziękujemy wszystkim dyrektorom i nauczycielom, dziękujemy także pracownikom administracyjnym waszej szkoły, którzy ją tworzyli, którzy tak pięknie przez te lata pracowali. Za wychowanie młodego pokolenia Polaków dzisiaj mówię wam z całego serca: Bóg zapłać” – mówił do przybyłych na uroczystą mszę nauczycieli biskup. „Nauczyciel polski w różnych sytuacjach zawsze bardzo dobrze umiał wypełnić swoje zadanie i wychowywać młode pokolenie Polaków (…). Zawsze i wszędzie trzeba dążyć do tego, ażeby uczeń, który opuszcza mury szkoły, uczynił jeszcze jeden krok w tym kierunku, aby był dobrym, szlachetnym człowiekiem”.

 

DSCF7195

Po mszy jej uczestnicy przeszli ulicami miasta na miejsce głównych uroczystości, czyli do Szkoły Podstawowej nr 1.
W budynku Jubilatki licznie przybyłych gości powitał obecny dyrektor ZS nr 1 Mirosław Siudyka, który z placówką jest związany od 27 lat. W swoim wystąpieniu powiedział m.in.:  „Jubileusz szkoły jest okazją do wspomnień. Trudno bowiem być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się część życia. Każdy zakątek szkolnych korytarzy i sal lekcyjnych dzisiaj przemawia, łączy bowiem przeszłość z teraźniejszością, daje nadzieję na przyszłość. Ten dzień to czas przywoływania  w pamięci koleżanek, kolegów i nauczycieli. To także czas wzruszeń i refleksji nad mijającym czasem. Nasza szkoła ma bogatą tradycję, swój klimat, a przede wszystkim połączyła kilka pokoleń ludzi – nauczycieli, pracowników oraz uczniów i absolwentów”.

Wśród zgromadzonych gości znaleźli się m.in. małopolski kurator oświaty, przedstawiciele lokalnych władz, zaprzyjaźnionych szkół, przedszkoli i zakładów pracy. Gośćmi honorowymi byli – co zrozumiałe – nauczyciele emerytowani, dla których obchodzony właśnie jubileusz stał się doskonałą okazją do przestąpienia progów szkoły po raz pierwszy od wielu lat.

„Życzę wam wszystkim, aby praca w naszej szkole sprawiała wam wiele satysfakcji” – zwróciła się do obecnej kadry nauczycielskiej Alina Łaskawiec, dyrektorka szkoły w latach 1979-1991. Niezwykle ciepło wspominał swoje lata nauki w bukowieńskiej szkole burmistrz Mirosław Gajdziszewski, przytaczając kilka zabawnych anegdot z czasów, gdy był jeszcze jej uczniem. Swoje pierwsze kroki nauczycielskie poczynione w tutejszej placówce wspominał z kolei obecny jej dyrektor Mirosław Siudyka, który swoją pedagogiczną karierę w Bukownie rozpoczynał od nauczania języka polskiego.

Piątkowe uroczystości były również dobrą okazją do przyznania nagród w organizowanych przez szkołę z okazji jubileuszu konkursach. Puchary wręczono za zwycięstwo w turnieju piłki siatkowej oraz w konkursie plastycznym „Moja szkoła w obiektywie”.  Z rąk burmistrza specjalną nagrodę odebrał dyrektor placówki.

Po licznych wystąpieniach, przemówieniach i gratulacjach zakończyła się najważniejsza część jubileuszowych obchodów. Po niej organizatorzy uraczyli swoich gości programem artystycznym, którego głównymi bohaterami byli uczniowie tutejszej szkoły. Zwieńczeniem imprezy był wieczorny Bal Absolwentów.

DSCF7261

DSCF7374

DSCF7409

Szkolnictwo podstawowe w Bukownie ma prawie 100 lat. Pierwsza szkoła podstawowa powstała bowiem w 1918 roku w Starczynowie i do 1947 roku mieściła się w domach prywatnych. Prace nad projektem budowy obecnej szkoły podstawowej rozpoczęły się w roku 1961, ale dopiero w 1965 roku przystąpiono do jej budowy.
24 września 1966 roku, podczas uroczystości przekazania szkoły, nadano jej imię 1000-lecia Państwa Polskiego.

{joomplu:63701}{joomplu:63677}{joomplu:63704}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze