rewitalizacja logo bukowno

Zarząd Województwa Małopolskiego zwiększył pulę środków przewidzianych na rewitalizację małych i średnich miejscowości. Dzięki temu dofinansowanie uzyskają dwa kolejne projekty z Gminnego Programu Rewitalizacji Bukowna. W sumie na realizację czterech inicjatyw miasto dostanie ponad 6 mln zł unijnych środków. Wszystkie projekty powinny zostać wykonane do 2020 roku.

Przypomnijmy, że pod koniec marca bieżącego roku Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego ogłosił wyniki konkursu na dofinansowanie zadań dotyczących rewitalizacji małych i średnich miast. Na liście beneficjentów znalazły się dwa projekty dotyczące Bukowna. Dotyczyły one unowocześnienia budynku byłej szkoły „na Skałce” oraz infrastruktury rekreacyjno-ruchowej MOSiR.

Modernizację budynku byłej szkoły „na Skałce” wraz z adaptacją do funkcji ośrodka dziennego pobytu dla osób niepełnosprawnych wyceniono na 1,76 mln zł z czego prawie 1,3 mln stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Beneficjentem unijnej dotacji jest Stowarzyszenie Dobroczynne ”Res Sacra Miser” w Olkuszu. Budynek w przyszłości będzie wykorzystywany również przez inne organizacje i grupy. Powstanie tam Centrum Terapeutyczno – Rehabilitacyjne dla dzieci niepełnosprawnych, Centrum wsparcia dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin oraz Przedszkole Terapeutyczne dla dzieci niepełnosprawnych.

Unowocześnienie infrastruktury Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Bukownie odbędzie się głównie z myślą o osobach starszych i niepełnosprawnych. W ramach przebudowy hali sportowej przewidziano stworzenie centrum aktywności ruchowej. W ramach inwestycji planowane jest także zagospodarowanie terenu otaczającego MOSiR. Wartość wszystkich prac wyniesie ponad 5,2 mln zł. Unijne dofinansowanie stanowić będzie w tym przypadku 2,76 mln zł.

W połowie kwietnia bieżącego roku Zarząd Województwa Małopolskiego podjął decyzję o zwiększeniu ilości środków finansowych przeznaczonych na realizację konkursowych zadań. Zaowocowało to przyznaniem kolejnych dotacji dla projektów, które dotychczas zajmowały wysokie pozycje na liście rezerwowej. Wśród nich znalazł się pomysł modernizacji obiektu kultury przy ulicy Olkuskiej 8 w Bukownie oraz plan przebudowy zieleni i infrastruktury rekreacyjnej w otoczeniu budynków wielorodzinnych w Bukownie.

Projekt modernizacji Filii Miejskiego Ośrodka Kultury w Bukownie-Podlesiu przewiduje zarówno gruntowny remont istniejącej części budynku, jak i jego rozbudowę o nową świetlicę wraz z zapleczem sanitarny. W zakresie prac znajdzie się termomodernizacja, wymiana systemu ogrzewania i instalacji elektrycznej oraz stworzenie pochylni dla osób niepełnosprawnych. Funkcjonująca w budynku Filia MOK oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej wzbogaci się także o nowe wyposażenie. Zakupione zostaną nowe meble oraz sprzęt komputerowy. Kosztorys prac przekracza 500 tys. zł, a unijne dofinansowanie wyniesie 377 tys zł.

Przebudowa i modernizacja zieleni i infrastruktury rekreacyjnej w otoczeniu budynków wielorodzinnych obejmować będzie prace przy ulicach: Zwycięstwa, Wojska Polskiego, Wyzwolenia i Nowej w Bukownie. Projekt zakłada przebudowę chodników oraz dróg dojazdowych wraz z dostosowaniem ich do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zmieniona zostanie również zieleń osiedlowa poprzez przeprowadzenie serii nasadzeń roślin. Wymianie ulegną także urządzenia znajdujące się na placu zabaw przy ulicy Zwycięstwa 5. Wartość wszystkich zaplanowanych robót to niespełna 2,24 mln zł. W tym przypadku unijne dofinansowanie opiewa na kwotę prawie 1,68 mln zł.

Dotychczasowa praktyk pokazuje, że katalog projektów do realizacji może jeszcze ulec rozszerzeniu. W takim przypadku miasto Bukowno uzyska dofinansowanie na wykonanie zadania pod nazwą „Rozwój infrastruktury kultury w mieście Bukowno”, które aktualnie zajmuje pierwsze miejsce na liście rezerwowej. Wycena inwestycji opiewa na prawie 900 tys. zł z czego wnioskowana kwota dofinansowanie to 538 tys. zł.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
widz
widz
5 lat temu

A co z resztą Bukowna Wodąca, Sławkowska,Przymiarki ,,na Przymiarkach nowy asfalt [część asfaltu] chwile trzeba będzie zwinąć ,ktoś zrobił bubla jaki i na obwodnicy Bukowna jak to napisał ,,szczerbinka ,,zęby trzeba trzymać,ciepło się zrobiło pojechało by się nad stawiki jeden miał być , do rekraacij odnowiony drugi poszerzony i lipa kasa wzięta i jest gorzej niż było … może się ktoś temu przyjrzy …

muszka
muszka
5 lat temu

[quote name=”szczerbinka”]Wyjmuję zęby jak wjeżdżam do Boru Biskupiego.[/quote]
Rusza remont ulicy Wiejskiej w Bukownie: http://www.umbukowno.pl/m_gl.php?action=n&id=45&szbl=2&id_poz=9013

szczerbinka
szczerbinka
5 lat temu

Wyjmuję zęby jak wjeżdżam do Boru Biskupiego.

Staszek
Staszek
5 lat temu

A mnie ciekawi dlaczego jedne projekty dostają dużo punktów i inne mnie i przez to sa na liscie rezerwowejj. Oba wnioski pozytywne a jednak jeden dużo lepiej oceniony. Jakie sa kryteria oceny merytorycznej i przyznawania punktów.. Wieksza sympatia komisji? Chciałbym żeby tak nie było.